BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

Ражда ли се човек добър?

power_settings_newLogin to reply
+20
Hades
Imm0rtal
mimi_vt
aranna
margc
Smile23
TraYkovA
kimi36
stefkaiordanova
ati.web
penka1234
oganche
EvaMars
me.loco
tanittta
byh4o
Riddle
Koen
Zaharka
Butterfly without wings
24 posters

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyРажда ли се човек добър?

more_horiz
Хайде пак на новата тема! И се надявам да не се получи пак като тази, която пуснах преди това в раздел "Мъжки свят"! Уточнявам просто да не се конкретизира определено мнение, нито да пишеш, за да убеждаваш, че позицията ти е най-правилна от всички. :slynce:

Това е доста голям философски спор, на който съм се натъквала къде ли не и който продължава да ме вълнува! Е? Сега сте вие? Човекът ражда ли се добър или добротата е просто последствие от възпитание и градене на морал? Или се ражда лош, а после бива превъзпитан? Какво е доброто според вас и как разбирате кое е добро? Нямам предвид онези благопристойни качества, на които сме научени от деца. Добро можеш да видиш и в постъпките на лош човек... А злото? Как разбирате злото?

Но основният въпрос - философски, религиозен и психологически, е следният: какъв е човекът: повече зъл или повече добър?

Ще изчакам няколко мнения и след това ще изкажа своята позиция! :cvete:

______________________________
That's what life is, it's a series of rooms, and who we get stuck in those rooms with, adds up to what our lives are.
~House MD~
Ражда ли се човек добър? 17
Ражда ли се човек добър? 4205876W

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Много сложен въпрос с много гледни точки. И в същото време е много просто или поне за мен е така. Навсякъде в природата съществува дуализъм, всичко е разделено по дихотомни двойки, всяко нещо има своята противоположност. Добро и зло, тъмно и светло, ин и ян... и така до безкрай. Така и в човека съществуват едновременно доброто и злото и са в постоянно единоборство. Само и единствено от нас зависи кое ще успеем да подтиснем и укротим, и на кое ще позволим да се прояви. По този повод чичо Фройд има една много интересна теория за поведението на човека, за доброто и злото и т.н, които той обвързва с инстинктите Ерос и Танатос и съответно със задоволяването на тези инстинкти. И нещото, което ми е направило силно впечатление е, че абсолютното подтискане на което и да е от двете води до психически проблеми и отклонения. Та нищо не е на 100% черно или бяло, никой не е само добър или само лош, трябва да се обръща внимание на нюансите. 😉

______________________________
Love me if you can, hate me if you dare!

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
За мен човек не се ражда лош. От тази гледна точка си мисля, че остава да е добър. Май няма средно положение.

______________________________


 
         
       

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Според мен човек се ражда с чисто съзнание и всичко, което го сполетява след това, предопределя дали ще стане добър или лош - зависи от възпитание, среда ...

______________________________
Ражда ли се човек добър? Tumblr_m1r7nvZcMB1qemv0eo1_500

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Ми хората са казали- Едно новородено дете е най-чистото и добро създание на света...Но после когато пораснат всеки сам избира по-какъв път да поеме..

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Няма добри и лоши хора! Има добри и лоши постъпки спрямо някого! И пак е относително!

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Мсиля,че отношението на човек към другите е отражение на тяхното отношение към него.Поне аз бих била много зъл човек,ако нямаше добри хора около мен в които да вярвам.Но,ако вместо на добрият идеал попаднеш на лошия...?Съдба(Както казва един приятел.)Ако се вгледаме в децата,то те са егоисти нараняват другите,за да са добре те,това е изначалната нагласа на човека,но не можем да кажем,че едно дете е лошо.Може би ставаме лоши,чак тогава когато си даваме сметка,че това което правим е лошо,но не спираме да го правим.Вярвамч,е човек се разжда-чист като лист хартия.изобщо доброто и злото,са относителни понятия в които не вярвам.Човекът който в най-трудните ми дни е бил до мен,който ме е пазил и защитавал и на когато ще бъда задължена до гроб...същият той ми е призна,че е ударил приятелката си,защото гризяла някакъв молив,а това страшно го изнервяло.Всеки от нас носи в себе си и добро и зло и може да бъде и добър и зъл...удрял е жена си,но защити едно момиче което почти не познаваше и я накара да не се отказва от себе си;
Няма добро и зло,не вярвам в тях и няма да повярвам.Моралът не е непременоо добър,понякога е по-добре да направиш нещо лошо от колкото добро.

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Човекът си се ражда човек. ;д
В последствие той САМ си избира дали да бъде добър или лош. Ражда ли се човек добър? 909357165

______________________________

The.Walking.Dead
Supernatural
Game.Of.Thrones
The.Originals
The.Vampire.Diaries
True.Blood
Шменти.Капели.Легендата

Ражда ли се човек добър? Ml4o
"Never forget what you are. The rest of the world will not.
Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
-Tyrion Lannister

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Дали си лош или добър зависи от много неща: може наистина да има хора, които са родени с нещо лошо в себе, но в повечето случаи остовна роля играят родителите, приятелите, ситуациите,пред които те изправя самия живот, както и самият характер на човек. И все пак какво означава да е лош един човек, може да зависи от самите обстоятелства. Лош ли е човек обрал магазин? Отговорът ще е да! Но ако си зададем въпроса, защо го е обрал? Възможно семейството му да е гладувало, да не е имал друга възможност, да е бил принуден от обстоятелствата! Преди да решим дали един човек е лош може би първо трябва да разберем защо е постъпил така.

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Всички се раждаме еднакви,а после всеки решава сам за себе си.
За човек се съди по делата който е извършил.

______________________________
Ражда ли се човек добър? 83727eu-960

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Всички са добри. Просто някои вършат и мислят лоши неща.

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
според мен се раjда добар незнам за мен децата са малки ангелчета а дали стават добри или лоши след това зависи моgеби от средата и семеиството

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Никой не се ражда добър или лош.Всичко зависи от това какъв пример ти дават не само твоите родители но и заобикалящия те свят!

______________________________
Ражда ли се човек добър? Anigif_enhanced-buzz-27390-1376033581-5

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Категорично НЕ. Гените са важни, но те определят една много малка част от т.нар. характер на човека. Много фактори влияят върху формирането на личността.

______________________________
Ражда ли се човек добър? Tumblr_m1lqhiEJzh1r2x5hgo1_r2_500

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
kimi36 написа:
Никой не се ражда добър или лош.Всичко зависи от това какъв пример ти дават не само твоите родители но и заобикалящия те свят!

Вярно е до някаде!
Много семейства дават най-доброто на децта си и накрая"излиза"една зле възпитана натура.А до колкото зобикалящия свят...е то аз трябва да съм с много завист в душата,злоба...и изобщо излиза,че и това няма значение.Доброто или го носиш в себе си или не!

______________________________
Ражда ли се човек добър? CyjxАз съм отговорен само за това, което съм казал, а не за това, което си разбрал.:lmao:

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Всеки се ражда хем добър или лош, но коя страна ще излезе наяве зависи много как ще го завърти живота и какви хора ще срещне по пътя си!

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Според мен, човек се ражда като индивидуалност. Понякога добра, понякога... не чак толкова. Но човек израства правейки избори, които го определят.

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Според мен,всички хора се раждат с равен потенциал и възможности,но отношението на родителите,средата в училище,обкръжението на приятели,вследствие на тези фактори,основни за формиране на личността,вече са определящи и накланят везните към това дали ще се проявиш като добър или лош.Изборът се прави когато човек е по осъзнат..т.е. Не когато си малък..ти тогава имитираш поведение,което си видял като пример-дали от родители или телевизия..имитирайки,тогава е времето,когато трябва да се обясни добре границата на добро и лошо поведение,защото тогава започва да се формира съзнание,с което се правят избори:-)

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Въпросът е глупав. Такова нещо като "зло" и "добро" не съществуват. Това са просто обозначения, поставени за улеснение на човека. Реално всеки върши неща, които смята, че са "добри", но пък за други може да е точно обратното. Като начало трябва да се запитаме какво е добро? Какво е зло? Например животните не отделят добро от зло, тяхната цел е да оцеляват и ще направят всичко възможно за това. Ние хората за това сме живи, за да оцеляваме. И ще направим всичко възможно, за да оцелеем по наш си начин - включително, ако за някой под оцеляване има предвид да захвърли живота си.

Опитвам се да не поставям такива стикери върху хората, за мен няма добро и зло. Вместо това има полезн и безполезен. Полезен е човекът на 21 век, някой, който е достатъчно интелигентен, работи в екип и поставя всеобщото благо пред собственото си его, с една дума мислещ човек, образоващ се. Безполезни са хората, които просто съществуват и не помагат с нищо на този свят или на друг човек, даже направо пречат за съществуването на другите. Но не бих ги категоризирал като лоши или добри.

Надявам се някой ден всички да надраснем тези етикети и да се въздигнем на по-високо душевно ниво. За съжаление пътят е дълъг. Има твърде много индивиди, които са по-скоро заети с примитивните си нужди и гледат как да те използват и да минат тънко.

______________________________
Ражда ли се човек добър? Banner-Ulquiorra-1
Какво е?
Ще разбера ли ако разкъсам гръдта ти?
Ще разбера ли ако разтворя черепа ти?
За вас е толкова лесно да го кажете.
Сякаш--
Разбирам вече.
Значи е това ...
Това, което протегната й ръка изразява е ...
Сърце?

Ражда ли се човек добър? Urquiolabanner
Spoiler :

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
Добрият човек се се създава и моделира:

1.В средата на семейството-родителите с примера си възпитават доброто.Това не е просто заучена фраза , а доказано в живота.Ако даваш на детето си примери ежедневно как се твори добро и от малките неща,то ще стане добър човек.
2.В средата на обществото-добрият човек е уязвим в днешно време.Арогантноста,простотията и чалгарното поведение вземат връх в обществото.Детето се учи на едно в семейството ,но в реалността то се оказва изолирано.Ако то не се приспособи към новото вулгарно време се оказва,че възгледите му са демоде и ще остане без приятели.Мутренското,курвенското и арогантно поведение вземат връх в България и добрия човек няма шанс.
Обществото дори учи хората ,че с арогантност и наглост успяваш ,иначе си загубен.
В днешно време на добрия човек не се дава шанс-той е ,като сива птица сред пауни и трябва ежедневно да се доказва.
Но такъв е живота.

descriptionРажда ли се човек добър? EmptyRe: Ражда ли се човек добър?

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply