BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

Над 21% от българчетата не завършват средно образование

power_settings_newLogin to reply
+10
LStoyanova
mellydia
krumova76
mishle55
Butterfly without wings
~ Mistery writer ~
Koen
~ i.LLusion
sta_ny
Renesita
14 posters

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyНад 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
Над 21% от българчетата не завършват средно образование



България и Румъния срещат най-сериозни затруднения в постигането на целите за образование за 2020 г. на Европейския съюз и е възможно да не изпълнят очакванията на ЕК, пише сайтът Еурактив.

Страната ни е на едно от първите места по брой на отпадащи от училище деца. 21.4% от учениците у нас не завършват средно образование по данни на Националния статистически институт. Това е двойно повече от броя, който си е поставила за цел стратегията. За изминалата учебна година 17.6% от децата между 11 и 14 г. и 5.6% от 7-10-годишните не са ходили на училище. За същия период малко над 33 на сто от младежите между 19 и 23 г. са студенти или учат във висши училища.

Целите на "Европа 2020" за всички страни са напускащите училище деца да намалеят до 10% и да се гарантира, че най-малко 40% от хората между 30 г. и 34 г. имат завършено образование до 2020 г. Все пак целите за отделните страни трябва да бъдат договорени индивидуално с ЕК.

Най-сериозни са трудностите, които среща Румъния в намаляване на отпадащите деца, коментира Еруактив. По данни на румънското просветно министерство от 2000 г. до 2008 г. броят на учениците, отпаднали от школата, се е увеличил тройно. През 2008 г. 436 000 деца от всички възрасти не са посещавали детска градина, училище или гимназия. На другия полюс са Полша, Чехия и Словакия, които остават под общия европейски праг от 10%, пише сайтът.

______________________________
Над 21% от българчетата не завършват средно образование  Creeping%252520up%252520on%252520caturday

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
Страшно е, те са бъдещето ни, а с толкова необразовани и "възпитавани" без всякакви ценности деца какво можем да очакваме от него?

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
Трагично, но факт. И то най-вече не завършват тези по селата и как да се изразя .. долните слоеве на обществото ..

______________________________
.. Hell is a teenage girl ..

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
Vania написа:
Трагично, но факт. И то най-вече не завършват тези по селата и как да се изразя .. долните слоеве на обществото ..


Лошо се изрази, много лошо... Над 21% от българчетата не завършват средно образование  2115147716 Хората от селата са много по-свестни от тези в градовете.

______________________________


 
         
       

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
И много по необразовани и неграмотни.. То по селата няма почти никой, защото почти всички са се преместили в градовете...

______________________________
Над 21% от българчетата не завършват средно образование  4454149a
Even if the path is a little blurry, KEEP WALKING.
You'll focus in when you know what you want.
Then the picture of your life will be crystal clear.
JUST DON'T EVER GIVE UP and DON'T EVER STOP WALKING
.

Над 21% от българчетата не завършват средно образование  4965902g

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
Напълно се убедих, че в момента при нашата действителност има повече социална дискриминация, отколкото такава, която е религиозна или расистка. Така де, аз самата съм от село, това прави ли ме неграмотна или некултурна?! И как се поставя граница кое е културно и кое- не, кой е грамотен и кой - не? Пояснявам за недорабрали: не съм точно от село, а думата е провинциален град, в който всички се познаваме. Имала съм възможност да отида в големия град, кандидатствах медицина в Тракийският университет (не ме приеха, но имах познати, при които можех да се установя, докато си стъпя на краката!), била съм в Будапеща, Солун, Москва, Тюмен... Тази година възнамерявам да отида на гости при леля ми Лариса в Тюмен. Но след като живея в село и предпочитам да съм в село, неграмотна ли съм?

Всичко зависи от семейството и от обкръжението ти. Ако си заобиколен от неграмотност и простащина, няма как да се развиеш в нещо повече. То това си е закономерност и не виждам причина да оплюваме подобни хора. Друг е въпроса, че съм попадала на хора с висше образование, които са агресивни, некултурни и неграмотни, а живеят в града... Това как ще се обясни? Прецедент, единичен случай или напълно естествено стечение на обстоятелствата? 😉

______________________________
That's what life is, it's a series of rooms, and who we get stuck in those rooms with, adds up to what our lives are.
~House MD~
Над 21% от българчетата не завършват средно образование  17
Над 21% от българчетата не завършват средно образование  4205876W

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
Ами как да не сме на едно от първите места по брой на отпадащи от училище деца, то за мързела няма лекарство Над 21% от българчетата не завършват средно образование  2115147716 а и вижте ни държавата на какво е заприличала децата на 15-16 години тръгват да работят и си казват "А за ко да ходя на даскало, там не ми се плаща, по добре да отида на работа, то даскалото ще изчака" ами ако се направи проучване за това колко деца общо за един месец присъстват за училище и колко часове карат на ден някой от вас ще останат с отворена уста, защото няма да очакват такъв голям процент.. че то повечето ученици ходят по кафетата от колкото на училище.. и после казвай те и се оплаквайте защо приемат в Софийския университет хора с 3-4 ами то не останаха хора да учат висше образование и хора, които да кандидатстват с отлични оценки и хората се принуждават да приемат ученици, с по малък бал. Първо трябва малко да си оправим държавата и не само да искам е и дасе оплакваме ами и да дадем от себе си малко. Над 21% от българчетата не завършват средно образование  909357165

______________________________
Усмихвай се дори да ти се плаче… Усмихвай се дори да те боли…

Живей с кураж… И никога недей допуска живота да те победи!!!
***



Над 21% от българчетата не завършват средно образование  4205875R

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
^ В подкрепа на горния коментар само ще кажа, че децата в това съвремие са наистина пасмина и коренно различни от онези, които сме израсли в осемдесетте или деветдесетте години. Може би този период, за който говоря и в чието поколение израснах нямаше толкова много информация и пренасищане, нямаше компютри, нито цифрова телевизия... Още помня Канал 1 и Ефир 2, където имаше детски и анимационни филми точно един час на ден. "Малката русалка Марина" - едно от първите ми анимета, ми бе любима, но се отклоних от темата, за което се извинявам!

Така де, днешното поколение няма такива липси, родителите са прекалено ангажирани с проблеми за пари или с най-обикновена битова необходимост и сякаш не обръщат такова внимание на децата си, които са принудени да се възпитават от улицата или от интернет. За това и повечето деца нямат висок процент култура. Учебната програма също не ангажира децата до такава степен, както преди. Брат ми преди две години бе в девети клас и ме помоли да му направя тема за "Дон Кихот", надявайки се, че още помня някои неща от литературата, когато аз бях ученичка. За мен проблем нямаше, но стана на въпрос какво изучават в девети клас и останах удивена колко всъщност е опростена програмата им и учебния материал, който трябва да изучат. Когато аз бях в девети клас, изучавахме не само "Хамлет", но ми се налагаше да пиша теми и за сонетите на Шекспир. Учехме още и за вечно променящите се очи на Ема Бовари от романа на Гюстав Флобер, а на руската класика заседяхме четири месеца. Това, разбира се, не означава, че тогавашното поколение е било по-умно, но определено е било по-ангажирано с учение от днешното, което мисли къде да пие кафе сутрин. :unsure: Казвам това със страх, разбира се, понеже и аз съм родител и на мен ми предстои да пратя сина ми на училище, знаейки предварително, че от него и от преподавателите сега май файда няма никаква.


______________________________
That's what life is, it's a series of rooms, and who we get stuck in those rooms with, adds up to what our lives are.
~House MD~
Над 21% от българчетата не завършват средно образование  17
Над 21% от българчетата не завършват средно образование  4205876W

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
По-голямата част от тези,които не завършват са от ромски произход. Те ходят на училище само заради детските помощи.

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
По закон образованието е задължително само до 16-годишна възраст, така че няма какво да се чудим как 20% от популацията отпадат от училище - културни особености, финансови неуредици и законова вратичка за по-ранно излизане от системата за обучение.

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
А аз лично мисля, че дори и тези, които завършват средно образование остават доста неграмотни.

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
Наистина има много неграмотни, но за съжаление не са само от ромски произход. Сред неграмотните има и не малко българчета.

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
Мисля че проблема е повеместен, образователната ни система генерира нискообразовани, и което е по-лошо немислещи хора, децата са огледало на обществото

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
Няма такова нещо.всичко идва от семейството,от гена,децата са огледало на родителите си и обществето ,то ги създава нали знаете за характера и поведението

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
25 процента от семейството,25 от училище,25 е ген и 25 от средата от вън тоест

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
Напълно съм съласна с kameliqni, че всичко идва от семейството и гена. Самата система на образованието е всичко друго, но не и система за образование.

descriptionНад 21% от българчетата не завършват средно образование  EmptyRe: Над 21% от българчетата не завършват средно образование

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply