10 стъпки преди финала


Съществуват много несложни и способи да направите раждането по-леко и по-кратко.
Често раждането се сравнява с маратон, и това не е много далеко от истината. Разбира се всичко е индивидуално, но често процеса трае часове, а понякога даже дни. Затова трябва да се използва всяка възможност да се “омекоти” и съкрати раждането. Как се прави това по естествен начин? Вие имате цели 9месеца да научите и усвоите полезни техники, които ще ви помогнат в необходимия момент.

Информирайте се.
Постарайте се да научите колкото се може повече за това, как протича раждането, за физиологията и психологията на процеса. Такава информация има предостатъчно в специализираните книги и списания. Теоретическите знания премахват страховете: обикновено се боим от това, което не знаем, и, когато чакаме първата си рожба, се притесняваме за всичко. Ако сте наясно със стадиите на раждането, за това каква е продължителността им, вие няма да изпаднете в паника, няма да отидете в родилния дом преждевременно, а спокойно ще прекарате първата част (и най-продължителна) вкъщи, в комфортна и отпускаща обстановка.

Изберете поза, която ви е най-удобна.
Доверете се на тялото си – то ще ви покаже най-подходящото положение за момента на контракциите. Някои жени предпочитат да приклякват, като се подпират или държат за някоя повърхност, някои заемат поза на лакти и колене или сядат върху голяма топка. Ако ви се иска да лежите, почивайте между контракциите, като лежите на лявата си страна, за да не притиска матката кръвоносните съдове, които минават покрай гръбначния стълб отдясно, и по този начин причинява комфорт на детето.

Намерете помощничка
Това е практика в западните страни. Доула е помощничка в раждането, която има опит в естествените позитивни раждания. Този близък човек, в непознатото място (като болницата или родилния дом), общува вместо майката с персонала. Тя винаги е на страната на родилката и внимателно следи за това, да се изпълняват всичките и желания. Знае как да подкрепи майката, как да и създаде чувство за сигурност и безопасност. Така майката има възможност изцяло да се съсредоточи върху раждането. Обикновено такива помощници се намират на курсовете за бъдещи родители. Те могат да бъдат с медицинско или психологическо образование, но най-важно е да притежават дарба от Бога.

Опитайте вертикално положение.
Хоризонталното положение за родилката е най-нефизиологичното. Когато родилката лежи по гръб, тежестта натиска корема и към гръбначния стълб, което води до болки в гърба. Освен това, притискането на кръвоносните съдове, които се намират около гръбнака, влошава кръвоснабдяването на матката. И едната неприятност води друга: кръвното се понижава, бебето получава по-малко кислород, свиванията на матката стават по-малко ефективни, раждането се забавя. Ако сте във вертикално положение, гравитацията дърпа детето надолу. Положението на тялото ви е в съгласие със силите на природата, не им противоречи. Главата на бебето се притиска към шийката на матката, което способства за по-бързо разкритие, тялото на бебето се намира под ъгъл, който облекчава спускането и намалява съпротивлението. Вертикалното положение помага на бебето да застане под необходимия ъгъл, а на родовите пътища на майката да се разтворят.

Пестете енергията си.
Дълго време в родилните домове е съществувало правилото, че по време на раждане жената не трябва да пие и да се храни. То се обяснява с това, че ако е необходима оперативна намеса, е по-добре стомахът да е празен. Но раждането е дълъг процес, ако не поддържате организма си ще се изтощите, и то точно в момента, когато ще са ви необходими най-много сили. За това е желателно да пиете – вода, плодови сокове или билкови чайове, или да хапнете нещо леко.

Оценете помощта на водата.
В рейтинга на естествените обезболяващи водата е на едно от първите места. Тук става въпрос не за раждане във вода, а във възможността да се използва водата по време на контракциите. Като се отпуска във вода или басейн, родилката изпада все едно в безтегловност. Заедно с отпускането на бедрата, гърба и корема се отпуска и мускулатурата на родовите пътища, което улеснява движенията на бебето.

Дишайте!
На курсовете за раждане често обучават бъдещите майки на специални дихателни техники, някои от тях са описани в книгите. Но понякога жените се оплакват, че даже при добра подготовка, по време на раждането забравят дихателните техники, или не могат да бъдат толкова ефективни. Ако сте предпочели да родите по естествен път, е най-добре да се вслушате в тялото си, да следвате естествените му инстинктивни потребности, да промените честотата, ритъма и дълбочината на дишането. Най-верятно е по време на контракция да почувствате желание да дишате по-бавно и по-дълбоко (много бързото дишане или задържането му са вредни и за майката, и за бебето). А между контракциите е добре да дишате бавно и естествено. В определени моменти може да е необходимо бързото дишане – например, като се покаже главата на бебето. Акушерката ще ви напомни, когато е необходимо да се премине към повърхностно дишане с отворена уста – то помага на майката да избегне разкъсвания, а на бебето да избегне травми от раждането.

Създайте максимално комфортна атмосфера.
Уютната и спокойна атмосфера по-вълшебен начин влияе на раждането. Именно за това много жени предпочитат да раждат вкъщи (в европейските страни раждането вкъщи е легално) или в специални честни родилни центрове. Там персоналът създава обстановка, която максимално се доближава до домашната, и тогава жената се чувства безопасно, комфортно и спокойно. За това са най-важни топлината, естественото осветление, усамотяването. Допълнителен успокояващ ефект притежава музиката (например, музиката за медитация и релаксацията, звуците на природата) и аромотерапията. У нас още няма такива центрове, но можете да се разберете с персонала на болницата да си вземете любимите вещи.

Използвайте техники за релаксация
Идеално е, ако по време на бременността сте ходили на курсове за бременни и сте се научили да се отпускате. Психологическото и физиологическото отпускане е идеален способ за облекчаване на болката по време на раждането. Вие ще намалите напрежението, ще позволите на тялото да се разтвори и няма да препятстване на естествените процеси. Важно е да се научите да усещате напрежението, а след това да го понижавате. Особено внимание обърнете на мускулите, които са най-напрегнати при стрес и участват в раждането. Опита идва с практиката, и трябва да се упражнявате. По време на раждането се старайте да се отпускате не само по времето между контракциите, но и по времето на самите контракции. Обикновено се случва обратното: с началото на контракцията жената се свива и напряга и все едно се бори, като преживява този момент. А трябва да се отпусне срещу болката, и да не воюва, а да и сътрудничи. Като такъв помощник служи техниката за визуализация, когато майката се отпуска благодарение на това, че си представя приятни мислени образи. Опитайте тази техника предварително, за да разберете какво предизвиква най-приятните емоции във вас. На много жени помагат образите на водата – водопад, вълни. На други – цветя или слънчеви лъчи.

______________________________
10 стъпки преди финала	  Creeping%252520up%252520on%252520caturday