Град на 6200 години край Пазарджик

Град на 6200 години край Пазарджик 20110601_0016

Най-старото селище от градски тип, досега откривано в Европа, се намира до село Юнаците, Пазарджишко, съобщи археологът д-р Явор Бояджиев. Учените проучват могилата там от няколко години и имаха сериозни основания да смятат, че праисторическият обект всъщност е бил град. Резултатите от археологическите разкопки вече дадоха първите сигурни доказателства за това. Наред с крепостна стена българо-гръцкият екип откри и следи от заобикалящия я ров.
Град на 6200 години край Пазарджик Arheolog_grad_%281%29

Археолозите са се натъкнали и на портата на праисторическата крепост, която се крие под могилата. Селището е датирано в каменномедната епоха и е на поне 6200 години. Сред новите открития в Юнаците е и покритата порта на крепостта. В близост до нея учените проучват и останките от човешки скелет. В рамките на защитения Акропол на селището има и занаятчийски район. Учените предполагат, че градът е бил търговски и религиозен център.
Междувременно екипът на Николай Овчаров и Хитко Вачев възобнови разкопките на манастира "Св. св. Петър и Павел" във Велико Търново. Важна цел на проучванията тази година ще бъде да се открият възможно най-много данни за загиналите в манастира боляри при превземането на Търново от Османската империя.
Проф. Овчаров и Орденът на тамплиерите имат идея да започнат процедура по канонизирането на загиналите при османското нашествие българи за светци. Наред с това Търново ще кандидатства и за европейска столица на културата през 2019 г., а манастирът заедно с Арбанаси има шансове да бъде включен в списъка на ЮНЕСКО.

„Мястото е притежавало всички елементи на един град”, каза ръководителят на разкопките доц. д-р Явор Бояджиев.

Досега в наука бе възприета тезата, че първите градове на Стария континент са възникнали през бронзовата епоха, но градът край Пазарджишко е на поне 6200 години.

Открити са останки от неговите крепостни стени, които са с широчина около 5 м, както и заобикалящ ги ров, което говори за една сериозна за древността укрепителна система”, допълни още ученият.

Град на 6200 години край Пазарджик 523272_136348639863103_1094425648_n

Сред новите открития в Юнаците е и покритата порта на крепостта. Селищната могила е изследвана още от 1939 г., но чак преди няколко години археолозите установяват, че мястото е толкова древно. Вече е ясно, че градът е бил на площ около 100 дка и е бил обитаван най-малко от около 1000 души. Разкритите останки от жилища и човешка дейност говорят, че древните жители на това място са били на едно много високо ниво. Занимавали са се с животновъдство и земеделие и дори са консервирали месото в нещо като антични хладилници. Това са ями, вкопани на около метър в земята, измазвани със специална водоустойчива глина. По този начин се запазвала определена температура и месото можело да се съхранява по-дълго време. В една от тези хладилни камери учените са открили останки от агнета, овце и телета. Освен добре организиран бит древните хора от Юнаците са задоволявали и естетическите си потребности чрез изработка на красиви глинени съдове, украсени с графити и червена боя. Върху откритите останки много често могат да се видят изображения на различни птици. Намерени са и около 130 фигурки на пернати животни. Заради тях археолозите наричат древния град още Градът на птиците и смятат, че тук те са били издигнати в култ. Около 4200–4100 г. пр.Хр. градът е бил унищожен от номадски племена. След продължителна отбрана селището е било сринато, а населението му избито до крак. Намерени са множество аргументи в подкрепа на тези твърдения: овъглени скелети на хора сред руините на жилищата, върху които могат да се различат и следи от оръжията, с които са били убити.

______________________________
When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground. ♥️
Град на 6200 години край Пазарджик 7389738n


Град на 6200 години край Пазарджик Badge1