Томин мост Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

Join the forum, it's quick and easy

BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.
BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Томин мост

Go down  Съобщение [Страница 1 от 1]

1Томин мост Empty Томин мост Нед 22 Яну - 20:49

escapingthesun

escapingthesun
VIP

Живял някога в Липен един юнак на име Томо. Млад бил той, хубав, здрав и силен, но беден. Все по чуждо ходел да работи, а вечер изваждал цафарата и свирел. Свирел така, че чак Пъстрината се заслушвала.

Работата го довела в Криводол. Една неделя излязъл той на селския мегдан да погледа хорото и да послуша техните свирачи. Слушал Томо, слушал, па не се стърпял, извадил цафарата и засвирил. Другите свирачи замлъкнали. Моми и ергени го наобиколили - такава свирня не били чували. Една мома, с двете си дружки, тихомълком си пробила път и застанала отпреде му. Свирката на Томо секнала - такава хубавица той не бил виждал. Тя му хвърлила китка. Това го изумило.

- Какво стана? Що спря? Хайде, посвири ни още малко! - молят го всички.

- Не мога. Ще ми се да поиграя - отвърнал Томо.

Засвирили криводолските свирачи. И се хванал той до момата. Момините ръце парят, а момковите се потят. Нито дума не продумали - само се поглеждали и с поглед всичко си казали. И решили - тя да му пристане.

Преди залез слънце във върбалака я чакал той. И дошла тя запъхтяна. Прегърнали се двете птички и после тръгнали все в страни от пътя, да не ги видят. Слънцето засмяно ги плискало в лицата, а те грейнали от радост бързали да го настигнат. И стигнали до рекичката, която идвала отгоре, откъм дълбоките урви. Била придошла тя и нито мож я прескочи, нито мож я прегази. Препречила пътя им, а слънцето вече се скрило.

И започнал Томо да прегъва дърветата от единия бряг до другия. Мъчил се, потил се и мост от дърветата направил. Пръв минал той - да го опита. В този миг конски тропот от брега долетял.

- Бягай, Томе, спасявай се! Баща ми е зъл, ще те убие! - изпискала момата.

А бащата, разярен, я ударил с камшик през устата:

- Кучка ниедна, рода ми ще посрамиш! По свирджия си побесняла!

И я подбрал с камшици пред конете.

Какво станало по-нататък с Томо и момата, легендата нищо не казва. Но от тогава годините слели Томо-момин в Томин мост, та до днес.

Сегашният Томин мост е построен през 1915 г. от дядо Йофан - австрийски поданик, а италианец по народност.




http://www.bulgariatour.org


______________________________
˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•●

Go on and pull me under, cover me with dreams, love me mouth to mouth, now you know I can't resist 'cause you're the air that I breathe...

˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•●
Томин мост 5ebeb31088bcb1a926e7566de5806468
Томин мост Animated_gif_024_hippo

Върнете се в началото  Съобщение [Страница 1 от 1]

Similar topics

-

» Божия мост

Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите