Какво трябва да знаете, ако откриете бучка в гърдата си?  00007448

По официални данни в света се регистрират около 1 млн. нови случаи на рак на гърдата всяка година.
Нищо чудно, че не всичко, което чуваме за това заболяване, е вярно. Винаги ли “бучките” в гърдата са верен признак за развиване на рак? И вярно ли е, че малките бучки се лекуват лесно? В тази статия ще намерите отговорите на тези въпроси.

Около 40 % от жените по света на една или друга възраст откриват бучка в гърдите си. Тя не задължително е злокачествена. Винаги обаче здравето и по-нататъшният живот на жената зависят от нейната реакция на това “откритие”.

Какво трябва да знаете, ако откриете бучка в гърдата си? Нека разгледаме всички най-разпространени митове и факти.

1. Бучката в гърдата почти винаги е рак

Какво трябва да знаете, ако откриете бучка в гърдата си?  Sb10063846ab-001

Това за щастие е мит. Специалистите са на мнение, че жените, открили втвърдени или удебелени части в гърдите си не бива да се паникьосват и да се тревожат, нито пък да си мислят, че със сигурност са болни от рак. Само лекарите могат да потвърдят или пък да опровергаят страховете им.

Колкото е по-възрастна жената, толкова е по-вероятно да стане една от осемте на сто жени, при които откриват рак.

Има и представителки на нежния пол, които най-вероятно ще отхвърлят идеята за рак с оправданието, че са твърде млади за това. Не са прави, всичко се случва. Въпреки това възрастта може да се смята за важен фактор, тъй като именно след менопаузата е по-вероятно при жените да се развият злокачествени образувания.

Ако туморът не е злокачествен, какво е тогава? Може да е киста (торбичка, запълнена с течност, която може да се спука), или пък доброкачествено образувание като фиброаденома. По-рядко – кръвен съсирек или тромб, който е причина за възникване на бучката.

Може да е и псевдотумор, предизвикан от нарушения в хормоналния баланс. Той изобщо не бива да се смята за тумор.

Независимо от причините за явлението, непременно трябва да се прегледате. Прегледът препоръчително включва физически оглед при лекар, мамография, както и евентуално ултразвуково изследване. Мнозина се питат – а после какво? При някои жени може да се наложи биопсия.

2. Ракът на гърдата винаги може да се напипа с ръка

Не е задължително. Често лекарите откриват рака, чак след като пациентката е минала през много процедури.

Понякога ракът се разпознава след мамография, още преди туморът да може да бъде открит опипом.

3. Раковият тумор се различава от доброкачествения

Не винаги. На допир раковият тумор и доброкачественото образувание могат да бъдат много подобни. Много жени се заблуждават, мислейки, че раковите тумори са по-твърди или пък неподвижни.

Често става обратното – именно меките, гъвкави и подвижни бучки се оказват ракови тумори.

Специалистите твърдят, че жената не може самостоятелно да диагностицира, че е болна от рак. Например много неприятна на вид и на допир бучка може да е киста или доброкачествен тумор. Докато гладка и равна бучка с малък размер може да се окаже рак.

Най-добрият съвет за тази ситуация е да отидете на преглед, ако откриете бучка.

Всички добре оборудвани съвременни клиники позволяват изследванията да се направят максимално бързо.

4. Ако бучката е малка, няма за какво да се притеснявате

Не е вярно. Раковият тумор може да бъде и много малък. Незначителните му размери не са повод да отлагате посещението си при лекаря. При преглед лекарите откриват различни по размер тумори – от малка вишна, до грейпфрут.

Когато жената открива за пръв път бучка в гърдата си, тя обикновено не е по-голяма от 2 см. диаметър. Затова при всички случаи е добре да отидете на преглед.

5. Можете да отложите прегледа

Какво трябва да знаете, ако откриете бучка в гърдата си?  77995028

Няма смисъл от самолечение и лично наблюдение. В нито един от случаите (дори и при доброкачествени образувания) не можете да си помогнете сами. Ако откриете бучка в гърдата си, не отлагайте прегледа. Само специалист може да каже какви точно мерки трябва да вземете.

Колкото е по-възрастна жената, толкова по-отговорно отношение трябва да има към здравето си.

Само специалист може да определи какво трябва да направите, на какви изследвания да се подложите и какво лечение ви е необходимо. Понякога се изисква наблюдение на тумора за известно време при жените, които още не са минали менопаузата.

Ако имате киста, тя може да се променя в течение на менструалния цикъл.

Жените, които са минали менопаузата, имат много малък шанс да получат хормонално предизвикани бучки в гърдата, затова при тях изчакването е още по-нежелателно.

Кога трябва да потърсите специализирана помощ? Някои експерти препоръчват да отидете на преглед не по-късно от 2-4 седмици след откриване на бучката, независимо от възрастта. Други пък са за незабавните изследвания.

Най-лошото, което можете да си причините, е да не обърнете внимание на собственото си здраве и да забравите за бучката за два-три месеца. Дори и за младо момиче този период от време може да е решаващ, ако туморът се окаже злокачествен.

6. Ракът на гърдата може да се появи и при жени, които не са имали подобно заболяване в родословието.

Така е. Само в 5-10 % от случаите ракът на гърдата се предава наследствено. Повечето жени, при които е бил открит рак на гърдата, не са били в рисковата “наследствена” група.

Но на повечето представителки на нежния пол им се иска да вярват в обратното. Повечето си мислят, че ако не са имали болен от рак в семейството, едва ли ще развият рак на гърдата.

7. Бучката не може да е рак, ако жената е имала киста преди това

Не е вярно, въпреки че на много жени им се иска да вярват в това.

Дори ако жената е чувала диагнозата “киста” много пъти, следващото образувание може да се окаже раково. Специалистите ви съветват да не се отнасяте небрежно към здравето си. Всяка нова бучка трябва да бъде изследвана по етапния ред.
Доброкачествените образувания не гарантират, че няма да развиете злокачествени тумори.

Какво трябва да знаете, ако откриете бучка в гърдата си?  81736925

Източник: woman.hotnews.bg

______________________________
Какво трябва да знаете, ако откриете бучка в гърдата си?  Creeping%252520up%252520on%252520caturday