Днес Коледа е и празник, и свещен ден - едно от най-тържествените събития, особено за децата, а за християните - важен ден от християнския календар
На Коледа християните празнуват раждането на Иисус. Според повечето историци първото празнуване на Рождество Христово се е състояло в Рим през 336 г. сл. Хр.
Днес Коледа е и празник, и свещен ден - едно от най-тържествените събития, особено за децата, а за християните - важен ден от християнския календар.
Според годишника на "Енциклопедия Британика" за 1994 г. в света има 1.8 милиарда християни от общото население на Земята около 5.5 милиарда, което ги прави най-разпространеното вероизповедание на планетата.
В САЩ християните са 85% от цялото население. Тъй като християните почитат Иисус, раждането му е важен ден за тях. В САЩ седмиците преди Коледа са седмиците с най-много и най-големи покупки в годината. Повечето от търговците осъществяват около 70% от годишния си оборот точно тогава.
Според книгата на Даниел Бърстън "Американците", Коледа не е била широко разпространена в САЩ до към 1860 г. През 1876 г. за първи път големият градски магазин на Ню Йорк -"Мейси", остава отворен до 12 часа в нощта на Коледа. През 1874 г. пък за първи път са украсени прозорците на магазина с новогодишни елементи.
Традицията да се подаряват подаръци изглежда започва от подаръците, които мъдреците поднасят на Иисус. Според евангелието на Матей в Библията се казва, че когато дошли и видели детето с неговата майка Мария, се поклонили с уважение. Тогава отворили дисагите си и му поднесли подаръци от злато, тамян и смирна.
През Средновековието в Англия и Франция, коледарите (carols) са били танцьори, съпровождани от песни. С времето значението на тази дума се изменило и е останала само за някои видове песни. Англо-саксонската традиция представлява събирането на малък хор на мегдана на селото, който пее песни, за да развлича минаващите хора. Много от популярните действия на коледарите произтичат от френските и английските традиции.