Дали е безопасна консумацията на кофеин по време на бременност е някак спорен въпрос. Някои проучвания казват, че пиенето на до две средно големи чаши кафе дневно носи минимален риск за ембриона, но други не са съгласни. По-убедителни доказателства има за това, че големи дози кофеин по време на бременността могат да увеличат риска от спонтанен аборт, преждевременно раждане и раждане на бебе с ниско тегло, но и тук няма сериозни доказателства.
Общи ефекти от кофеина
Въпреки липсата на доказателства за вредата от кофеина, големите дози кафе по време на бременност, е по-добре да бъдат избягвани, казват учените.
Кофеинът е стимулант, който се добива по естествен начин от различни растения. Естествен или добит по синтетичен път, кофеинът присъства в много храни и напитки, както и в някои лекарствени продукти.
Кофеинът обикновено въздейства на централната нервна система (ЦНС) до 15 мин. след консумацията. Той леко увеличава стойностите на кръвното налягане и пулса. Кофеинът има и диуретично действие, като така съдейства за намаляване на водния баланс на организма – ефект, който се смята за нежелан по време на бременност, когато е важно приемането на достатъчно количество течности.
Кофеинът в кафето, чая и други продукти
Съдържанието на кофеин в кафето или чая зависи от самото кафе или чай, от количеството на напитката и начина й на приготвяне. Средноголяма чаша варено кафе съдържа около 150 мг кофеин. Черният чай съдържа около 80 мг , а зеленият – по-малко. Безалкохолните с кофеин съдържат между 30 и 60 мг кофеин.
Други източници на кофеин са шоколада, какаото и някои медикаменти. Съдържанието е различно. По принцип шоколада и какаото съдържат много малко кофеин. Лекарствата, съдържащи кофеин, включват някои болкоуспокояващи, медикаменти за мигрена, обикновена настинка, тези, с диуретичен ефект и за забавяне на съня.
Ефектите от кофеина върху плодовитостта
Някои проучвания намират връзка между консумацията на високи дози кофеинот жените и трудното зачеване. При тези, които консумират повече от 300 мг. кофеин дневно е имало два пъти по-голяма вероятност да заченат с година и повече закъснение. Друго изследване също свързва употребата на кофеин със забавяне на зачеването, но при жени, консумиращи 500 или повече мг. дневно (около 4 чаши кафе на ден).
Ефектите от кофеина върху плода
Кофеинът лесно преминава от майката към плода чрез плацентата. Развиващият се ембрион може да има значително увеличени нива кофеин в кръвта, в сравнение с майката, заради недоразвития метаболизъм.
Няколко изследвания показват, че дори умерената консумация на кофеин засяга честотата на ударите на сърцето на емриона и движенията му. Тъй като метаболизмът на бременните се забавя с напредването на бременността, някои от ефектите от кофеина могат да се увеличат в по-късен етап на бременността.
Проучвания сочат, че бременни жени, които консумират големи количества кофеин (5 или повече чаши кафе дневно) са изложени на два пъти по-голям риск от недоизносване на бременността от тези, които консумират по-малко.
Ефектът от кофеина върху новоредените
Прекомерната употреба на кофеин по време на бременност може да предизвика преждевременно раждане и да бъде причина за ниско тегло на новороденото. И двата ефекта не са толкова значителни по отношение на дните на недоносване и грамовете, но могат да са важни за бебето, вече изложено на риска от ограниченията на преждевременното раждане и развитие в утробата. Подобни ефекти не се свързват с умерената консумация на кофеин.
Кофеинът се пренася с кърмата от майката към бебето. Високите дози по време на кърмене могат да направят детето раздразнително и да доведат до нарушения в съня му. Подобен ефект не е наблюдаван след нормална употреба на храни и безалкохолни, съдържащи кофеин.
______________________________
Какво е?
Ще разбера ли ако разкъсам гръдта ти?
Ще разбера ли ако разтворя черепа ти?
За вас е толкова лесно да го кажете.
Сякаш--
Разбирам вече.
Значи е това ...
Това, което протегната й ръка изразява е ...
Сърце?
Spoiler :