BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

110 книги, които образованият трябва да прочете

power_settings_newLogin to reply
+38
fairyworld15
asukar
alessina
Laura_Sunny
Nienore
yoanas
sharky
vamp_bri
DANIela89
Smile23
AliceF
EvaMars
fata_morgana
plqsak
viarakirilova
milla71
perla333
naFarela
krasi_baron
Старшината
juliq
teodd
me.loco
Persia
bonkans
becky13
Luseto
ANAANA
Lanfear123
geneviev
gabimabi
rosali
jenia123
tuleva
Thea
Zaharka
ipls
Christina.
42 posters

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 Empty110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
First topic message reminder :

110 книги, които образованият трябва да прочете

110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 390px-Sandro_Botticelli_050-195x300

Според един от най-авторитетните британски вестници „The Daily Telegraph” на света има 110 книги, които всички уважаващи себе си джентълмени и дами са длъжни да прочетат, за да имат самочувствие на образовани хора. Това ще им даде възможност да водят непринуден светски разговор дори с кралицата на Великобритания. Вероятно повечето читатели никога няма да имат шанса да водят частен разговор с кралицата, но при всички случаи прочитането на тези книги ще им бъде от огромна полза.

КЛАСИКА
Омир – „Илиада” и „Одисея”
Антъни Тролъп – цикъла „Барсетшърски хроники”
Джейн Остин – „Гордост и предразсъдъци”
Джонатан Суифт – „Приключенията на Гъливер”
Шарлот Бронте – „Джейн Еър”
Лев Толстой – „Война и мир”
Чарлс Дикенс – „Дейвид Копърфийлд”
Уилям Текери – Панаир на суетата”
Гюстав Флобер – „Мадам Бовари”
Джордж Елиът – „Мидълмарч”

ПОЕЗИЯ
Уилям Шекспир – Сонети
Данте Алигиери – „Божествена комедия”
Джефри Чосър – „Кентърбърийски разкази”
Уилям Уърдсуърт – „Прелюдия”
Джон Кийтс – „Оди”
Томас Елиът – „Безплодна земя”
Джон Милтън – „Изгубеният рай”
Уилям Блейк – „Песни на невинността”, „Песни на опитността”
Уилям Бътлър Йетс – „Избрано”
Тед Хюз – „Избрано”

БЕЛЕТРИСТИКА (изящна словесност)

Хенри Джеймс – „Женски портрет”
Марсел Пруст – „По следите на изгубеното време”
Джеймс Джойс – „Одисей”
Ърнест Хемингуей – „За кого бие камбаната”
Ивлин Уо – трилогията „Меч за воинска доблест”
Мюриъл Спарк – “The Ballad of Peckham Rye”,
Джон Ъпдайк – поредицата романи за „Заека”
Габриел Гарсия Маркес – „Сто години самота”
Тони Морисън – „Фаворитка”
Филип Рот – „Човешкото петно”

РОМАНТИКА
Дафни дьо Мюрие – „Ребека”
Робърт Грейвс – „Аз, Клавдий”
Томас Малори – „Смъртта на Артур”
Шодерло дьо Лакло – „Опасни връзки”
Мери Рено – трилогията за Александър Велики
Патрик О’Брайън – „Господар и командир” (романите за капитан Джак Обри и Стивън Матурин)
Маргарет Мичъл – „Отнесени от вихъра”
Борис Пастернак – „Доктор Живаго”
Томас Харди – „Тес от рода Д’Ърбървил”
Елинор Хибърт (Джин Плейди, Виктория Холт) – сагата „Плантагенет”

ДЕТСКА ЛИТЕРАТУРА
Артур Ренсъм – „Лястовички и амазонки”
Клайв Луис – „Лъвът, вещицата и дрешникът“
Джон Толкин – „Властелинът на пръстена”
Филип Пулман – „Тъмните му материи”
Жан дьо Брюноф – „Бабар”
Едит Несбит – „Децата от гарата”
А. А. Милн – „Мечо Пух”
Джоан Роулинг – „Хари Потър”
Кенет Греъм – „Шумът на върбите”
Робърт Луис Стивънсън – „Островът на съкровищата”

ФАНТАСТИКА
Мери Шели – „Франкенщайн”
Жул Верн – „Двадесет хиляди левги под водата“
Хърбърт Уелс – „Машината на времето”
Олдъс Хъксли – „Прекрасният нов свят“
Джордж Оруел – „1984”
Джон Уиндъм – „Денят на трифидите“
Айзък Азимов – поредицата за „Фондацията”
Артър Кларк – „Одисея в космоса”
Филип Дик – „Беглец по острието“
Уилям Гибсън – „Невромантик”

КРИМИНАЛЕТА
Патриша Хайсмит – „Талантливият мистър Рипли“
Дашиел Хамет – „Малтийски сокол”
Артър Конан Дойл – „Приключенията на Шерлок Холмс”
Реймънд Чандлър – „Големият сън”
Джон льо Каре – „Калайджия, шивач, войник, шпионин”
Томас Харис – „Червеният дракон”
Агата Кристи – „Убийство в Ориент експрес”
Едгар Алън По – „Убийствата на улица Морг“
Уилки Колинс – „Жената в бяло”
Елмър Леонард – „Направо”

КНИГИ, КОИТО ПРОМЕНИХА СВЕТА

Карл Маркс – „Капиталът”
Томас Пейн – „Правата на човека”
Жан-Жак Русо – „Обществения договор”
Алексис дьо Токвил – „Демокрацията в Америка”
Карл фон Клаузевиц – „За войната”
Николо Макиавели – „Владетелят”
Томас Хобс – „Левиатан”
Зигмунд Фройд – „Въведение в психоанализата“
Чарлз Дарвин – „Произход на видовете”
Дени Дидро – „Енциклопедия”

КНИГИ, КОИТО НИ ПРОМЕНИХА
Робърт М. Пърсиг – „Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет”
Ричард Бах – „Джонатан Ливингстън чайката“
Дъглас Адамс – „Пътеводител на галактическия стопаджия“
Малкълм Гладуел – „Повратната точка”
Наоми Улф – „Митът за красотата”
Делия Смит – Вегетарианска колекция”
Питър Мейл – „Една година в Прованс“
Дейв Пелцър – „A Child Called It”
Лин Трас – „Eats, Shoots & Leaves: The Zero Tolerance Approach to Punctuation”.
Бен Шот – „ Schott’s Original Miscellany”

ИСТОРИЯ

Едуард Гибън – „Залез и упадък на Римската империя“
Уинстън Чърчил – „История на народите, говорещи на английски език”
Стивън Рънсимън – „История на кръстоносните походи”
Херодот – „История”
Тукидид – „История на Пелопонеските войни”
Томас Лорънс – „Седемте стълба на мъдростта”
Англо-саксонски хроники
Орландо Файджес – „Трагедията на народите”
Симон Шама – „Гражданите: хроника на Френската революция”
Дж. П. Тейлър – „Втората световна война”

ЖИВОТООПИСАНИЯ

Августин Блажени – „Изповеди”
Светоний – „Дванадесетте цезари”
Джорджо Вазари – „Животописи на най-значимите живописци, скулптури и архитекти“
Примо Леви –„Нима това е човек?”
Зигфрид Сасун - „Memoirs of a Fox-Hunting Man”
Литън Страчи – „“Eminent Victorians: Cardinal Manning, Florence Nightingale, Dr. Arnold, General Gordon“
Елизабет Гаскел – „Животът на Шарлот Бронте”
Робърт Грейвс – „Good-Bye to All That“
Джеймс Босуел – „Животът на Самюел Джонсън”
Алън Кларк – „Дневници”


lira.bg

______________________________
When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground. ♥️
110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 7389738n


110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 Badge1

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
оо боже мой, ама аз съм чистокръвна индианка, благодаря ти много Zaharka :slynce: сега прочетох списъка и о боже щях да припадна, от всичките книги само 8  :lmao2: :typ4o: :lmao2:   честно казано не е задължително да си ги прочел, за да си образован, всяка книга развива личността ти и мнението ти, и мисленето ти, затова човек не може да се ограничава до тези 110 книги, затова ги има в толкова големи количества по целия свят, защото хората са много, вкусовете много, а и има доста образовани хора, които не са чели и 1/6 от списъка!

______________________________

За затопляне на взаимоотношенията, понякога и един сладолед е достатъчен. — Графити




Мозък — органът, с който мислим, че мислим. - Амброуз Биърс


Щастие — Приятно чувство, което се поражда при мисълта за нечие чуждо нещастие.

Очевидно нямам приятели защото ме смятат за НЕПОНОСИМА

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
vamp_bri написа:
оо боже мой, ама аз съм чистокръвна индианка

нищо, случва се и на най-добрите:p2: :p2: 110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 2115147716 

Зах очаквам те:bigsmile: 

______________________________
Търпението е едно, мазохизмът — съвсем друго.

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
Изчела съм някои от книгите в списъка, а други нямам и намерение. Не смятам, че който не е изчел всичко в него не е образован. Дори и от английската класика липсват автори като Удхаус например. Не виждам защо трябва да се приема за класика "Лъвът, вещицата и гардеробът", а не Пипи дългото чорапче или някоя от книгите на Ерих Кестнер. Накратко - не се комплексирайте, ако литературните ви вкусове не съвпадат с тези на останалите. Сега книгите за Хари Потър са хит, но дали ще бъдат такива и след 100 г. ?

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
sharky написа:
Изчела съм някои от книгите в списъка, а други нямам и намерение. Не смятам, че който не е изчел всичко в него не е образован. Дори и от английската класика липсват автори като Удхаус например. Не виждам защо трябва да се приема за класика "Лъвът, вещицата и гардеробът", а не Пипи дългото чорапче или някоя от книгите на Ерих Кестнер. Накратко - не се комплексирайте, ако литературните ви вкусове не съвпадат с тези на останалите. Сега книгите за Хари Потър са хит, но дали ще бъдат такива и след 100 г. ?


абсолютно съгласна!

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
Големи възклицания, самообвинения в тъпота, чудеса и безумия.
Този списък сто процента е минал сто и двеста интернет редакции преди да стигне до вас в обработения, преведен на български вид. Дори и наистина оригиналният източник да е "Дейли Телеграф" (за което се съмнявам) тук този вестник се счита за изключително политизиран и бълващ само и предилмно простотии. С друга дума - таблоид. За бъдеща сводка, не се доверявайте на вестници, които започват с "Дейли".
("един от най-авторитентните британски вестници" - *грухти от смях*)
Дишайте, това колко книги сте прочели от списъка има точно нулево влияние върху коефициента ви на интелигентност. Четящите редовно и с удоволствие хора са начетени, което ги вкарва и в категорията "образовани". Така че си обичайте книгите без да се влияете от това кой и какво ви казва да четете. 110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 909357165

______________________________
Every fairytale needs a good old-fashioned villain.

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
С какво образова Отнесени от вихъра?
Класацията си я е направил някой по негово усмотрение, някои от книгите си заслужават, но други никога не бих прочела.

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
Не може да прочетеш "Джейн Еър" и да пропуснеш "Брулени хълмове". И от детската литература липсва Астрид Линдгрен и Джани Родари. Няма Селинджър. Има много класни книги пропуснати.

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
Laura_Sunny написа:
С какво образова Отнесени от вихъра?
Класацията си я е направил някой по негово усмотрение, някои от книгите си заслужават, но други никога не бих прочела.


С това, че от завеса можеш да си ушиеш бална рокля :)))

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
Ако само 110 книги бяха достатъчни....

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
И аз от тъпите,да си дам мнението-има книги,които оставят следа в душата ти,но никой друг на разбира защо. И има "шедьоври",които ме оставят тъпееща и скучаеща.
Както не харесвам Битълс,така не харесвам и Маркес. И какво от това?
Имам си право на мнение. Важното е,че ми се чете,че обичам писаното слово и за мен раят е да седна с книга/или лаптоп/.Затова и тук сме се събрали-да обменяме информация,всеки да открива нови светове.
Нека има повече класации-се в някоя ще излезем от умните

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
Не мисля, че това са книгите, които те правят образован! От изброените аз съм чела от всеки жанр по една или две и въпреки това не съм необразована 110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 909357165

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
ANAANA написа:
Фантастиката продължава да се развива, а има и фентъзи, кой знае как би изглеждала тази класация след 100 години


Не е ясно как ще изглежда при условие, че фентазито в 2012 е било набито в детската литература - Властелина на пръстена, Тъмните му материи, Хари Потър, Хрониките на Нарния.
Явно е достатъчно да прочетеш само първата част от Хрониките, та да влезеш в групата на начетените. Дали и с Харито е така?!? Шокинг! : ))
Чела съм около 26 заглавия от малкото безумно списъче. Добре, че не съм "дама"! 110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 1089017131 110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 1089017131 110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 1089017131

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
Преди години по подобен списък бях що годе образована, ама по този образованието ми спадна драстично, след 10 сигурно ще съм неграмотна. Аман от изследвания. Ако им изпратя книгите които съм прочела (освен задължителната литература в училище, която всички Вие сигурно също сте чели) ще има да се питат ние гении ли сме.

description110 книги, които образованият трябва да прочете - Page 3 EmptyRe: 110 книги, които образованият трябва да прочете

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply