BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

descriptionГраф Дракула (Влад Цепеш) EmptyГраф Дракула (Влад Цепеш)

more_horiz
Граф Дракула (Влад Цепеш) 200px-Vladtepes
Влад Цепеш се ражда на 7 декември 1431 в крепостта Сигнишоара. Баща му Влад Дракул по онова време е военен губернатор на Трансилвания - пост, на който го е назначил император Сигизмунд. Според някои наскоро публикувани изследвания на румънски и унгарски историци, Влад е бил член на малко известния Орден на Дракона, създаден през 1387 от императора и съпругата му Барбара Джили. Това рицарско братство, много наподобяващо ордените на тамплиерите или йоанитите, е трябвало да защитава католическата вяра и организира кръстоносни походи срещу заливащите Балканите турски пълчища. Именно споменът за принадлежността на Владстарши към ордена, кара по-късно румънските боляри да кръстят сина му "Дракула" (едно от значенията на тази дума е "синът на Дракона"). Между другото, червеният костюм и черният плащ на графа от романите на Брам Стоукър са точно копие на дрехите, носени някога от членуващите в Ордена на Дракона.

През зимата на 1436-37 Влад-старши е провъзгласен за княз на Влахия и младият принц прекарва следващите шест години в неговия дворец в столицата Търговище. Той е само на единайсет, когато баща му е принуден да го изпрати, заедно с по-малкия си син Раду като заложник на султан Мурад II. Униженията, на които е подложен там, изглежда са причина за особения характер, необузданите прояви на невероятна жестокост, както и за искрената му омраза към турците. Така или иначе, през 1448 Влад Цепеш напуска Одрин, за да заеме престола на своя баща (станал жертва на заговор, подклаждан от полско-унгарския крал Владислав II) и на по-големия си брат Мирча, управлявал в продължение на само няколко месеца.
Опитът да проникне в Търговище с помощта на отряд турска кавалерия, даден му от Мустафа Хасан паша, обаче, пропада, след като 17-годишният принц е разбит на бойното поле от друг претендент за трона, подкрепян от унгарския крал. Следват цели осем години на кървави междуособици докато през 1456 Влад Цепеш, по онова време вече известен като "Дракула" успява да убие съперника си, поставяйки началото на второто си царуване във Влашко.
Естествено, малко след влизането в Търговище се заема да отмъсти за смъртта на баща си и своя брат Мирча. Навръх Великден, през 1459, петстотин болярски семейства, участвали в заговора, са арестувани. Всички възрастни мъже са набити на кол, а останалите - заставени да изминат пеша осемдесет километровото разстояние до градчето Поенари, като по пътя са подложени на невероятни мъчения. По заповед на Цепеш оцелелите участват във възстановяването на едно старо укрепление на рицарите-тамплиери на река Арджеш, остатъците от което и днес са наричани от местните жители "Замъкът на Дракула".
Сред западните историци Влад Цепеш е известен като един от най-жестоките влашки владетели. Било съвсем обичайно да нарежда противниците му да бъдат одирани, сварявани, разчленявани, ослепявани, душени, горени или погребвани живи. Когато бил в по-добро настроение пък нареждал да им бъдат отрязвани ушите, носовете или езиците. Но повече от всичко предпочитал набиването на кол, откъдето идва и другият му прякор "Цепеш". Дори сред турците Дракула бил повече известен като "Казъоглу бей" (т.е. "князът, който набива на кол"). За румънските изследователи, обаче, Влад Цепеш е преди всичко изразител на "румънския протонационализъм", тъй като, според тях, жестокостите му били насочени срещу "болярския сепаратизъм, чуждестранната търговска конкуренция и турските завоеватели".
Така през 1457, 1459 и 1460 Дракула заповядал да бъдат набити на кол всички саксонски търговци в княжеството му, обвинени, че не спазват наложените от него закони, докарвайки до фалит влашките си "колеги".
Има много истории, илюстриращи житейската философия на Влад Цепеш Дракула. Знае се например, че е бил особено чувствителен към наложените от него представи за честност и ред в държавата. Почти всяко престъпление, от измама или кражба до убийство, се наказвало с набиване на кол. Казват, че след като няколко години въвеждал ред по този начин, Дракула заповядал да поставят на централния площад в столицата Търговище голям златен съд, от който можел да пие вода всеки минувач. Според историците, съдът си останал там до края на царуването му, без някой да се изкуши и го открадне. Князът, освен това, много държал всичките му поданици да работят. Веднъж устроил голям благотворителен пир за просяци, скитници и сакати от цяла Влахия, след който залата, където се събрали всички, била обградена от княжеската охрана и запалена. Никой не оцелял.
В началото на 1462 Влад започнал мощна военна кампания срещу турците по цялото долно течение на Дунав - изключително рисковано мероприятие, предвид огромното превъзходство на армиите на султан Мехмед II Завоевателя. Въпреки това, през цялата година, Дракула жънел победа след победа. За да се реваншира, султанът минал Дунава с огромна армия, насочвайки се към Търговище. Неспособен да се противопостави открито на многократно превъзхождащите го турци, Влад бавно отстъпвал към столицата, оставяйки след себе си само пепелища и отровени кладенци. Наближавайки Търговище, пред очите на смаяните нашественици се открила ужасяваща гледка цялото поле пред града било покрито с останките от набитите на кол повече от 20 000 турски заложници и пленници. Дори и най-коравосърдечните бойци от султанската армия, участвали преди това в щурма на Константинопол, били потресени, а самият Мехмед II моментално заповядал отстъпление.
Оттам нататък войната срещу Дракула продължила с други средства. В играта бил включен по-малкият му брат Раду, фаворит на султана, който дотогава живеел в турската столица. Начело на многобройни турски отряди и присъединили се към тях влашки боляри Раду принудил Влад Цепеш да се укрие в крепостта си на река Арджеш, която скоро била обсадена. Според легендата, за да не попадне в ръцете на турците жената на Дракула се хвърлила от бойниците във водите на Арджеш (сцена, пресъздадена столетия по-късно във филма на Френсис Форд Копола за карпатския вампир). Самият Влад обаче успял да се измъкне от ръцете на брат си и, с помощта на местни селяни, стигнал до Трансилвания, където поискал подкрепа от унгарския крал Матияш Корвин. Но, вместо помощ, кралят заповядал да го арестуват, така че Дракула прекарал следващите няколко години като негов затворник във Вишеград. Все пак, по-късно той не само успява да се измъкне от унгарски плен, но и след поредица от кървави сражения, още веднъж да заеме трона на Влахия през 1475. Според повечето историци, Дракула е убит от собствените си боляри по време на поредна битка с турците през декември следващата година.
Дълго време беше загадка, защо Брам Стоукър избира тъкмо този средновековен влашки владетел за прототип на своя прочут герой. Напоследък обаче стана ясно, че сред близките приятели на писателя е бил и професорът от Университета в Будапеща Херман Вамбергер, който би могъл да му даде нужната информация за Влад Цепеш. За това говорят и публикуваните наскоро изследвания на д-р Ейбрахъм Ван Хилзинг, според който Вамбергер действително се е интересувал от живота на истинския Дракула Впрочем, самият Стоукър споменава, че е използвал при създаването на прочутия си роман както народни предания от Трансилвания, така и исторически извори, а и някои собствени преживелици. Между другото, сред саксонските заселници в Трансилвания, чийто прадеди били смъртни врагове на "Карпатския Дракон", легендите за жестокостите на Влад се съхраняват чак до началото на ХХ-ти век. При това те са смятали, че прозвището "Дракул" не означава "дракон", а просто "дявол". Възможно е тъкмо в това преплитане на двете значения на думата в румънския език да се крие и истинското обяснение за връзката между Влад Цепеш и графа-вампир от романите и преданията.
Граф Дракула (Влад Цепеш) Dracula-film

______________________________
Граф Дракула (Влад Цепеш) 4454149a
Even if the path is a little blurry, KEEP WALKING.
You'll focus in when you know what you want.
Then the picture of your life will be crystal clear.
JUST DON'T EVER GIVE UP and DON'T EVER STOP WALKING
.

Граф Дракула (Влад Цепеш) 4965902g

descriptionГраф Дракула (Влад Цепеш) EmptyRe: Граф Дракула (Влад Цепеш)

more_horiz
Влад Цепеш е бил много жестока личност, но той се е биел с турските войски и не е убивал за удоволствие. Според мен този факт омаловажава поне малко жестокостта му :pardon:

______________________________
Граф Дракула (Влад Цепеш) 4454149a
Even if the path is a little blurry, KEEP WALKING.
You'll focus in when you know what you want.
Then the picture of your life will be crystal clear.
JUST DON'T EVER GIVE UP and DON'T EVER STOP WALKING
.

Граф Дракула (Влад Цепеш) 4965902g

descriptionГраф Дракула (Влад Цепеш) EmptyRe: Граф Дракула (Влад Цепеш)

more_horiz
Най-любимото му наказание било побиването на кол, който бил забиван от слабините и излизал отстрани на врата. Воините му до такава степен се специализирали в тази дейност, че жертвата оставала жива за известно време, умирайки в адски мъки. :devil: :bigwink:

______________________________
Love me if you can, hate me if you dare!

descriptionГраф Дракула (Влад Цепеш) EmptyRe: Граф Дракула (Влад Цепеш)

more_horiz
Дракула е класика в жанра!

descriptionГраф Дракула (Влад Цепеш) EmptyRe: Граф Дракула (Влад Цепеш)

more_horiz
-

Несъстоятелни мнения и спам не се толерират. За втори път ви правя забележка, че нарушавате правилата на форума, надявам се вече да обърнете внимание и това поведение да спре.
Thea

______________________________
Граф Дракула (Влад Цепеш) Flags_0Граф Дракула (Влад Цепеш) Flags_0Граф Дракула (Влад Цепеш) Flags_0Граф Дракула (Влад Цепеш) Flags_0

descriptionГраф Дракула (Влад Цепеш) EmptyRe: Граф Дракула (Влад Цепеш)

more_horiz
❌ От една страна го оправдавам, ама от друга си е страшничко. Всеки не може да го направи. Как ли е спал вечер?
Виж в романа "Среднощен ловец", направо си е сладур в сравнение с историята.
Кво му е било на човека, за да постъпи така, не знам. :kovcheg:

Моля, придържайте се към правилата на форума и пишете на кирилица. Ако по уважителна причина сте възпрепятствани, се свържете с мен по въпроса.
Thea

descriptionГраф Дракула (Влад Цепеш) EmptyRe: Граф Дракула (Влад Цепеш)

more_horiz
Легендите за Влад Цепеш варират от и към. Чувала съм най-невероятни истории. Но неуспоримия факт е, че е бил личност, която е правела поне нещо в борбата срещу нашествениците, независимо дали то се е изразявало в такава тираничност, каквато му придава историята (а е доста вероятно да е така, защото твърде много източници го твърдят, най-малкото).
А и, не че съм привърженичка на насилието, но нима това не е просто "каквото почукало, такова се обадило".
Хайде сега, нашествениците не са ли били тирани сами по себе си? Цепеш им дава от собственото им лекарство, като ги е набивал на колове, все пак това си е османска запазена марка - нещо, което са причинявали на бедното и с нищо не заслужило тая злочеста съдба население! Не го оправдавам, че евентуално се е изродил съвсем, но разбирам мотивите му поначало да поведе някаква война срещу завоевателите, което намирам за похвално, сравнявайки го с нашата "рая покорна", заради която 500 години сме яли дръвцето (тук се навлиза в други едни теми, които не желая да захващам, но никой не може да ме убеди, че ако едно толкова многобройно население като поробения български народ се сплоти и действа целенасочено, не може да се освободи).

______________________________
Граф Дракула (Влад Цепеш) Dragon-Book

descriptionГраф Дракула (Влад Цепеш) EmptyRe: Граф Дракула (Влад Цепеш)

more_horiz
Може да е бил всякакъв,но е бил патриот.Милеел си е за родината,и определено е вгорчил достатъчно яденето на Мурад.Кой нормален човек не мрази кражбите,убийствата,изнудването и т.н..Явно им е намерил цаката,пък макар и с тази цена.Ако не искаш да има престъпления,трябват здрави закони. Защо примерно все още има страни от близкия изток,в които никой не заключва вратите на къщата си? Защото не го е страх че ще го оберат.Във подобни страни режат ръце за кражби,мъжки атрибути за изнасилване и т.н..Може да звучи варварско,но ако имахме подобни закони тук,ромското население наистина щеше да е малцинство.Без някой да ми се обижда.

Не мога да възприема примерно какво е правил Менгеле(даже и не искам),но без него медицината щеше да бъде назад много дулго време.И можеше и да си умираме като пилци от настинка,както е било по времето на предците ни.И все пак това което е направил е ужасно и определено не е човешко.

______________________________
Me no Engles.Me das dollars,por favor?

descriptionГраф Дракула (Влад Цепеш) EmptyRe: Граф Дракула (Влад Цепеш)

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply