Сексуалната мотивация на жените 03_10_07_5981191337337_vekt1-150x150
Един отдавна загадъчен въпрос - защо жените правят секс!?
Авторите на една нова книга се надяват, че ако най-напред открием защо изобщо жените правят секс, това ще е голям напредък в търсенето на отговора и на първия въпрос.

25-годишна жена има приятел, който е девствен. Тя не е привлечена физически от него, нито иска да имат романтични отношения, но изпитва съжаление към него и неопитността му. Така решава, че ще се приберат заедно – да му покаже как се прави секс. Докато се съблича, се чувства силна и секси – и това чувство (не присъствието на приятеля, който скоро ще загуби девствеността си) я възбужда. “Да бъда учителят в тази ситуация повиши самоувереността ми и ме накара да се почувствам по-привлекателна” – споделя жената.

Защо жените правят секс и какво искат от него, дълго е било мистерия – неизвестно, което според Зигмунд Фройд e “големия въпрос”. Изследователите исторически са теоретизирали, че в основата на женските мотиви лежат любовта и обвързването, но по-новите изследвания показват, че жените правят секс за удоволствие, също като мъжете. Жените обаче са сложно устроени създания! Сексуалното им здраве се определя колкото от физическото им състояние, толкова и от емоциите им, което може да помогне да обясним защо 50% от жените имат затруднения да бъдат възбудени. Но докато в последните години специалистите се трудели над въпроса “как” относно женските желания, до сега е нямало основно изследване, което да проучва защо изобщо правят секс.

В новата си книга “Защо жените правят секс” (Why Women Have Sex) психолозите Синди Местън и Девид Бъс от Тексаския университет си поставят за цел да разкрият сложността на женската сексуална мотивация чрез личните думи на жените – важна, според авторите, стъпка към по-ясното разбиране на това, как жените постигат сексуална удовлетвореност.

На основата на 5-годишно проучване и онлайн допитване до над 1000 жени двамата разглеждат мотивацията от алтруистичния секс (“Стана ми жал за момчето!”), през секса за отмъщение (“Исках да му го върна!”) до извинителния секс (“Болеше ме глава!”). Има данни и за жени, които са правили секс за повишаване на самочувствието си, дори и да е с мъж (или жена), когото намират за отблъскващ; такива, които са използвали секса за разменно средство срещу подаръци или услуги (9% от американците са използвали тази форма на „икономически” секс, според изследване на университета в Мичиган). Установено е още, че 31% от жените са правили секс, за да предизвикат ревност у тези, които обичат, а други - за да се предпазят от риск от нараняване. Някои, като 25-годишната жена, която вече споменахме, са правили секс, за да повишат себеоценката си, а 84% признават, че са се отдали само и само да “бъде мирно и спокойно” вкъщи.

Стереотипът сочи, че жените правят секс от любов, а мъжете - за удоволствие, но в действителност сексуалните подбуди на жената са неизмеримо комплексни.

Много от тези комплексни причини, според авторите, могат да бъдат обяснени с човешката еволюция. Открадването на гаджето на приятел/приятелка (53% от хората са го правили) може да се разглежда като опит да се спечели партньор с най-привлекателните гени. Функцията на завистта е да алармира човека за заплаха. Жените, които правят секс по задължение да доставят удоволствие, пазят партньора си. И докато идеята, че сексуалните решения са подвластни на първобитното ни минало е претърпяла известни критики, изглежда толкова правдоподобно, че милиардите мотиви на жените може да идват от обърканите идеи как следва да се държат жените - да се наслаждават на секса, но не прекалено много; да се въздържат, но не и да са прекалено морални; да парадират с него; да го прикриват; да изглеждат секси, но не и като уличници… Защо се чудим, че нещата са объркани?

Въпреки всичко, описанията на жените са наистина невероятни – макар и не особено лесни за интерпретиране. “Аз прелъстих (мъж, който не е моят приятел), за да си дам самоувереността , че ако ме зарежат, все още съм способна да си намеря нов партньор”, разказва една от жените. “Направих го, защото бях отегчена” – споделя друга. От една страна осъзнаването, че женските мотиви могат да са тъмни и непочтени, кара много хора да твърдят, че телевизията и филмите периодично си правят шеги с начините, по които жените използват секса, за да получат каквото искат, а манипулативните героини често са описвани като кучки, безсърдечни или контролиращи. Но вероятно фактът, че чуваме тези мотиви гласно за първи път, също е и успокояващ.

Да, жените правят секс, за да получат каквото искат – и не винаги се стесняват от това. Понякога лягат с мъж заради емоционалната връзка, но друг път просто искат да разпуснат. (Физическото удоволствие и привличането, според авторите, все още са най-често срещаните причини, по които жените твърдят, че правят секс.) Днешните Еви не винаги са непорочни и ясни – и това е нормално.

Сексът предлага (и винаги е предлагал) всякакъв вид ползи. Хората използват това, което притежават и, да, понякога жените също превръщат сексуалността си в средство. Едно от нещата, които авторите на книгата осъзнали веднага, било, че има голяма празнина в полето на изследванията, в които досега е считано, че сексуалните мотиви на жената са интуитивни и разгадани. Но най-шокиращо било откритието колко очевидно сложна е женската психика.

Мъжете не остават по-назад - техните стремежи също са “шарени”! В изследване от 2007 г. Местън и Бъс идентифицират 237 различни причини хората да преследват секса. Сред тях е привличането – причина, стояща на първо място при мъжете, или “Забавно е”, или “Осъзнах, че съм влюбен” - и двете в топ 20 на посочените от мъжете причини. Мозъкът обаче е първичният водач на женската възбуда, което значи, че те са склонни към прекомерно анализиране. Стигаме до извода, че в много случаи мотивацията има твърде малко общо с физическото желание. Има и анатомични разлики - ако мъж получи ерекция, тя в повечето случаи определя сексуалното желание. При жените обаче не е така. И докато вълшебното хапче Виагра е увеличило секса за милиони щастливи мъже, ако просто увеличим кръвния поток при жените, няма да има голям ефект.

Повече от половината жени на възраст под 60 години все още страдат от слаб сексуален нагон, а 1/4 са неспособни да достигнат оргазъм.

Жените, които се отзовали на онлайн проучването на Местън и Бъс, разбира се, определено не са представителна извадка на всички жени. Нито бихме узнали всичко, от което се нуждаем, от анонимно онлайн гласуване. Но все пак е нещо. Допреди десет години дори не е ставало въпрос за нюансите на женската сексуалност, още по-малко за многоаспектните причини, поради които жените правят секс. Така че проучването е наистина голяма стъпка, след която предстоят още много.

______________________________
Сексуалната мотивация на жените Banner-Ulquiorra-1
Какво е?
Ще разбера ли ако разкъсам гръдта ти?
Ще разбера ли ако разтворя черепа ти?
За вас е толкова лесно да го кажете.
Сякаш--
Разбирам вече.
Значи е това ...
Това, което протегната й ръка изразява е ...
Сърце?

Сексуалната мотивация на жените Urquiolabanner
Spoiler :