Еримантски глиган, Калидонски глиган, Иксион, Ехидна Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

Join the forum, it's quick and easy

BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.
BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Еримантски глиган, Калидонски глиган, Иксион, Ехидна

Go down

Еримантски глиган, Калидонски глиган, Иксион, Ехидна Empty Еримантски глиган, Калидонски глиган, Иксион, Ехидна

Писане by passion.. Нед Окт 09, 2011 7:38 pm

Еримантският глиган

Еримантският глиган се свързва с петия подвиг на Херкулес. Глиганът живеел в гората Еримант в Аркадия. Известен бил със своята сила и жестокост. Опустошавал околностите на град Псофис и убивал жителите му. Когато Херкулес получил задачата да убие звяра, той се отправил към мъдрия кентавър Фол за съвет Кентавърът посрещнал сърдечно сина на Зевс и му устроил богато угощение, по време на което му поднесъл вино, подарък от Дионис. Останалите кентаври се разсърдили, тъй като бъчвата с вино била подарък за всички тях. Нападнали Херкулес и Фол, докато пирували. Херкулес запазил самообладание и започнал да ги налага със горещи цепеници. Кентаврите се изплашили и хукнали да бягат. Херкулес ги преследвал, изстреляйки своите смъртоносни стрели. Скрили се в пещерата на Херкулесовия приятел Хирон — най-мъдрия кентавър. Херкулес ги последвал ядосан. В яростта си изстрелял стрела, който не уцелила враг, а именно приятеля му Хирон. Херкулес бързо промил и превързал раната, но знаел, че няма лек срещу стрелите, потопени в кръвта на Лернейската хидра. Болката на Хирон била така силна, че той пожелал да заеме мястото на прикованият към скала Прометей, чиято участ била да е изтезаван от орел, който кълвял месото му и щом раните му позараствали се връщал отново. Изпаднал в печал Херкулес, но се запътил към гората на Еримант, за да хване глигана. Съветът на мъдрия Хирон бил да прилъже глигана в дълбок сняг, за да може да го хване по-лесно. Херкулес така и направил — хванал глигана, метнал го на гърба си и тръгнал към Микена. Всички хора по пътя приветствали героя, който освободил Пелопонес от чудовището.


Калидонски глиган

Калидонският глиган е едно от многото животни, което среща смъртта си в Калидонския лов. Царят на Калидон (древен град в западната част на централна Гърция) Ойней участвал в празник на урожая. Принесъл благодарствена жертва на всички богове, но забравил Артемида. Оскърбената богиня, за наказание пратила в Калидон чудовищен глиган, който погубвал реколтата, изкоренявал дървета и убивал животни и хора. Мелеагър, синът на Ойней, повикал на помощ всички прославени ловджии: Кастор и Полидевк, Адмет, Амфиарай, Тезей, Язон, Йолай, Пиритой, Пелей, Теламон и други. Дълго преследвали героите звяра и той им нанесъл много рани със своите бивни, а Анкей дори бил смъртно ранен. Накрая на Аталанта се удало да го уцели със своите стрели, а после Мелеагър го доубил с копието си. Мелеагър дал наградата (кожата на глигана) на Аталанта, защото все пак тя първа го уцелила фатално. Чичовците му обаче Токсей и Плексип били недоволни, че наградата е дадена на жена. Мелеагър ги убил. Освен тях убил и Еврипил и Ификъл, заради нанесена обида на Аталанта. По време на лова, Пелей убива без да иска Евритион.


Иксион


Иксион в древногръцката митология е лапит. Цар е на лапитите в Тесалия. Син на Флегий и брат на Коронида. Баща е на Пиритой. Преди да се ожени за дъщерята на цар Деионей, Диа, той обещал на баща ѝ богати дарове. Но когато по-късно баща ѝ дошъл да ги получи, Иксион го убил. Заради това престъпление, е преследван от Ериниите, вселяващи безумие и той полудял. Нито бог, нито човек искал да го очисти от престъплението. На края над него се смилил Зевс, очистил го и дори го допуснал до трапезата на боговете, но Иксион се влюбил в Хера. Зевс пресъздал нейния образ под вид на облак, познат като Нефела. От съюза с Иксион се родили кентаврите. Зевс привързал Иксион към вечно въртящо се колело (според много митове-огнено колело) и го хвърлил на небето. Според друг вариант, Зевс обрекъл привързания към колелото Иксион на вечни мъки в Тартар. Историята на Иксион е разказана от Диодор, Пиндар, Виргилий в "Георгики", 4 и "Енеида", 6, и от Овидий в "Метаморфози", 12. Някои изследователи свързват огненото колело със слънчевия диск.


Ехидна


Ехидна (на гръцки: Έχιδνα) в древногръцката митология е полужена, полузмия, отличаваща се със сила и бързина.
Данните за произхода ѝ не са единни. Тя е дъщеря на Форкис и Кето или на Тартар и Гея, а според Епименид, е дъщеря на Перант и Стикс.
От нейния брак с Тифон са се родили много чудовища — Химера, лернейската хидра, немейския лъв, орелът, който кълве черния дроб на Прометей, кучетата-близнаци Цербер и Орфо и сфинкса в Тива. Въпреки разпространеното схващане, че Ехидна, майката на тези чудовища също е ужасна на вид, тя е била много красива жена, но от кръста надолу е била змия, отличаваща се с голяма бързина и сила.
В различни варианти на митовете, Ехидна е убита от Херкулес, Белерофонт или Едипом. Има и версия, според която е убита докато спи от стоокия великан Аргус.

______________________________
"По-добре прост и честен, отколкото умен и лъжлив."
Софокъл
passion..
passion..
Напредващ

Пол : Female
Зодия : Cancer
Брой мнения : 113
Регистрация : 06.08.2011

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите