BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

descriptionДенят на мъртвите у нас EmptyДенят на мъртвите у нас

more_horiz
Денят на мъртвите у нас Candles
Названието Хелоуин се състои от две думи - Hallow Evening, което означава “вечер на светците”. Празникът датира от IX век, когато Папа Григорий III е пренесъл почитането на всички светци от 13 май на 1 ноември. Тогава в този ден са почитали светците, които са нямали свой ден през годината. Промените, които е направил Папата донякъде се обясняват и с това, че в течение на много векове келтите на 1 ноември са празнували свой собствен празник. Като е “съвместил” християнския и езическия празник, Папата се е надявал постепенно да се изкоренят езическите традиции.

А преди църквата да провъзгласи този празник, той е бил известен у келтите с името Самхейн (Samhain), което означава “края на лятото”. Келтите е ръководил мистичният орден на друидите, които са контролирали всички аспекти на живота. Келтите са били ефектни земеделци и са празнували четири отделни празника: Ормелк, Белтейн, Лугнасад и Самхейн. Последният е означавал край на прибирането на реколтата и е бил прототип на съвременната Нова година. Всеки от тези фестивали е бил свързан с определен календарен период. Друидите са вярвали, че всеки нов сезон изтънява границата между материалния и духовния свят. И тъй като Самхейн е олицетворявал края на годината, то той е бил най-удобното време за общуване с духовете на умрелите. Това е бил ден, в който разбудените духове, феи и привидения са можели лесно да се появят в материалния свят. Хората са се обличали, като тези същества, и са ходили от къща на къща да просят храна, за да успокоят нечистата сила.

През I в. от нашата ера римляните за превзели келтската територия, тогава келтите са празнували Самхейн вече няколко века. Римляните не са забранили този празник, защото той е съвпадал с Техния Ден на Помона – богинята на растенията. В някои области римляните и келтите са живели заедно, затова е напълно логично, че празникът е започнал да е “разтваря” в римските традиции.

По времето на Папа Григорий III келтите не са представлявали опасност за Империята, друидите също са изчезнали. С постепенното превръщане на Самхейна в Ден на Вси светии, той се е придобил нов смисъл. Вместо умиротворението на феите и привиденията се е родила играта “Почерпи или ще съжаляваш”.
Тя се състои в това, че възрастните “плащат” със сладки на децата, които настойчиво чукат на вратата. В случай на отказ е много вероятно стопаните да намерят бравата на вратата напълно измазана със сажди… Освен това се е появила традицията да се изрязват върху картофи и ряпа страшни физиономии, а вътре да се поставят свещи – така се получава своеобразен фенер. Легендата гласи, че ги е изобретил хитрия ирландски ковач Джек. Той е успял два пъти да излъже Дявола и е получил обещание от него да не посяга на душата му. Но заради греховния си живот Джек не е бил допуснат в Рая. В очакване на Великия съд Джек е трябвало да броди по Земята и да си освещава пътя с въглен, който да е предпазен от дъжда с обикновена тиква. От това се е появило названието на фенера - Jack-o-lanterns.

Голямо влияние върху празника е имало откриването на Америка. Преселниците са донесли традициите със себе си в Новия свят. Но на новото място празникът е бил малко променен – например, хората са открили, че тиквите са много по-удобни от репите и картофите.

Първите големи градове, където през 20-те години на XX век е минало празнуването на Хелоуин са Ню Йорк и Лос Анджелис. А от средата на миналия век Хелоуин е станал изгодно комерсиално предприятие. Костюмите, свещите, украсите, тиквите и картичките са много популярни, макар че и до днес празникът е неофициален.

______________________________
Денят на мъртвите у нас 4454149a
Even if the path is a little blurry, KEEP WALKING.
You'll focus in when you know what you want.
Then the picture of your life will be crystal clear.
JUST DON'T EVER GIVE UP and DON'T EVER STOP WALKING
.

Денят на мъртвите у нас 4965902g

descriptionДенят на мъртвите у нас EmptyRe: Денят на мъртвите у нас

more_horiz
Хелоуин се счита за американски празник - в средновековния английски език наричали празника All Hallows’ Eve или съкратено Halloween и се произнася Хелоуин както се нарича в САЩ и до днес. Но в действителност празникът Хелоуин идва още от древните келти. Историята Хелоуин е започнала преди 2000 години, когато келтските племена живеели на територията на днешна Англия, Ирландия, Уелс, Шотландия и Северня Франция.

Те са празнували своята Нова година – Samhain (“самхейн” означава “край на лятото”) на 1 ноември, като са вярвали, че в нощта срещу Нова година се отваря границата между мъртвите и живите и сенките на починалите през изминалата година навестяват земята.

За да не станат плячка на мъртвите тела, хората изгасяли огнищата в домовете си и се обличали колкото се може по-страшно, за да изплашат привиденията, преминали отворената граница. За духовете оставяли угощения на улицата, за да не влизат в къщите.

Самите жители се събирали пред големи огньове, запалвани от келтските жреци. Това било време за предсказанията: всичко, което жреците казвали на своите слушатели, било важно житейско ръководство за цялата дълга зима.

Към 43-тата година от новата ера римляните завладели повечето келтски територии. През следващите 400 години, които те прекарали на земята на келтите, се смесило не само населението, но и традициите и така към Самхейн се присъединили два римски празника.

Първият - Фералия, отбелязан в края на октомври, нещо като помен за мъртвите, и вторият - в чест на богинята на плодовете и дърветата Помона. Към 800-та година от новата ера християнството станало господстваща религия и там, където по-рано друидите извършвали своите ритуали. Но като осъзнал, че трудно ще се пребори с езическата традиция папа Грегорий IV обявил през 835 година новогодишния празник на келтите и германците за празник на Вси Светии.

Така католическата църква заменила езическия празник на смъртта с нещо подобно. През 1000 г. църквата обявила 2 ноември за Ден на всички души - All Souls Day , в който трябвало да се поменат не светиите, а обикновените мъртви. След години обичаите за тези три празника се преплели и слели в един - Hallowe'en , който по-късно започнали да наричат Halloween.

В края на ХІХ век се приключва с мистичния характер на празника Хелоуин, като се превръща във всеобщ празник. Препоръките към градските власти били да организират вечеринки с игри и почерпки, а вестниците убеждавали родителите "по-малко да плашат децата".

Така част от суеверните черти на Хелоуин останали в историята. Най-много на празника обаче се радват бизнесмените. Хелоуин е индустрия – карнавални костюми, чаши, салфетки, тениски и други дрънкулки, украсени с тиквени фенери, вещици, призраци и черни котки – всичко това носи пари.

______________________________
Денят на мъртвите у нас 4454149a
Even if the path is a little blurry, KEEP WALKING.
You'll focus in when you know what you want.
Then the picture of your life will be crystal clear.
JUST DON'T EVER GIVE UP and DON'T EVER STOP WALKING
.

Денят на мъртвите у нас 4965902g

descriptionДенят на мъртвите у нас EmptyRe: Денят на мъртвите у нас

more_horiz
Историята на празника Хелоуин
Древните келти празнували своята Нова Година - Samhain. В края на октомври те прибирали последната си реколта. те вярвали, че в нощта срещу Нова година се отваря границата между мъртвите и живите и сенките на починалите през изминалата година навестяват земята. Те търсели живи тела, в които да се вселят. За да се предпазят от сенките, хората гасели огъня в огнищата и се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно - обличали животински кожи и глави, надявайки се да изплашат привиденията. На духовете оставяли храна, за да се нахранят и да не настояват да влизат в дома им. А самите жители се събирали около огньове, които били запалвани от друидите жреци. На тези сбирки се правели предсказания за зимата и принасяли в жертва животни. На края на събирането всеки взимал въглен от огъня и с него палел огнището си.

През 853 г. сл. Хр. папа Бонифаций ІV утвърдил 1 ноември като ден на Вси Светии, ден за прослава на всички християнски светци и мъченици. На английски език наименованието на празника звучи като All Saint’s Day или Hallowmas или All Hallows. Хората продължавали да отбелязват деня в навечерието на празника на Вси светии, палели огньове и чествали Самхейн и деня на Помона (богинята на дърветата и плодовете). В средновековния английски език наричали празника All Hallows’ Eve или съкратено Halloween и се произнася Халоуин както се нарича в САЩ и до днес.

Тиквения фенер си има име - Светещият Джак.
Има ли Хелоуин без тиква? На 31 октомври тиквеният Джек свети в много прозорци. Историята на неговото появяване разказва ирландската легенда за пияницата по прякор свидливия Джек.
Кръстен е на Джек пияницата, който успял три пъти да надхитри Дявола. След последната им уговорка да живее спокоен живот още десет години Джак внезапно починал. Тъй като бил грешник не можел да отиде в Рая, а заради сделката си с Дявола не можел да отиде и в Ада. На прага, Дяволът му дал въглен от Ада, който Джак поставил в издълбана тиква, след това тръгнал да скита по света в очакване на Страшния Съд


Денят на мъртвите у нас 2g145xgbm
В България
Православната църква отбелязва празника на Всички светии в началото на лятото, в първата неделя след Петдесетница. В началото на ноември е Архангеловата Задушница - в съботата преди Архангелов ден, който е винаги на 8 ноември.
Има празник, аналог на Хелоуин - Кукерите - българските карнавални фигури - мъже, предрешени като зверове или типични персонажи, винаги с маски на главите, често с чанове на пояса и с кожуси с козината навън. По стар обичай в периода между Месни и Сирни Заговезни те танцуват по улиците, за да изплашат лошите сили и да пропъдят студа, а за плодородие и здраве извършват обредни действия като оран, сеитба и други.


Денят на мъртвите у нас Happy_Halloween_by_suetlilanglz

В Америка
Американците отбелязват Хелоуин - празника на “нечистата сила”, в навечерието на деня на Вси светии, когато католическата църква почита починалите светци и мъченици.
Смята се, че в Америка Хелоуин е бил въведен от имигрантите от Ирландия, където древните келти празнували на 31 октомври края на старата година и свързвали това със смъртта. Те вярвали, че на този ден душите на мъртвите можели да се върнат на Земята. За да плашат злите духове, келтите се обличали в отвратителни костюми, издълбавали страшни лица върху картофи и ряпа и палели в тях свещи за успокоение на духовете. По-късно ирландските заселници в Щатите пренесли този обичай, като заменили ряпата с тиква и така я превърнали в основен символ на празника.
Името Halloween произхожда от католическия празник All Hallows’ Even /навечерието на Вси светии/. Тъй като празниктът се падал точно преди Деня на душите, двата празника се слели в един.


______________________________
Денят на мъртвите у нас 4454149a
Even if the path is a little blurry, KEEP WALKING.
You'll focus in when you know what you want.
Then the picture of your life will be crystal clear.
JUST DON'T EVER GIVE UP and DON'T EVER STOP WALKING
.

Денят на мъртвите у нас 4965902g

descriptionДенят на мъртвите у нас EmptyRe: Денят на мъртвите у нас

more_horiz
О, с бандата събрахме две кошници и една торба, че и отгоре сладки!

______________________________
Денят на мъртвите у нас Banner-Ulquiorra-1
Какво е?
Ще разбера ли ако разкъсам гръдта ти?
Ще разбера ли ако разтворя черепа ти?
За вас е толкова лесно да го кажете.
Сякаш--
Разбирам вече.
Значи е това ...
Това, което протегната й ръка изразява е ...
Сърце?

Денят на мъртвите у нас Urquiolabanner
Spoiler :

descriptionДенят на мъртвите у нас EmptyRe: Денят на мъртвите у нас

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply