Това послушно бебче е едно от най-отровните създания в света. Проблемът не е, ако те ухапят. Смъртоносни са, единствено ако ги изядеш. Издуващата се риба има много имена, които описват външния й вид, но в науката е известна като Тетраодонтидае.
Очарователното е, че бебето много прилича на възрастен екземпляр, само че е много по-малко. Издуващите се риби могат да движат очите си по неописуем начин. Много от тях сменят цвета си като хамелеони като защитна реакция. Въпреки че плуват много бавно, защитата им срещу гладни хищници е да "се издуят" дори още повече, което прави перките им доста неприятно — бодлива вечеря.
В някои култури този вид риба се сервира като деликатес. Обучени готвачи внимателно отстраняват токсичните, вътрешни органи. Ако допуснат грешка, последиците са ужасяващи.
Бебетата на лисицата Фенек са толкова очарователни! Понякога ги кръстосват с домашни кучета и ми е много чудно дали така изглежда резултатът.
Лисиците Фенек са пустинни животни от Сахара в Северна Африка. Съществуват от повече от 800 хиляди години, така че са доста изобретателни в сурова околна среда. Социални са и моногамни, като мъжкият помага за отглеждането на малките.
Храната им се състои главно от насекоми, а термитите много им харесват. Изяждат около 1.15 милиона на година! С помощта на особено големите си уши откриват насекоми, дори тези, които са под земята. Заради малкия си размер (2-5 кг) биват ловувани от много от по-големите месоядни животни. Но лисиците Фенек са бързи и излизат от леговищата си само през нощта.
Този малък сладур се опитва да ни убие с поглед! Не е сигурен дали да бяга или да остане. Естественият дом на тапира е в джунглите на Южна Америка, Централна Америка и Югоизточна Азия.
С порастването им петънцата избледняват и заприличват на еленските. Възрастните екземпляри са дълги над 2 метра и високи до един метър. Някои твърдят, че са кръстоска между диво прасе и хипопотам.
Също като хипопотамите, и тапирите са добри плувци, а любимото им място е във водата. Храната им се състои от растения в и около реките. Срамежливи са, но е известно, че са враждебни и отбранителни, когато имат малки.
Не се заблуждавайте от сладкия външен вид. Пясъчната котка е малко известен вид от пустинните котки. Живеят в най-суровите пустини в Африка и Азия. Чувстват се най-добре в околна среда, където други диви котки не могат да се справят - като Сахара и Арабската пустини, както и тези в Иран и Пакистан.
Пясъчните котки приличат на домашните, но са по-големи и по-набити, особено около главата. Ушите им са по-раздалечени, което им помага по време на лов. Имат и козина и под лапичките, и между пръстите, за да се предпазват от горещия пясък.
Най-невероятният факт е, че тази котка може да изкара месеци, без да пие вода! Странното е, че въпреки че са диви котки, не се страхуват от хора. Тази котка е безстрашна и впечатляваща.
Толкова е сладко, че хората едва се сдържат да го докоснат! Внимавайте, това бодливо бебче е "екипирано" да се защитава. Когато се раждат, бодлите им са меки, но след час стават твърди като игли.
Ако се разхождате из горите в Америка, Югоизточна Азия или Африка, знайте, че обичат да са около дърветата. Въпреки че са миролюбиви животинки, ако са изплашени или застрашени, могат да се превърнат в болезнена заплаха.
Ето ви един сценарий: Поркупинът ще започне да издава силни звуци в знак на предупреждения. Ако това няма ефект, ще се напрегне, ще наведе глава и ще размаха опашката си. Бодлите се изстрелват и ако се забият в кожата ви, ще се подуят, което ги прави трудни и болезнени за вадене.
Сурикатите са пустинни създания. Обитават Ботсвана, югозападна Ангола и Южна Африка. Живеят на колонии, чиито членове могат да наброяват 50! Живеят в дупки в земята, които напускат само през деня, за да събират храна.
Към "човещината" им допринася невероятното им социално поведение. Алтруизмът е присъщ за сурикатите. Те се изправят на крака, наблюдават обстановката за потенциална опасност и така предпазват останалите, които вършат нещо друго.
______________________________