BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

descriptionЕдно доста тежко и важно заглавие. EmptyЕдно доста тежко и важно заглавие.

more_horiz
Наскоро темата ме засегна доста лично и си позволих,с разрешението на администрацията на форум „България-Свят.”( Благодаря,за което.) да направя тема,с която да помогнем до някаква степен на хората търсещи информация.
Всичката предоставена по-долу такава е извзета от следните линкове :

http://antitraffic.government.bg/

http://www.helpos.com/archive/preview-web/37_008_11_index.html

http://www.facetoface.bg/news1/statistics/human-traffic

http://217.69.40.171/bulgarian/traffic/how/

и от сайта на „Националната комисия за борба с трафика на хора.”

Какво е трафик на хора?
Трафикът на хора е организирана криминална дейност, чиято цел е висока печалба чрез сексуална и трудова експлоатация на хора. Трафикът на хора е криминализиран в Наказателния кодекс на България и включва транспортирането, прехвърлянето, укриването или приемането на хора, независимо от изразената от тях воля в пределите на страната или извън нея. Наказанията са до 15 години лишаване от свобода и глоба до 20 000 лв.
За жертвите, трафикът на хора винаги е съпътстван от насилие, контрол, принуда и фалшиви обещания. За по-голямата част от обществото този проблем звучи нереален или далечен от тях, но истината е, че това е една от най-големите опасности в България

Едно доста тежко и важно заглавие. Psa_human_trafficking_2002_4
Трафикът на хора е съвременната форма на робство!
Трафикът на хора е една от най-сериозните форми на потъпкване на основните човешки права!


Определението за трафик на хора в българското законодателство

"Трафик на хора" е набирането, транспортирането, прехвърлянето, укриването или приемането на хора, независимо от изразената от тях воля, чрез използване на принуда, отвличане, противозаконно лишаване от свобода, измама, злоупотреба с власт, злоупотреба с положение на зависимост или чрез даване, получаване или обещаване на облаги, за да се получи съгласието на лице, упражняващо контрол върху друго лице, когато се извършва с цел експлоатация (Закон за борба с трафика на хора (2003 г.)).
"Експлоатацията" е противозаконно използване на хора за разврат, за отнемане на телесни органи, за осъществяване на принудителен труд, за поставяне в робство или в положение сходно с робството.
Вътрешен трафик” - трафик на хора в границите на страната. Жертвите биват набирани от икономически по-изостанали райони и транспортирани към по-развитите части на страната. В България вътрешен трафик има към пограничните райони и курортните комплекси.
Международен трафик” се осъществява чрез превеждане на жертвите през държавната граница и експлоатиране в друга страна. Съществуват страни на произход, транзит и крайна дестинация за жертвите на трафик на хора.

- Страни на произход - страните, от които се набират жертвите на трафик;
- Страни на транзит - страните, през които биват транспортирани жертвите на трафик;
- Страни на крайна дестинация - страните, в които жертвите биват експлоатирани.

България е основно страна на произход за жертви на трафик на хора и страна на транзит. Съществува тенденция страната ни да се превърне и в страна на крайна дестинация.

Трафикът на хора е част от международната организирана престъпна дейност. Печалбите от трафик могат да се сравняват само с тези от незаконна търговия с оръжие и наркотици. Криминалните групировки действат чрез насилие и заплахи. В множеството от случаи, трафикантите отнемат личните документи на жертвите си.
Трафикирани жени нямат доверие да потърсят защита от полицията. Често биват заплашвани и лъгани, че полицията в града, в който са експлоатирани, е корумпирана и сътрудничи на трафикантите.

Причини за развитието на трафика на хора в България


- Социално-културни – неграмотност, разпад на морални ценности, расизъм и етническа дискриминация, влияние на медиите и интернет;
- Икономически – бедност, неразвита икономика, безработица;
- Психологически – наркотична зависимост, психически и сексуален тормоз;
- Гео-политически – бежански потоци, международна организирана престъпност, географско положение.

Как най-често се случва?

- Чрез агенции за набиране на хора за работа в страната или чужбина;
- Чрез организирани пътувания в чужбина;
- Чрез организиране на езикови и квалификационни курсове в страната и чужбина;
- Чрез организиране на срещи в страници за запознанства или брак в Интернет;
- Чрез създаване на емоционална зависимост – трафикантът създава близка връзка с момичето и възползвайки се от доверието й я извежда в друг град или в чужбина.


Предпоставки за уязвимост

- Липса на опит в пътуването в чужбина;
- Липса на информация за живота в чужбина – трудностите и предизвикателства;
- Нереалистични очаквания;
- Липса на познания за българското и международното законодателство;
- Липса на знания за основните им права институциите които могат да ги защитят.


Рискови групи


Трафикантите безмилостно използват наивността и желанието на младите хора за по-добър живот. Повечето от жертвите нямат добро образование, не знаят как да използват компютър и не говорят чужд език. Те са млади, те имат мечти, те искат да имат поне достатъчно пари.
В каналите на трафик на хора може да попадне всеки човек. Има някои групи, които са особено застрашени и към които най-често е насочено вниманието на трафикантите:
Едно доста тежко и важно заглавие. 102090
Деца: децата са голяма рискова група, тъй като те все още нямат натрупан социален и емоционален опит, не могат да разпознават рисковите ситуации и следователно могат да бъдат лесно манипулирани.

Основни групи от деца, които биват въвлечени в трафик на хора са:
- Деца от ромски произход, които са трафикирани в чужбина с цел джебчийство и просия;
- Деца, отглеждани в Домовете за временно настаняване на деца, лишени от родителска грижа – най-често тези деца и юноши биват примамвани с обещания за по-добър живот в чужбина или в по-голям град в страната и там биват експлоатирани сексуално или трудово. Трафикантите се възползват от липсата на връзка със семейството на тези деца и нуждата им от близост и грижа. Много често трафикантите стават приятели на момичетата и така ги склоняват да работят за тях.
- Деца на улицата;
- Деца от проблемни семейства – това са деца, чиито родители нямат добра емоционална връзка с тях и не упражняват родителски контрол над тях. Подобни са и децата от семейства с домашно насилие. Проблемите в семейството ги карат да търсят разбиране и приемане на вън.
Млади хора: Привлечени най-вече чрез обещания за добре платена работа или обучение в чужбина. Тези млади хора стават най-често жертви на сексуална експлоатация (вкл. млади мъже), както и на трудова експлоатация.

Възрастни хора: Най-често хора, които са трайно безработни търсят възможности за работа в големите градове в страната или в чужбина. Те често се оказват принудени да работят при условия, близки до робските, при минимално заплащане и нехигиенни условия на живот и труд.

Трафикираните обикновено нямат реална представа за ситуацията в чуждата държава. Те не знаят кой може да им предостави помощ - дори медицинска. Не бива да се подценява и страха, който те изпитват от трафикантите.
Всички жертви страдат от различна форма на депресия и травматично разстройство. Жените, който са експлоатирани сексуално имат гинекологични заболявания, а някои от тях - СПИН. Те са свидетелствали, че често клиентите настояват за секс без презерватив. Повечето са със зависимост от наркотици, силни лекарства или алкохол, които вземат. Голям брой от тези жени са били жертви на домашно или сексуално насилие.

Случаят на Мария

Мария е работела като сервитьорка в България, но финансовото й положение не било много добро. Ето защо, когато неин познат й предложил възможност да започне работа в 4-звезден хотел в друга държава, където набирали готвачи и сервитьори, се съгласила. Човекът, към когото познатият й се обърнал за уреждане на въпроса, гарантирал пред семейството на Мария, че тя ще получи гражданство в чужбина и че няма да има никакви проблеми. Освен това винаги можела да се върне, ако работата не й хареса.
Изпратили Мария сама, но до Валенсия, където трябвало да я чака някой. Чакали я четирима, които я закарали не в хотел, а в апартамент и нагледно й обяснили за какво е изпратена там. Мария нямала пари за връщане до България. Казали й, че трябва да си ги изработи. Достатъчно било на първо време да седи на бара и да пие чаши с клиенти.
В клуба видяла румънки, които били буквално пребивани от сутеньорите си, за да им дават всичките си пари. Едно от момичетата на 19 години било с изкуствено чене, защото му избили всичките зъби. Видяла бременни българки, които продължавали да проституират. Една от българките проституирала в осмия месец, защото сутеньорът не й позволявал да прекъсне. Клиентите давали повече пари и казвали, че сексът с бременна жена бил по-хубав.
Сутеньорите следели Мария – с кого говори, какво прави. После дошъл първият клиент. След това изпратили Мария в друг клуб. Казва, че момичетата там били от България, Румъния и Парагвай. Изискванията към тях били високи. Ако едно момиче занесе 200 евро на вечер, т.е. ако е обслужило петима клиенти - това означава, че въобще не е работило. Имало момичета, които били буквално обезобразени от редовните пребивания. От побоищата лицето на едно от момичетата било изкривено като след мозъчен удар. Момичето било непълнолетно и за да дойде, приятелят й извадил пълномощно от майка й, която нищо не подозирала.
Много от момичетата без наркотици не можели да работят в този ад.
Изпратили Мария по реда в друг град. Там тя се запознала с клиент, който й помогнал да избяга.
Не всяко трафикирано момиче обаче има късмета на Мария.

Случаят на Тони


Тони е дошла в Лондон от България с редовна бизнес виза, но бизнесът се оказал предлагане на секс услуги. Живее в апартамент с още три момичета, сводника и брат му. Единият от братята се запознал с нея в България. Държал се мило и тя се влюбила. Един ден й казал, че има познати в Лондон с ресторанти и хотели и лесно щял да намери работа. Уредил визата й и така пристигнали. Там й прибрал паспорта и я заплашил, че ако се оплаче в полицията, ще я приберат като незаконна. Водел я по адреси при клиенти и прибирал парите, като непрекъснато я биел за подчинение.
Веднъж Тони се оплакала в полицията. Оттеглила показанията си под натиск. Сводниците я заплашили, че познават родителите й в България и ще им навредят, ако не го направи. Иска да се измъкне, но все повече губи надежда. Тя казва, че телефонът й се подслушва от трафикантите.
Други две момичета са в същата ситуация. Едното от тях успяло да избяга от сводниците си, но тогава те са организирали отвличане на майка й и са я принудили със сила да се обади по телефона и да каже на дъщеря си, че ако тя не се върне, ще я убият. Голям е броят на момичета в чужбина – изчезнали завинаги, пребити или умъртвени от сводник или клиент.

Съвети как сам да се предпазя
Едно доста тежко и важно заглавие. Photo_verybig_368
1. Да проуча внимателно фирмата/университета/лицето, при когото отивам, като се свържа с институции, неправителствени организации, полиция, интернет, приятели или познати.

2. Преди да замина трябва да се погрижа роднини и приятели да имат:
 моя снимка и копие на паспорта ми;
 телефона и адреса ми в чужбина;
 телефона и адреса на човекът/организацията/работодателя/университета, където отивам;
 координатите на посолството/консулството в страната, където отивам;
 копие от договора ми за работа.

3. Преди да замина е препоръчително да съгласувам с роднини и приятели сигнал/фраза/изречение, който ще бъде за спешни случаи, когато съм в беда.

В по-голямата част от случаите на трафик, трафикантите разрешават да се говори по телефона само веднъж – два пъти и то под зоркия им поглед, така че това би било много полезно и дори единствената крачка, която можете да предприемете за момента.
Ето един пример: Сигнал: „Има много работа тук”... „или времето е много горещо”... „ или намерих си страхотно гадже”. Когато изречете тези думи, дори и пред други хора, роднините ще знаят, че сте в беда и ще могат да вземат мерки.

4. Когато се съглася да работа в чужбина трябва задължително да подпиша предварително договор, в който да е указано:
 кой е работодателят ми;
 къде точно ще работя;
 условия на работа/плащане/живеене;
 срока на договора.

5. Преди да замина да се обадя на посолството в България на страната, в която отивам и да попитам за актуални данни за условията на пребиваване на чужденци и работа там.

6. Да взема със себе си задължително координатите на българското посолство/консулство в страната, в която отивам. Да го пазя на скрито място и да знам, че когато се чувствам застрашен/а мога винаги да се свържа с тях.

7. Ако, за да отида в дадена страна ми е необходима виза, то тя винаги има определен срок. Трябва да проверя този срок и да знам, че ако той изтече докато все още съм в чужбина може да имам неприятности.

8. Полезно е да знам основни фрази на езика на страната, в която отивам.

9. В никакъв случай не трябва да давам на никого документите си!

10. Ако се почувствам по някакъв начин застрашен/а в страната, в която се намирам в момента, непременно трябва да се свържа с:

 българското посолство/консулство;
 местната полиция;
 местни, български или международни неправителствени организации;
 роднини, приятели и познати.

11. Ако нямам достъп до телефон трябва да помоля непознати хора да ми окажат съдействие/да се обадят по телефона или да оставят съобщение в най-близкото полицейско управление. Трябва да дам по възможност личните си данни (име, от къде съм) и къде се намирам, от какво съм заплашен/а, за да могат властите да бъдат максимално улеснени.


Информация за Националната комисия за борба с трафика на хора

Едно доста тежко и важно заглавие. Prostitutki
Националната комисия за борба с трафика на хора е създадена на основание на чл. 4 от Закона за борба с трафик на хора и има за цел да определя и ръководи прилагането на националната политика и стратегия в областта на противодействието на трафика на хора. Националната комисия, която е орган към Министерски съвет, организира и координира взаимодействието между отделните ведомства и организации по прилагането на закона. Работи за предотвратяване на трафика на хора и за защита, възстановяване и реинтеграция на жертвите на трафик.
Ежегодно разработва и представя за утвърждаване от Министерски съвет Национална програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите. Създава организация за проучване, анализ и статистическа отчетност на данните във връзка с трафика на хора и организира провеждането на информационни, разяснителни и образователни кампании за лица от рисковите групи на трафика на хора. Ръководи и контролира дейността на местните комисии и центровете за закрила и помощ на жертвите на трафика на хора и участва в международното сътрудничество за предотвратяване и противодействие на трафика на хора.





-----------------------------------------------------------------
Не знам какво бихте могли вие да кажете по темата.Аз оставам безмълвна.
-----------------------------------------------------------------

СТАТИЯ


Е-линкове с правна информация
*Закон за борба с трафика на хора:
http://lex.bg/laws/ldoc/2135467374


ВАЖНО.
Център "Надя" - София
Помощ за жени, жертви на насилие

02/986 47 10
nadjaambox.cit.bg
Предоставя подслон за жени и деца преживели домашно насилие. Психологически, юридически и психиатрични консултации за жени, преживели насилие.


Асоциация Анимус:
Център за възстановяване на жени, юноши и деца, преживели насилие

Тел.: +359 2 983 52 05, 983 53 05
http://www.animusassociation.org/
animusaanimusassociation.org



"Център Мария":
Eмоционална подкрепа за жени и деца, жертва на домашно насилие, сексуално насилие и трафик, психологическо консултиране, психотерапия, юридическо съветване и т.н.
0618 / 4 21 81 от 9 до 17 часа всеки работен ден
center_mariaaabv.bg


Сдружение "ПСИМБОЛ" - гр. Варна
Консултация с психолог
ул. "Кракра" 22 партер
052/616 212 10-14 часа
0877108111 (на тарифата на мобилният ви оператор)


Фондация "Джендър проект за България"
Разработва кампании за борба с насилието над жени и равнопоставеността на половете. Работи за промяна на обществените нагласи по проблемите на равнопоставеността.
02/986 47 10
genderabulnet.bg


Асоциация "Деметра" - Бургас
Програми от грижи за жени и деца преживели насилие (домашно и сексуално насилие). Индивидуални консултации с психолог, социален работник, лекар и юрист. Програма за психологическа помощ на мъже имащи опит с насилие.
Безплатна юридическа защита
056/ 84 35 91


Асоциация "SOS семейства в немилост" - Варна
052/ 60 96 77
Програми от грижи за жени и деца преживели домашно насилие. Консултации с психолог, психиатър и юрист. Помощ за жени пострадали от сексуално насилие и оцелели от трафик. Безплатна юридическа защита.


Фондация "Равноправие" - Силистра
086/ 22 978
Правна помощ и защита за жени преживели домашно и сексуално насилие.


Център "Мария" - Горна Оряховица
0618/4 21 81
Помощ за жени, преживели домашно и сексуално насилие.Консултации с психолог, психиатър и юрист.


Център "Вела" - Враца
092/4 87 51
Помощ за деца и жени преживели насилие. Консултации с лекари и социално застъпничество.


Социално - психологически център "Св. Козма и Дамян" - Велико Търново
062/2 37 70
Помощ за деца преживели насилие. Консултации с психолог, лекар и социален работник.


Център "Отворена врата" - Плевен
064/ 846 713
Помощ за жени преживели домашно, сексуално насилие и трафик на жени.
Консултации с психолог, социален работник и юрист.


Женски клуб "Родопея" - Кърджали
0361/ 2 90 95
Кабинет за помощ на жени преживели насилие. Консултации с психолог, гинеколог и юрист.


Социално консултативен център - Самоков
0722/ 2 07 85
Помощ за жени преживели домашно насилие. Социално застъпничество и психологически консултации.


Фондация за грижи в oбщността “Дива” - Пловдив
032/642 335; 032/64 10 69
fgodivaanetvisio.net



Дамски клуб “Екатерина Каравелова”-Силистра
Ул. “Симеон Велики” 70 ПК 283
086/820 487
086/820 792


Център “Вела”- Враца
092 сл. 62 40 40; 62 62 96
факс 092/2 11 96
Vellacenteraabv.bg


“Социално-консултативен център”към ООСП - Кюстендил
Кюстендил 2500
Ул. “Ракла” 3
078/5 20 38


Асоциация “Ная”- Търговище
7700 Ул. “Пирин” 12, ап. 19, ет. 3
Naiaausa.com


Сдружение “Клуб Перспективи” - Стара Загора
6003 Ул. “Д-р Т. Стоянович” 7 Ап. 5
042/5 44 67
club_perspektivesahotmail.com


Фондация "Вита” - Добрич
058/2 95 85
vitaamail.bg
Сдружение “Алтернатива 55” - Стара Загора
042/66 33 35


Гореща линия за помощ и подкрепа на деца, юноши и родители:
тел.: (02)958 50 00


Център за психологическо консултиране и подпомагане на деца и юноши:
тел.: (02)858 51 37

Денонощна гореща линия за жени, юноши и деца, преживели насилие:
тел. (02)981 76 86

Център за работа с безнадзорни деца "Вяра, Надежда и Любов":
тел.: (02)936 00 11

БЧК - Телефон на доверието:
София - (02) 963-24-44
Пловдив - (032) 61-51 (телефонът е непълен!)
Русе - (082) 23-60-00
Ямбол - (046) 32-904


Дружество за защита на детето:
Адрес: София 1000, ул. А. Кънчев № 2
Телефон: (02) 800267

Държавна агенция за защита на детето:
http://www.sacp.government.bg/index_bg.htm

Комплекс за Социални Услуги за деца и семейства - Шумен
054/ 850 777

Горещ телефон - 0800-14-800 БТК
(Достъпът от цялата страна на тел. 0800-14-800 е на цената на един телефонен импулс. )

Безплатни консултации за всички деца от 6 до 18 години и техните родители, живущи на територията на град Варна и областта при психолог, социален работник и кариерен консултант. Предварително записване на тел.: 052-300-799 0889-351660; или на ел. поща: psychologybgaabv.bg ; hr_psychologyaabv.bg
Консултациите се провеждат по проект BG 051 PO 001-4.2.03-0854 - "Личностното развитие - път към успешната социална интеграция и професионална реализация", финансиран по Оператична програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд .

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:EzCHxsN2ZiAJ:forum.abv.bg/index.php%3Fshowtopic%3D46798+%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%89%D0%B8+%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B8+%D0%B7%D0%B0+%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%BA+%D0%BD%D0%B0+%D1%85%D0%BE%D1%80%D0%B0&cd=1&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&lr=lang_it|lang_bg&client=firefox-a&source=www.google.bg

______________________________
Живей.Искай.Вярвай.Опитвай.Твори.
Оги23=Любовна преспи | Цъкни и изживей мига на песента...
If the world is cold, make it your business to build fires.

descriptionЕдно доста тежко и важно заглавие. EmptyRe: Едно доста тежко и важно заглавие.

more_horiz
Едно ГОРЕЩО БРАВО!за темата.Има нужда да се знае!Хората мислят,че ако пряко не ги засегне,то не съществува.Наречете ме параноичка,на аз все се карам на дъщеря си че отива някъде без да ми се обади-най често в голям магазин.или на детската площадка с приятелчетата си.Обяснявали сме с баща и че крадат деца и никога повече няма да се видим,че стават страшни неща навън.Искам от нея да е винаги пред очите-постоянно да я виждам,толкова е лесно да грабнеш едно малко дете...Изпадам в паника само като си го помисля.Но по-добре да е така отколкото-"миг невнимание,цял живот страдание".

Колкото до проституцията много често момичетата сами искат да са такива с ясното съзнание какво ще правят-за тях това е най-бързия начин да спечелят пари.

Също има много трафик на хора с цел-донорство на органи/без тяхното съгласие/.Продават новородени бебета или крадат малки деца за осиновяване.


Познавам много хора,които са отишли да работят в чужбина чрез приятели или агенции и наистина си работят за това което им предлагат.Така че вниманието трябва да е голямо,но не всички фирми са измамници.

______________________________
искам сладолед на клечка,да спя върху кожа на мечка,с мъж без пречка и да правим буболечка :lovely:

descriptionЕдно доста тежко и важно заглавие. EmptyRe: Едно доста тежко и важно заглавие.

more_horiz
Мари, свършила си чудесна работа!! Гледах темата й вчера, но не можах да коментирам!
Тъжно е... И потресаващо трагично!

______________________________
Едно доста тежко и важно заглавие. 4454149a
Even if the path is a little blurry, KEEP WALKING.
You'll focus in when you know what you want.
Then the picture of your life will be crystal clear.
JUST DON'T EVER GIVE UP and DON'T EVER STOP WALKING
.

Едно доста тежко и важно заглавие. 4965902g

descriptionЕдно доста тежко и важно заглавие. EmptyRe: Едно доста тежко и важно заглавие.

more_horiz
Благодаря. Едно доста тежко и важно заглавие. 909357165
Мисля скоро време да добавя теми и за наркотиците,и проституцията.

______________________________
Живей.Искай.Вярвай.Опитвай.Твори.
Оги23=Любовна преспи | Цъкни и изживей мига на песента...
If the world is cold, make it your business to build fires.

descriptionЕдно доста тежко и важно заглавие. EmptyRe: Едно доста тежко и важно заглавие.

more_horiz
Поздравление за темата, наистина се е получило добре. В училище даже събираха подобни материали, доста се бях информирала по едно време докато подготвях своя... Наистина е важно да се обърне внимание. още веднъж браво, Мари!

______________________________
Едно доста тежко и важно заглавие. Creeping%252520up%252520on%252520caturday

descriptionЕдно доста тежко и важно заглавие. EmptyRe: Едно доста тежко и важно заглавие.

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply