Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

Join the forum, it's quick and easy

BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.
BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

+25
mimsity_ss
Radost_09
Yoni
Димнидора
dani-97
iveta
dimitrina.peeva
Phelan
hriss11
finfito
meri
jaklin_
evtimova
m.bllacky
bybylinka
ipls_
maksi777
me.loco
biliana_911
svetlinsem
EvaMars
Ludstoker
taniia
Zaharka
escapingthesun
29 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by escapingthesun Чет 14 Фев - 18:15

На 14 февруари празнуваме Трифон Зарезан или Ден на лозаря - традиционен български народен празник в чест на Свети Трифон. Също така е и празникът на влюбените - Свети Валентин. Българската православна църква пък отбелязва днес Успението на Свети Кирил Славянобългарски.

От хилядолетия се прави и пие вино по нашите земи и е традиция да се отбелязва денят на лозарите и винарите. Българският празник е в чест на Свети Трифон, който се счита за пазач на лозята. Според народната традиция колкото повече вино се изпие и пролее на празника, толкова е по- голям ще е добивът през новия лозарски сезон. Днес се извършва ритуалното зарязване на лозята, което подсеща за приближаването на пролетта и началото на селскостопанската дейност. Трифон Зарезан се чества от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите на 14 февруари (по григорианския календар). Празникът се среща още като Зарезановден, Трифун Чипия, Трифун Зарезой, Трифун пияница.

Католическият празник Свети Валентин е приет за деня на влюбените. Този празник е повод за изпращане на поздравителни картички, подаряване на шоколадови бонбони и балони във формата на сърца. Древните римляни празнуват Деня на любовта на 14 февруари, като отправят молитви към богинята на брака и майчинството Юнона. Момичетата, които си търсят мъж, пишат писмо и го хвърлят в дълбока кутия. Този, който го извади, става техен съпруг.

Интересно е, че и двамата светии, Валентин и Трифон, са живели почти по едно и също време- в първите векове на новата ера, и двамата имат лечителска дарба, и двамата я проявяват, докато лежат в килията и чакат мъченическата си смърт на кладата. И двамата са ревностни християни и са загинали точно заради това.

На 14 февруари църквата отбелязва църковния празник на Успение на Свети Кирил Славянобългарски. Константин Философ, наречен Кирил. Той притежавал такива дарования, които му отворили вратите на Магнаурската школа в Цариград. Завършил образованието си с прозвището Философ и бил назначен за патриаршески библиотекар и преподавател. Отегчен от суетата, Константин избягал тайно в манастира на малоазийския Олимп при своя брат Методий, където в пост и молитва създали славянската азбука и превели свещените книги на православната църква на езика на солунските българи.

Можете сами да изберете кой празник да празнувате - Свети Валентин в романтична обстановка, далеч от забързаното ежедневие или Трифон Зарезан в компанията на приятели и хубаво вино. Е, вие кой празник избирате да празнувате? А защо не и двата?





http://radiovidin.bnr.bg
http://www.24chasa.bg

______________________________
˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•●

Go on and pull me under, cover me with dreams, love me mouth to mouth, now you know I can't resist 'cause you're the air that I breathe...

˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•●
Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 5ebeb31088bcb1a926e7566de5806468
Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Animated_gif_024_hippo
escapingthesun
escapingthesun
VIP

Пол : Female
Зодия : Scorpio
Брой мнения : 3625
Регистрация : 15.07.2010
Местожителство : Paradise city

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by Zaharka Чет 14 Фев - 20:27

Трифон Валентин? Зарязан Валентин? Варианти много... Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 2115147716

______________________________
Love me if you can, hate me if you dare!
Zaharka
Zaharka
Администратор

Пол : Female
Зодия : Cancer
Брой мнения : 5610
Регистрация : 15.07.2010
Местожителство : Discworld

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by taniia Съб 16 Фев - 16:47

Зарезан,естествено! Явно си личи ЕГН-то! :lmao: Свети Валентин ми идва малко "странен",пък и не съм католичка.Не че Трифон Зарезан не е езически,ама си ми е по-близък.На 14-ти се смях много над една публикация в нета - групировка на име "Зарезан" е поела отговорност за покушението на свети Валентин.
taniia
taniia
Редовен

Брой мнения : 55
Регистрация : 20.08.2012

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by Ludstoker Нед 31 Мар - 20:37

Ами, честно не виждам проблем нито в единият празник, нито в другия. Според мен празниците са точно това - празници. Те са, за да се веселим и да се порадваме малко, което не правим често вече. Да не говорим, че май май всички се напиваме еднакво независимо кой празник от двата е.... Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 2115147716
Ludstoker
Ludstoker
Въздухар

Пол : Female
Зодия : Libra
Брой мнения : 5
Регистрация : 31.03.2013
Местожителство : Маina Town

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by EvaMars Чет 25 Юли - 9:46

О, и аз съм за Трифончо! ;-)

______________________________

The.Walking.Dead
Supernatural
Game.Of.Thrones
The.Originals
The.Vampire.Diaries
True.Blood
Шменти.Капели.Легендата

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Ml4o
"Never forget what you are. The rest of the world will not.
Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
-Tyrion Lannister
EvaMars
EvaMars
Маниак

Чете : Милен Русков - Възвишение
Пол : Female
Брой мнения : 637
Регистрация : 29.06.2013
Местожителство : in the middle of nowhere.

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by svetlinsem Пет 15 Ное - 16:43

Защо трябва да има разделение? Ако си с точният човек всичко е лесно. ;)
svetlinsem
svetlinsem
Читател

Пол : Male
Брой мнения : 10
Регистрация : 15.11.2013

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by biliana_911 Пет 15 Ное - 17:06

По принцип не празнувам нито единия нито другия, но не виждам причина да се делят. Просто още един повод да се празнува и да се пие. Макар, че се съмнявам на повечето от нас да им трябва повод Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 2115147716
biliana_911
biliana_911
Ветеран

Пол : Female
Зодия : Virgo
Брой мнения : 1365
Регистрация : 28.09.2013

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by me.loco Пет 15 Ное - 18:59

Аз празнувам Свети Валентин-чествам любовта си към алкохола и най-вече към домашното вино.Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 909357165Не съм много романтична и ненавиждам розовото,а ако някой се опита да ми подари нещо с форма на сърце най-верояно бих му го завряла някъде.За това на този хубав ден,както всеки друг хубав ден аз пия.Приятелят ми знае,че го обичам и се стремя да му го поакзвам с действията си всеки ден,а не веднъж в годината да се лигавя.

______________________________
Светът е смешно място. Трябваше да се смее човек, иначе щеше да се побърка.
Тери Пратчет
Направо кърти...парапети прашни,
разбива с трясък сивия бетон,
че Любовта Е дрогата на Бога
напомня ми стихът ти в полутон.

Блогът ми за фенове на жанра ужаси!Цъкнете линкчето,ако се интересувате!Благодаря! :dance:
Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Baner-10
me.loco
me.loco
Активен

Чете : кво'т намери
Зодия : Pisces
Брой мнения : 149
Регистрация : 14.04.2013
Местожителство : на пътя

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by maksi777 Пет 15 Ное - 20:23

Аз съм за Трифончо, приятен и забавен празник споделен със приятели!:love: 
maksi777
maksi777
Читател

Брой мнения : 10
Регистрация : 12.11.2013

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by ipls_ Съб 4 Яну - 9:41

Тази дилема май най-често е за хора без половинка, тогава си имаме извинение да не се поддадем на розовата лудостВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 909357165)
ipls_
ipls_
Читател

Брой мнения : 10
Регистрация : 04.01.2014

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by bybylinka Съб 12 Апр - 16:39

На 14-ти февруари празнувам любовта към червеното домашно вино на дядо  Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 2115147716
bybylinka
bybylinka
Читател

Чете : Песен за огън и лед
Пол : Female
Зодия : Cancer
Брой мнения : 10
Регистрация : 12.04.2014
Местожителство : Варна

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by m.bllacky Вто 25 Ное - 3:04

Хмм.. Харесвам ги и двата, но романтиката от Свети Валентин ми идва в повечко :-D
m.bllacky
m.bllacky
Читател

Пол : Female
Зодия : Aries
Брой мнения : 10
Регистрация : 25.11.2014
Местожителство : София

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by evtimova Нед 3 Яну - 1:54

Трифон зарезан!
evtimova
evtimova
Читател

Брой мнения : 11
Регистрация : 03.01.2016

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by jaklin_ Нед 3 Яну - 2:00

И двата празника:-)
jaklin_
jaklin_
Читател

Брой мнения : 10
Регистрация : 03.01.2016

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by meri Нед 3 Яну - 19:02

А пък ние си уважаваме и двата празника-през деня мъжа ми е с момчетата,а вечерта с мен.
meri
meri
Пристрастен

Брой мнения : 397
Регистрация : 28.12.2015

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by finfito Нед 3 Яну - 19:46

Аааа разбира се , че Трифон зарезан ! Традиционния български празник! Нямам нищо против любовта, ама подобни вносни празници не са ми по вкуса. А що се отнася за празник на любовта.... това може да се празнува всеки ден стига да си с правилния човек, който те кара да се чувстваш невероятна и специална всеки ден , не само в един определен!
finfito
finfito
Читател

Чете : Любовни романи
Пол : Female
Зодия : Libra
Брой мнения : 10
Регистрация : 02.01.2016
Местожителство : Казанлък

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by hriss11 Чет 7 Сеп - 14:11

Трифон зарезан !
hriss11
hriss11
Читател

Брой мнения : 14
Регистрация : 07.09.2017

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by Phelan Чет 7 Сеп - 15:34

Трифон Зарезан, а обичаш ли един човек всеки ден ще е свети валентин.

______________________________
"Исках да те нямам завинаги, а не да те имам за кратко." Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 1786223778

("Лавина", Блага Димитрова)
Phelan
Phelan
Пристрастен

Чете : Романи
Пол : Female
Зодия : Libra
Брой мнения : 338
Регистрация : 01.06.2017
Местожителство : Варна

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by dimitrina.peeva Чет 7 Сеп - 20:47

Трифон зарезан
dimitrina.peeva
dimitrina.peeva
Въздухар

Пол : Female
Брой мнения : 8
Регистрация : 07.09.2017

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by iveta Пон 11 Сеп - 17:46

И двата празника, поводи да има Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 909357165
iveta
iveta
Читател

Брой мнения : 45
Регистрация : 10.09.2017

Върнете се в началото Go down

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Empty Re: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите