Внимавайте какво пишете в социалните мрежи Freedomofspeech

Да казваш това, което мислиш винаги е криело риск за журналистите. Межу 2006 и 2010 година, поне 37 работещи в сферата на медиите са били убиди или обявени за изчезнали в Мексико. На места рискът станал толкова голям, че вестниците и теливизията спрели да пишат за войната с наркотиците. Миналата година в Сиудад Хуарес, изданието "Ел Диарио" излезе с въпрос към наркотрафикантите на първата си страница: "Какво искате от нас?"

След като новините започнаха да бъдат "подбирани" в традиционните медии, гражданите се обърнали към безопасността и анонимността на Интернет пространството. Миналата година общинският съвет в град Рейноса започва да използва акаунтите си в социалната мрежа Туитър с цел да се опита да предупреди гражданите кога има престрелки. В анонимни блогове може да се прочетат детайли, които вестниците се страхуват да публкиуват. Туитър, Фейсбук и други социални мрежи осигуряват форум за обмен на информация и слухове.

Но спокойствието в киберпространството вече е застрашено, дори няма да бъде пресилено да се каже, че вече не съществува. Вчера сутринта са били намерени телата на измъчван млад мъж и жена, висящи от мост в Нуево Ларедо - северен град по границата, в който много често стават борби, свързани с нарковойните. Близо до телата е намерена бележка, на която пишело: "Това ще се случи с всички клюкари в Интернет." Споменават се и два уебсайта - El Blog del Narco и Al Rojo Vivo. (Предупреждавам, че ако решите да ги посетите, може да видите снимки, които трудно ще забравите.) Не е ясно как убийците са избрали жертвите си, тъй като такива блогове имат възможност за анонимни коментари. Но вече дори тези, които коментират ще се замислят, преди да пишат отново, било то и анонимно.

Малко извън криминалната тема. Социалните мрежи са изправени пред друга опасност от правителството. Двама души в щата Веракруз са арестувани с обвинения за тероризъм, след като разпространили неверни слухове чрез Туитър, че се отвличат деца от местните училища. В нарастващата паника родителите се втурнали да приберат децата си, което довело до редица автомобилни катастрофи. Жилберто Мартинез Вера е учител, а Мария де Хесус Браво Пагола, радиоводеща бяха осъдени с максимални присъди от по 30 години затвор за пуснатите им мнения в Туитър (140 символа максимална дължина), които били слухове. Щатът възнамерява да промени законодателството си, така че двойката да бъде обвинена в "нарушаване на обществения ред". Фактът, че са извършили "престъпление", което всъщност не е истинско престъпление, изглежда е от значение за законодателите в щата.


______________________________