Два вида рейтинги на университети се появиха по едно и също време, изследвайки различни аспекти на дейността им. Едното проучване е специално поръчано от просветното министерство и на неговата база би трябвало да се разпределят парите за вузовете идната година. Втората класация е изготвена от екип икономисти от Пловдивския университет и УНСС и изследва предимно пазарната реализация на завършващите младежи.
Съгласно рейтингите на МОМН, които все още не са оповестени официално, три университета си поделят първите места в различни специалности. Това са СУ "Свети Климент Охридски", Американският университет и Нов български.
В икономическите специалности води УНСС, много висок резултат е постигнал неочаквано и Тракийският университет в Стара Загора в някои от дисциплините. В това проучване са оценявани начините на преподаване, изследователската дейност, публикациите на преподавателите, като максималният резултат е 100 точки. Дори и първенецът Алма матер обаче няма такава оценка - най-високият му резултат е 70 т. Второто проучване пък вади в челните редици по реализация дипломата на УНСС и Техническия университет, а в областта на математиката и информационните технологии напред отново изскача Алма матер. Техническият университет-София държи първа позиция и в нетипичното за него направление "Администрация и управление".
Изследването обхваща 880 висшисти до 35 г., работещи в 300 големи фирми и администрации. Класацията отчита три показателя - съотношение между дела на висшето училище на образователния пазар към този на трудовия, заеманата позиция от възпитаниците му и техните доходи.
В първата класация са включени четири професионални направления, в които са записани над 50% от студентите у нас - икономика, администрация и управление, инженерни специалности и математика и информатика. Резултатите сочат, че независимо от растящия брой на висшите училища, бизнесът продължава да цени дипломите на няколкото традиционни големи университета в България. ТУ е успял да изпревари много по-сериозни играчи на образователния пазар в направлението "Администрация и управление". Университетът обучава малка част от студентите в тези специалности - 3.26% образователен дял, но държи 7% от пазара на труда. Възпитаниците на ТУ работят предимно на ръководни позиции, а заплатите им са високи.
В икономическите специалности няма изненади. Първите три позиции се заемат от трите големи икономически университета - УНСС, Стопанската академия "Свищов" и Икономическият университет във Варна. Стопанската академия "Свищов" има по-добро пазарно равновесие, тоест количеството завършили е горе-долу сходно с това на назначените. УНСС обаче е дал на икономиката ни най-голям дял ръководни и аналитични кадри.
В областта на инженерните специалности включените в извадката предприятия предпочитат кадри от четири университета. Първи е Техническият университет-София с най-голям дял и на образователния, и на трудовия пазар - 43.16%. В списъка следват Русенският университет, Минно-геоложкият университет и ХТМУ. Характерна за ХТМУ е много голямата диспропорция между дял на обучаваните студенти и дял на пазара на труда - 32.34% срещу 1.05%. Неговите възпитаници обаче имат добри заплати.
В областта на математиката и информатиката Софийският университет изпреварва Техническия. 50% от ръководните кадри в тези две области са завършили СУ. При аналитичните специалисти техническият вуз води. Нов български университет има 7.14% образователен дял в направление "Икономика", но на трудовия пазар пада на 1.16%.
Източник: standartnews.com
______________________________