Може и да не са най-силното лекарство, но сълзите имат функцията да лекуват. Така че не потискайте сълзите, а плачете за здраве. Неслучайно хората казват „Изплачи си мъката“... има много истина в това, че сълзите облекчават болката.
Откъде идват сълзите?
Слъзните жлези, намиращи се откъм вътрешните ъгли на очите, произвеждат три вида сълзи, които се различават по функция и състав:
Базални. Функцията им е да овлажняват очната ябълка и да предпазват окото от инфекции. Съставът на този вид сълзи включва вода, соли, слуз, ензими, антитела. А защо мигаме? Клепачите ни имат функцията да разнасят сълзите по цялата повърхност на окото и да го почистват от попаднали в него частици.
Рефлекторни. Резултат са от външен дразнител – прах, студ, лук, специфична миризма, дим, силна светлина и т.н. Отделят се в по-големи количества и осигуряват по-силна защита срещу микроорганизми. Смята се също, че в състава им има и морфиноподобни вещества, действащи като болкоуспокоително.
Емоционални. Те са продукт на радост, тъга, стрес, емоционална и физическа болка. Този вид сълзи действат облекчаващо и са начин за освобождаване на напрежението. Отделят се в големи количества и съдържат протеини, натрупали се в организма поради наличието на стрес. Ето защо казваме, че човек си изплаква мъката... буквално. Плачът подобрява значително настроението и действа като емоционално лекарство или по медицинскому – естествен антидепресант. Сълзите будят съчувствие и могат да представляват и зов за помощ. Подобно на смеха, плачът също може да бъде заразен. Ето защо може да се разплачете на филм, разчувствани от нечия чужда мъка. Плачът се е съхранил по време на еволюцията на човека като средство за оцеляване, самосъхранение и постигане на емоционален баланс след преживяването на трудни моменти.
Част от сълзите се стичат по слъзните каналчета и попадат в окото, а друга част попадат в носа (особено, когато сълзенето е обилно). Слъзната секреция има и функцията да овлажнява ноздрите – важно за овлажняването на вдишания въздух и за доброто обоняние.
Жените или мъжете плачат повече?
Всеизвестно е, че жените са по-чувствителни, емоционални и плачат приблизително 7 пъти повече от мъжете. Това е така, защото в женския организъм се съдържат много по-големи количества от хормона пролактин, а именно това е протеинът, който се отделя в най-големи количества, паралелно с емоционалните сълзи.
Сълзите не са признак на слабост. Те са необходими на организма ви така както въздухът, сънят, храната, така че не се опитвайте да ги потискате, а ги оставете да текат свободно.
Източник: http://kaprizen.com