ХИЛЯДОЛЕТНО СЪПЕРНИЧЕСТВО ИЛИ КОМУ ПРИНАДЛЕЖИ ПАЛМАТА НА ПЪРВЕНСТВОТО ПО ДРЕВНОСТ Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

Join the forum, it's quick and easy

BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.
BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ХИЛЯДОЛЕТНО СЪПЕРНИЧЕСТВО ИЛИ КОМУ ПРИНАДЛЕЖИ ПАЛМАТА НА ПЪРВЕНСТВОТО ПО ДРЕВНОСТ

Go down

ХИЛЯДОЛЕТНО СЪПЕРНИЧЕСТВО ИЛИ КОМУ ПРИНАДЛЕЖИ ПАЛМАТА НА ПЪРВЕНСТВОТО ПО ДРЕВНОСТ Empty ХИЛЯДОЛЕТНО СЪПЕРНИЧЕСТВО ИЛИ КОМУ ПРИНАДЛЕЖИ ПАЛМАТА НА ПЪРВЕНСТВОТО ПО ДРЕВНОСТ

Писане by Villy.Petroff Вто 16 Окт - 20:04

Щом се заговори за най-бляскавите древни цивилизации, зародили се на американския континенет, за най-прочутите високи култури на олмеки, маи, сапотеки и аитеки, процъфтели там, в съзнанието изплува Мезоамерика. Тя обхваща териториите на съвременно Мексико, днешна Гватемала, Британски Хондурас, т. е. Белиз, Хондурас, Салвадор и Никарагуа (без източната част).
Ала Мезоамерика не е просто територия, а научен термин, създаден от американистите за да означи общността на етно-културните корени, родството в светоусещането и сходните културни традиции обединяващи народите, които са обитавали областта и са основавали могъщи империи.
Учените предпочитат да боравят с термина Мезоамерика и за да избегнат ограничението на традиционното географско разделение на континента на Северна, Централна и Южна Америка, защото Мексико се простира в Северна Америка, а Гватемала, Белиз, Хондурас и Салвадор, а и Никарагуа, лежат в Централната й част, но всички те принадлежат към една единна етнокултурна област с хилядолетна история - Мезоамерика.
Мезоамерика съсредоточава в себе си всичко най-ненно, стойностно и значимо, което континентът Америка е вложил като принос в световната културна съкровищница.
В продължение на повече от 3 500 години Мезоамерика била арена на преселение и стълкновения между млади народи и набиращи сили цивилизации, постепенно се превръщала в средище за материално стабилизиране и духовен възход, станала златната люлка за небивало художествено изящество, архитектурно великолепие и мисловен блясък.
И все пак, кой стои в основата на тази недостижима пирамида на човешката духовност? Коя е първата култура-майка дала импулс и начален тласък на толкова дълголетна и оригинална културна еволюция?
Сред научните среди господства убеждението, че първи абстрактно мислещи, на които хрумнала идеята да мерят времето, да следят звездите и да сътворят писменост били гениалните олмеки, но хода на вековете е сринал материалните следи от тяхното силно и най-ранно присъствие. Достойни претенденти за първенство по древност с пълна сила биха могли да бъдат и високоцивилизованите сапотеки. Единствено техните преливащи от злато и великолепие гробници историята пощадила недокоснати, а те са неопровержимо доказателство за достижения, сравними с гробницата на Тутанкамон и спечелили на някогашните сапотеки заслужено прозвище "египтяните на Америка".
С не по-малко претенции за първенство във времето и в гениалността на интелектуалните достижения били и древните маи. Ако не са изпреварили своите етнически братя олмеките по време, то със сигурност те са усъвършенствали и доразвили до невероятни висоти и писмените знаци и астрономическата наука и цифрите. По прецизност и точност на знанията и уменията те надминали всички свои предци и съвременници. Надминали ги главно по дълговечност. Тяхната висока култура надживяла времето и се задържала с трайни материални постижения в продължение на хилядолетия.
Науката се развивала и напредвала, археологическите разкопки и нови разкрития продължавали и в спора за първенство надделявали ту олмеките, ту маите. Ако се приеме за достоверна една от датировките на маите открита върху Стела 9 в град Ушактун, Гватемала, отбелязана е година 3113 пр. н.е., но датата е обявена за митическа, тоест неизвестна.
Безспорно, най-правдоподобно звучи хипотезата, че олмеките и маите са родствени народи и съвременници, че става дума за две сродни и равностойни високи цивилизации, които се развивали успоредно и самостоятелно, като са осъществили културен обмен и приемственост в езика и интелектуалните постижения, без да накърнят своята самобитност.

______________________________
Можеш да кажеш, че реалността е резултат от споразумението между наблюдател и наблюдаван.
Но това е просто друга гледна точка.
Villy.Petroff
Villy.Petroff
Модератор

Чете : Всичко което ми привлече вниманието
Пол : Female
Зодия : Leo
Брой мнения : 736
Регистрация : 29.03.2012
Местожителство : София

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите