BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

Дивергенти (поредица)

power_settings_newLogin to reply
+18
Sisito_stz
iva.79
mandi
KatsTigra
radadobreva
anita_geninska
galileo414
mi666i
Esk
Libertas
beni1979
becky13
eleos
1998
yanitsa1
нел-j
Ashlie
Thea
22 posters

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyДивергенти (поредица)

more_horiz
First topic message reminder :

Дивергенти (поредица) - Page 2 9789542707479

Жанр: Антиутопия
Мека корица
формат: 13х20
страници: 416
цена: 12,90
Дата на издаване: 18.03.2012 г.

В свят, в който предаността се определя от кръвните съюзи, изборът на каста решава целия живот. Кастите се превръщат в семейство. Това е редът в обществото, наложен след края на кървава война, опустошила цялата земя. Всяка каста представлява конкретна добродетел – Аскети (безкористност), Прями (честност), Безстрашни (смелост), Миротворци (разбирателство) и Ерудити (интелигентност). На 16 всеки млад човек трябва да избере към коя каста да се присъедини и да й посвети живота си. За Беатрис Прайър решението е между това да остане със семейството си или да бъде тази, която наистина е... не може да има и двете. И така тя прави избор, който шокира всички, включително нея самата.

По време на изключително съревнователната инициация, която последва, Беатрис се преименува на Трис и се мъчи да определи кои наистина са нейните приятели. Както и къде точно в живота, който сама си е избрала, да постави романтичното увлечение с понякога очарователно, друг път вбесяващо момче. Но Трис има една тайна, която пази от всички, защото е предупредена, че разкриването й е равнозначно на смърт. Свидетел на нарастващия конфликт, който заплашва да разцепи привидно перфектното общество, в което живее, Трис научава, че тайната й може да й помогне да спаси тези, които обича... или да я унищожи.

* * *

Вероника Рот е само на 23 години, но вече може да се похвали със световен успех, благодарение на дебютния си роман „Дивергенти”. Родена в предградията на Чикаго, тя завършва творческо писане в университета „Нортуестърн”. Всъщност именно докато още учи, Вероника предпочита да работи над историята, която по-късно ще се превърне в „Дивергенти”, вместо да се занимава с домашните си. Понастоящем е писател на пълно работно време. Обича да готви, интересува се от психология, биология, теология, мода, съвременно изкуство и поезия освен всичко друго. Вероника вече е готова с втората част на трилогията – Insurgent, и в момента работи по третия ръкопис, за който се шегува, че ще кръсти Detergent (средство за почистване бел.ред.). Междувременно прекарва безкрайни часове в сърфиране из „Уикипедия”, по пижама и задължително с купа корн флейкс под ръка. Повече информация за нея може да откриете в нейния блог.

Отзиви за „Дивергенти”

„Запомнящо се, неочаквано пътешествие, от което е почти непосилно да се откъснеш.”
— Publishers Weekly

„Ще стоите будни цяла нощ с „Дивергенти” – роман, който ще ви развълнува и накара да се замислите.”
— Bookpage

______________________________
Дивергенти (поредица) - Page 2 Dragon-Book

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
Заради противоречивите мнения, които изчетох май ще взема да я прочета:reading: 

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
Така, няма да бъда изобщо кратка :) И ще има спойлери, затова - КОЙТО НЕ Е ЧЕЛ, ДА НЕ ЧЕТЕ НАТАТЪК!

СПОЙЛЕРИ СПОЙЛЕРИ СПОЙЛЕРИ СПОЙЛЕРИ СПОЙЛЕРИ СПОЙЛЕРИ

На 24 съм, прочетох и трите книги от поредицата, не очаквах много, но останах приятно изненадана. Мненията, че това е поредната тийнейджърска "бозъ" (типично по български) изобщо не се връзват на истината; единственото тийнейджърско (лично и според мен!) са единствено годините на главните герои и чат-пат някое и друго тяхно поведение (е, очаква се, нали са на по 16 - 17г.). Но като цяло - мисли и действия на изграждащи се възрастни хора. Смели, превъзмогващи страховете си, борещи се за идеалите и вярванията си; поставящи дори общото благо над личната сигурност. (Колко хора в действителност могат да се похвалят с тези качества? Малко!). В стремежа си да се откъснат от "кастата над кръвта", те всъщност избират точно това - да се жертват за "кастата", да дадат всичко за "кастата", но не тази, дървената, изкуствено създадената, а кастата на приятелството, семейството и обичаните хора; кастата, която сами избират след дългия път заедно, и която сами определят негласно, неопределено.
Поредицата завърши по най-бруталния, най-очаквания и най-подходящия (според мен) начин. Щеше да е прекалено лигаво ако Трис оцелява накрая (о да, искаше ми се да оцелее!). Няма нищо по-хубаво от "happy ending", свързваме го с нашите очаквания за нашия живот. Но със смъртта на главната героиня авторката провокира мисълта и чувствата на читателите! Мамка му, ревах като 6-годишно 'лапе! На мен ми въздейства, разчувства ме, развихри емоциите ми, разтърси ме и ми зашлеви един ободрителен шамар! Това е и смисълът на всяка една творба - било то книга, картина или филм - да въздейства! Но важното в цялата картинка е, че те успяха със задачата си, жертваха се, загубиха и спечелиха! Така Трис остава като символ на чистата и възвишена цел; като символ на това, че животът на всеки един е ценен; че понякога жертвите си струват (малка препратка, че видът застава над индивида!).
И разбира се най-важното послание на книгите - че човек е сложна личност, изплетен от множество и различни чувства, гени; човекът е част от обществото независимо от положението му в него; и като човек - всички негови характеристики са част от него, изграждат го, но не определят какъв е - човекът сам трябва да реши какъв е на базата на всичко това и да установи кои качества ще развива в себе си и кои ще остави да избледнеят; защото човекът не е предопределен какъв ще бъде, той сам изгражда себе си!!!

Не съм професионалист, не мога да съдя за стила и начин на писане на книгите; авторката ще се развива като писател с всяка една своя творба. Винаги може повече, винаги, във всяко едно отношение или аспект на живота! Но като читател - напълно съм доволна от прочетеното. Всеки един човек извлича изводи от книгите, които чете. Аз направих това за себе си, надградих се, научих нови неща. Това ми е достатъчно.

Поредицата ми хареса! Прочетох я на един дъх, буквално, само за няколко дни.
Прочетете я и вие и направете сами изводите за себе си. И се научете да не съдите строго, а да попивате дребните и важни неща от всичко, с което се сблъсквате!
Успехи :)

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
Поредицата ми хареса много,но за съжаление края не ми допадна особено.

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
сериозно досега не бях попадалa на хора които не харесват тази поредица- аз съм и фен

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
Тези книги са уникални и авторката пише изключително добре за възрастта си, противно на някои коментари. Има и много дълбок замисъл в цялата поредица, рефлектиращ на съвремието. А самата история е така написана, че постоянно поддържа интереса ти с множеството неочаквани събития и те кара да се замисляш.

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
поредицaтa е интереснa, но се пллуЧи кофти с тоя крaй :/ не искaх тя дa умирa
беше ужaдно тъжно :/ но инaЧе фор е готин^^

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
Не очаквах такъв край.....

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
Гледала съм само филма, дали си струва книгата ?

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
Да много хубава поредица. Моето мнение е ,че книгите са много по хубави от филма

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
И аз мисля, че книгите са по-добри от филма...но също така и не съм изненадана. Това не е първия такъв случай!

descriptionДивергенти (поредица) - Page 2 EmptyRe: Дивергенти (поредица)

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply