Дядо КоледаМилиони деца и родители по света с нетърпение очакват мига, в който ще получат подаръци от Дядо Коледа. Любопитните малчугани често искат да знаят от къде идва белобрадият старец и как успява винаги да ги зарадва с желаните от тях дарове.
Кой всъщност е Дядо Коледа? Децата обикновено си го представят като човекът, който се появява и прави чудеса само на Рождество. Той може да донесе подаръци, независимо в коя точка на света се намира детето и въпреки желанието му. Добрият и щедър старец успява само за една нощ да зарадва с подаръци и изненади милионите палавнити по земното кълбо. Повечето деца не успяват да видят своя любимец, но той никога не забравя тези, които са били послушни през годината. Дядо Коледа винаги бърза, за да може да зарадва всички, които са му написали писмо.
Дядо Коледа невинаги е бил такъв, какъвто го познаваме днес. В древността човекът, който раздава подаръци, се наричал свети Николай. Той е роден в земите, където днес се намира Турция, през 300-а г. Бил роден в богато семейство, но много малък останал сирак, тъй като родителите му починали. Николай израснал в манастир и когато бил едва 17-годишен, станал най-младият свещеник. Невероятно много истории описват неговата щедрост. Той раздал фамилното богатство под формата на подаръци на всички нуждаещи се, като най-щедър бил към децата. Според легендите Николай пускал торби с подаръци през комините или пък ги хвърлял през прозорците. Начинът, по който раздавал подаръците, и до днес е останал непроменен.
По-късно Николай бил ръкоположен за епископ, а шапката му, дългата дреха, бялата брада и червеното наметало се превърнали в негова запазена марка. След смъртта му той бил провъзгласен за светец. Образът на свети Николай се свързва с щедростта и добротата и той се смята за първообраз на съвременния Дядо Коледа.
Добрият старец, такъв, какъвто го познаваме днес, се ражда във въображението на зъболекаря Клемент Кларк Мур през 1822 г. Тогава американецът написал поемата "Разказ за посещението на свети Николай". В творбата си Мур описал Дядо Коледа като закръглено джудже, което идва с шейна от Севера, дърпана от осем елена. В дните преди Коледа той ходил от покрив на покрив, тихичко се спускал по комина, за да влезе в домовете и да остави подарък на децата във висящите до камината чорапи.
Клемент Мур написал поемата като подарък за децата си. През 1823 г. той я публикувал, като не написал името си, а заглавието променил на "Нощта преди Коледа". Поемата бързо станала популярна не само в Америка, но и в Европа. В Холандия героят на Мур придобива известност като Sinter Klaas, откъдето идва и Санта Клаус, както наричат добрия старец в САЩ.
През 1863 г. карикатуристът Томас Наст от Ню Йорк за първи път нарисувал Дядо Коледа. В празничното издание на "Харпърс Магазин" той пуснал картинки на стареца, но вече с човешки ръст, бяла брада, закръглено тяло и дрехи от червен сатен, шапка със заострен връх, обувки с обли върхове и бял колан. Наст нарисувал също и дома на Дядо Коледа, с малка работилница за играчки, която се намирала на Северния полюс. Добродушният старец наблюдавал всички деца по света по света и в огромна книга записвал малчуганите, които са били послушни през годината.
Образът на Дядо Коледа печели световна популярност благодарение на реклама на "Кока-Кола". През 1931 г. художникът на компанията Хадън Сандблъм направил реклама, в която старецът в червени одежди пие популярната напитка. От този момент Дядо Коледа се превърнал в любимец както на децата, така и на родителите в целия свят.
Децата окачват чорапи до каминатаДядо Коледа обикновено оставя подаръците под елхата. Във Великобритания обаче добрият старец пуска подаръците в чорапи, закачени до камината или над леглата на децата. Тази традиция датира от векове и до днес остава непроменена.
На Бъдни вечер малчуганите окачват специално направените чорапи за подаръци и си лягат да спят. Добрият старец ги навестява през нощта и напълва чорапчетата с лакомства, както и с поръчаните дарове. Някои деца дори оставят традиционния коледен пай, за да може Дядо Коледа да се почерпи.
Португалските малчугани пък обикновено намират изненадите си в обувки, наредени около запалената камина на Коледа.
В Холандия белобрадият старец пристига с голяма лодка, като всяка година сменя пристанището, на което акустира. Децата, които успеят да го видят, веднага получават подарък.
Притежава и шофьорска книжкаОсвен с традиционната шейна, теглена от елени, Дядо Коледа се придвижва и с автомобил и дори с камион в някои държави. Добрият старец притежава и шофьорска книжка, която му дава възможност по-бързо да достига до милионите деца, които го чакат във всички точки по света. Проучване на американски тв канал показва, че Дядо Коледа има издадени шофьорски книжки в 29 щата - от Флорида до Аляска.
Автомобилът и шейната не са единствените превозни средства, които щедрият старец от Северния полюс може да управлява. Дядо Коледа също така може да управлява самолет, балон, и, разбира се, кораб. В държавите, където не вали или пък много рядко има сняг, той пристига по въздух или вода.
Тийнейджърите го искат по-модерен и без брадаДядо Коледа трябва да бъде по-модерен, без брада и да съблече традиционния си червен костюм, смятат британските тийнейджъри, цитирани от в. "Таймс". Изданието се позовава на изследване, направено сред младежите над 16 години, за това как трябва да изглежда добрия старец, който раздава подаръци.
Голяма част от тийнейджърите, участвали в проучването, искат Дядо Коледа да има по-модерен външен вид. Според тях старецът трябва да захвърли червения си костюм и да започне да се облича в дрехи, изработени от известни модни дизайнери. Младежите намират голямата дълга брада за старомодна, а мобилният телефон - задължителен аксесоар, който Дядо Коледа трябва да притежава.
500 000 писма пристигат в пощенската му кутия500 000 писма получава Дядо Коледа всяка година в пощенската си кутия. Пликовете започват да пристигат в пощенската станция в Лапландия, където добрият старец живее, още в началото на декември. В нелеката кореспонденция му помага Снежанка, която е една от най-верните му помощнички. Служителите, облечени като джуджета, отварят писмата, които пристигат от целия свят, и лично предават желанията на Дядо Коледа. Хиляди писма получаваме всеки ден от всички точки на земното кълбо, казва Хели Кайрансуо пред АФП, докато показва купчината писма, които стоят пред нея. Повече от 10 милиона желания са пристигнали в последните 20 години в пощата на Дядо Коледа, която се намира извън столицата на Лапландия Рованиеми. В предишни години сме получавали над 800 000 писма, но броят им намаля заради възможността децата да изпращат имейли до белобрадия старец, обяснява Кайрансуо. Миналата година около една пета от електронните писма били изпратени от Полша, 68 000 мейла пристигнали от малчугани от Италия, 34 000 - от Япония, а по 17 000 - от Финландия, Франция и Германия.
Писмата, които получаваме, обикновено представляват дълъг списък, в който са изброени желанията на малчуганите, или откъснатата страница от каталог за детски играчки, разказват служителите в пощата. Дядо Коледа обаче не обича да чете такива писма. Той иска в писмата подателите по няколко думи за самите себе си, за семействата, за хобитата, мечтите и надеждите си, обясняват помагачите на добрия старец. Ако все още не сте изпратили писмо до Дядо Коледа, адресът, на който можете да му пишете, е Santa Claus, 96930 Arctic Circle, Finland. Белобрадият старец вече е в крак с новите технологии и списва вестник в интернет, чийто адрес е www.northpoletimes.com. На сайта www.emailsanta.com също можете да пуснете посланието си.
Домът му в Лапландия е туристическа атракцияДомът на Дядо Коледа в Лапландия се е превърнал в голяма туристическа атракция. В дните преди Рождество Христово къщата е посещавана ежедневно от над 5000 души, като голяма част от хората, които идват, са от Япония и Европа.
Домът на добрия старец е разположен на няколоко километра извън столицата Рованиеми - в градчето Корвантунтури. Популярността на Лапландия идва в началото на 50-те години на XX век, а дотогава зад Полярния кръг било снежна пустош. Тогава в Рованиеми пистига вдовицата на американския президент Франклин Делано Рузвелт - Елеонор. Малко преди да пристигне, съпругата на Рузвелт, на 9 километра от Рованиеми, в Корванунтури, е построена къщата на добрия старец. Наблизо минава път и местните жители започват да продават сувенири на малкото туристи, навестяващи все още почти неизвестната област в далечната Финландия. Дестинацията обаче бързо придобива популярност. Все по-често любопитни туристи от чужбина започват да посещават покоите на Дядо Коледа непосредствено преди Рождество Христово. Това продължава до 1985 г., когато домът на белобрадия старец е напълно реконструиран и официално открит за целогодишни посещения за децата и техните родители. През 1995 г. районът е провъзгласен за "официалната столица на Дядо Коледа".
В Рованиеми, освен дома на Дядо Коледа, неговия офис и пощата, е издигнат през 1996 г. и увеселителният парк "Санта парк". Целта е да се удебят и най-скептичните деца в съществуването на Дядо Коледа. Развлекателният център може да приеме до 50 000 души в седмиците преди Рождество. Туристическата атракция работи активно от ноември до януари. Понякога "Санта парк" отваря врати и през лятото, но само в случаите, когато има желаещи да разгледат увеселителния парк. Паркът представлява огромна пещера, в която са поставени въртележка, както и многобройни сергии на джуджетата с различни сувенири и украшения.
Вярата в него ни прави по-добриВярата в Дядо Коледа ни прави по-добри, твърдят психолозите.
Вярата в Дядо Коледа помага на децата да бъдат по-добри, твърдят английски психиатри, цитирани от световните агенции. Възрастните, които насърчават малчуганите да очакват добрия старец, подпомагат моралното им развитие, смятат специалистите от болницата "Алдър Хей" в Ливърпул.
Вярата в Дядо Коледа, който наблюдава децата през цялата година, насърчава малчуганите да правят разлика между доброто и злото, обяснява авторката на проучването - детската психиатърка Линда Брийн. Тя решила да направи изследване върху социалните ползи от вярата в добрия старец, докато наблюдавала развитието на малките си племенници.
Белобрадият старец е символ на надежда и вярята в него учи децата да споделят семейните ценности и да бъдат добри, твърдят психолозите. Лицата на децата, които вярват в съществуването на добрия старец, се озаряват всеки път, когато се спомене името на Дядо Коледа. Надеждата, че могат да го срещнат на вратата в Святата нощ, ги стимулира да бъдат послушни и да се държат добре с хората, които ги заобикалят. Незабравими са миговете, когато те започнат да гледат с широко отворени очи някъде в пространството и казват: "Ще помоля Дядо Коледа за колело или кукла, или електронна игра." Тези хлапета искрено преживяват онези прекрасни трепетни минути, оставащи за цял живот, когато развързват панделката на коледния си подарък и отварят кутията.
______________________________
Even if the path is a little blurry, KEEP WALKING.
You'll focus in when you know what you want.
Then the picture of your life will be crystal clear.
JUST DON'T EVER GIVE UP and DON'T EVER STOP WALKING.