Победи проблемната кожа
Има нов подход в борбата с акнето - вече не става въпрос само за добри хигиенни навици. Важно е и на каква възраст си. Прочети за най-актуалните начини как бързо да разрешиш проблема с пъпките.
Акнето е кожен проблем, който засяга не само тийнейджърите. То е страдание за тях, но за съжаление и за 20- и 30-годишните, които също не могат да се похвалят, че са се отървали от него. За да пребориш акнето, е нужно да разбереш причините за появата му, като в зависимост от възрастта те са различни. До 20-те години пъпките обикновено са резултат от промени в хормоните, докато при 30-годишните те са и следствие от отслабване на кожните клетки. Веднъж разбрала тези фактори, вече можеш правилно да третираш и почистваш кожата си.
Намали зачервяването от пъпка и подутината, като направиш компрес със затоплена кърпа, навлажнена с няколко капки масло от чаено дърво, преди да нанесеш грима.
Акне при 20-годишните
Общата картина: мастната секреция (секретът на мастните жлези се нарича себум) е повишена поради все още променящите се нива на хормоните. Ти най-вероятно експериментираш с различни козметични продукти, а това означава запушени пори и упорити пъпки.
Защо имаш пъпки сега
Хормонални вариации. Нивата на хормоните естроген и тестостерон са все още променливи. Тези спадове и покачвания карат кожата ти да произвежда повече себум, който е основна причина за запушването на порите и появата на пъпки.
Постоянно сменяш продукти. Дерматолози казват, че при по-младите им пациенти е разпространена погрешната практика да изпробват едновременно няколко лечения против акне. Когато си на 20, е разбираемо, че все още търсиш какво най-добре действа на кожата ти. Но експериментите с различни продукти може да отслабят бариерната защита на кожата и да я направят много по-податлива на разпространяване на бактерията, причиняваща акне.
Как изглеждат?
Обикновено ще забележиш черни точки в Т-зоната, където има най-много мастни жлези. Кожата ти е склонна към образуване на комедони с бял връх (т.нар. милиуми, или бели точки) и на комедони с черен връх (причина за образуването им са себумът и разпространението на бактерията, както споменахме по-горе). Ако порите ти са се инфектирали дълбоко под повърхността, вероятно също ще забележиш мехурчета, пълни с гной. Това е този тип пъпка, която често се изкушаваш да изстискаш. Съветваме те да не го правиш, тъй като със сигурност ще задълбочиш проблема.
Как да се справиш
Ключът за отърваване от тези пъпки е да използваш козметика, която намалява себума и убива бактерията. Предлагаме ти примерна схема: измивай лицето си два пъти на ден с почистващ ексфолиант, който съдържа салицилова киселина, и третирай пъпките с продукт с бензоил пероксид. Поддържай кожата си матирана с лек хидратант. Ако състоянието на пъпките е сериозно, отиди на дерматолог, който ще ти назначи лечение. Избягвай прекомерното почистване или силно изсушаващи продукти, които премахват защитната влага на кожата и я опъват.
Как да ги замаскираш
Туширай лъщенето на кожата с матиращ фон дьо тен. Мацни пъпките в Т-зоната с антибактериален коректор, съдържащ салицилова киселина, и завърши с минерална пудра. Това ще прикрие белите точки и комедоните и ще абсорбира себума, без да попада в порите. Съвет: Смеси мъничко продукт за третиране на пъпки с коректора, сложи го на памучен тампон и мини върху подутините, за да ги тушираш.
Акне при 30-годишните
Общата картина: производството на себум е намаляло и кожата ти е по-податлива на стрес, което може да доведе да образуване на лющещи се червени пъпки.
Защо имаш пъпки сега
Изсушаване и възпаление. Дори да си имала перфектна кожа през целия си досегашен живот, може да ти се появи акне и към 30-те, тъй като защитната бариера на кожата намалява с възрастта. Това позволява на бактерията по-лесно да възпали порите и в крайна сметка да се появят пъпки. Освен това кожните клетки вече регенерират по-бавно, което от своя страна води до задържане на мъртви клетки под повърхността на кожата и до образуване на упорити пъпки. Продължителното излагане на слънце също може да изостри зачервяванията, тъй като ултравиолетовите лъчи дразнят вече възпалената кожа. Затова е добре кремът, който използваш, да е със слънцезащитен фактор.
Стрес. Високото ниво на хормона на стреса – кортизол, е основната причина за акнето в по-късна възраст, особено когато настъпят важни промени в живота ти (омъжване, деца, повече часове работа), които задържат показателите му високи за дълъг период от време. Липсата на сън задълбочава проблема, тъй като нивото на кортизола спада, когато спим, а проучвания показват, че жените около 30 спят по-малко, отколкото жените на 20.
Как изглеждат
Акнето изглежда различно, когато си на 30. Първо, обикновено се появява по U-зоната (челюст и бузи), където кортизолът е най-активен. Кожата в тази област обикновено е най-суха и попадналите в порите мъртви клетки образуват малки червени пъпки. Когато пъпките изчезнат, на мястото им може да останат тъмни петна в продължение на няколко седмици, тъй като производството на меланин се увеличава, когато си на 30.
Как да се справиш
Със сигурност подходът е различен от този при 20-годишните. Сега основното е да отстраниш възпалението и лющенето на кожата, без да я изсушаваш допълнително. Предлагаме ти примерна схема: измивай лицето си с нежен почистващ продукт, който има ексфолиращи частици, и нанеси върху пъпките гел за локално действие със салицилова киселина. Завърши с успокояващ хидратант, който съдържа соя и витамин С, за да изсветли всякаква хиперпигментация. Ако проблемът ти е по-сериозен, говори с дерматолога си за пилинг, лазерна терапия или медикаментозно лечение, за да изчистиш тена си. И пробвай да намалиш стреса, когато е възможно - не прекалявай с безсънните нощи, разтоварвай се често с приятели и спортувай.
Как да ги замаскираш
Прикрий изсушаването и зачервяванията с тониращ хидратант и нанеси антибактериален коректор в U-зоната. След това използвай малка четка, с която сложи от коректора върху всяка пъпка и туширай с пръст. Покрий с прозрачна прахообразна пудра.
Виновници при всяка възраст
Ето какви неочаквани саботьори също трябва да вземеш под внимание.
· Вземаш или спираш противозачатъчни.
Промяната в хормоналните нива ще измени химията на тялото ти, което може да ти причини поява на пъпки, дори преди да не си имала.
· Пастата ти за зъби
Не знаем защо, но флуоридът понякога причинява пъпки. Използвай паста за зъби без флуорид, което може да помогне да изчистиш брадичката си.
· Почистваш лицето си с ексфолираща кърпа.
Не го прави, тъй като бактерията можа да се натрупа в кърпата и да запуши порите ти. Вместо нея нанеси ексфолианта с чисти ръце.
· Кърпата ти за баня
Никога не използвай кърпата си за лице, за да избършеш тялото си след душ. В противен случай това може да разнесе бактерията, причиняваща пъпки.
· Възглавницата ти
Редовната смяна на калъфката на възглавницата (всяка седмица) е задължителна, тъй като замърсяването, което се натрупва в нея, също може да раздразни кожата ти.
· Често докосваш лицето си.
Допирът на пръстите и бактериите, които оставяш с тях, могат да доведат до поява на пъпки.
Добра новина
Мит е, че шоколадът и мазните храни причиняват акне.
Няма нищо в шоколадовото блокче или в парчето пица, от което да се обринеш внезапно, освен ако не прокараш пицата през лицето си (шегуваме се, разбира се!). Единствените храни, които евентуално може да са причина за пъпки, са тези, съдържащи големи количества йод - суши, стриди, соев сос.
______________________________