BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

descriptionКак да откажем цигарите? EmptyКак да откажем цигарите?

more_horiz
9 yспешни начина да откажем цигарите


Как да откажем цигарите? 00007743

Най-критичен за пушачите, желаещи да се откажат от цигарите, се оказва периодът от две седмици след спирането на цигарите. Симптомите, които ни „подсказват”, че искаме цигара, се появяват часове след последната изпушена и могат да бъдат следните:

Физически симптоми
Главоболието е неотменна част от борбата с цигарите, а също така и изтръпването на крайниците. Често се случва и да се потим. Не бива да се притесняваме от дискомфорт като гадене или спазми в стомаха – това също е реакция, появила в следствие на борбата на организма ни със зависимостта.

Напълно нормално е да чувстваме раздразнение в гърлото, както и кашлица, дихателни проблеми като цяло, които напомнят симптомите на настинка. Добрата новита тук е, че тези симптоми показват, че дробовете на пушачите се изчистват.

Симптоми, свързани с емоционалното ни състояние
Обикновено след спирането на цигарите се наблюдават резки смени в настроението, чувство на зависимост, тревога. Ставаме раздразнителни, често имаме проблеми и със съня. Освен това ни е трудно да се концентрираме, появява се депресия.

Ще се спрем на няколко съвета, с помощта на които успешно можем да се спасим от тютюневата зависимост.

1. Терапия, заместваща никотина
Целта на терапията е да се преодолее навикът като постепенно се борим с никотиновата зависимост. По този начин организмът приема по-ниска доза никотин без вредните катрани и други замърсители, които се откриват в цигарения дим.

При използването на никотинови заместители обаче, трябва да имаме в предвид някои детайли…

* Ако не се опитваме да мамим себе си още през първия ден, увеличаваме десетократно шанса си да се откажем от цигарите завинаги.
* Терапията, заместваща никотина, е само временно решение като помощна за отказване от тютюнопушенето. Тя не трябва да се използва като дългосрочен заместител на цигарите.
* Забранено е пушенето, докато използваме някакъв никотинов заместител, защото едновременната им употреба може да доведе до токсични нива на никотин в кръвта.
* Преди да започнем терапия, заместваща никотина, трябва да се консултираме с лекар, тъй като тя може да рефлектира върху състоянието на хора с някои здравословни проблеми: проблеми с кръвообращението, бременни жени или хора със сърдечно-съдови заболявания.

2. Никотинови лепенки
Никотиновите лепенки могат да се намерят навсякъде и са лесни за употреба. Всички лепенки се употребяват по сравнително един и същи начин:

* Използва се една лепенка на ден, за да се осигури необходимата доза никотин.
* Лепенката се сменя на всеки 24 часа, като мястото на поставяне трябва да бъде неокосмено – например, на кръста или под врата, на гърба, рамото.
* Препоръчително е използването на никотинови лепенки да бъде в продължение на три до пет месеца.


Как да откажем цигарите? 00007745


5. Никотинови бонбони
Друга форма на никотин-заместваща терапия е използването на никотинови бонбони, които са достъпни в търговската мрежа.

* Никотиновите бонбони се продават в дози по 2 и по 4 милиграма. Тяхното действие е да намаляват никотиновия глад, както и симптомите, предизвикани от спирането на цигарите.
* Никотиновите бонбони се приемат в продължение на две седмици, като дозата постепенно се намалява през този период, докато никотиновият глад изчезне.
* Дозата никотин, която се съдържа в никотиновите бонбони, е същата, както и при никотиновата дъвка. В бонбона обаче се освобождава около 25% повече никотин, отколкото при никотиновата дъвка.
* Никотиновите бонбони са достъпни само с рецепта от лекар, който определя и дозата, подходяща за всеки човек.

6. Хипноза
Някои пушачи използват хипнозата като средство за отказване на цигарите. По време на срещите с терапевта се използват различни техники. Важно е пациентът да бъде отпуснат и спокоен.
Терапията, с помощта на хипнозата, работи по посока на „убеждаване“ на подсъзнанието да се прекъснат връзките, които психологически обременяват пушачите. Чрез отпускане на ума и други техники, използвани при хипнозата, много пушачи успяват да достигнат до състояние, в което се отказват от вредния навик.

7. Акупунктура
Акупунктурата е лечебна техника, която води началото си от древната китайска медицина. Поставят се игли върху тялото, на определени нерви, за които се смята, че имат връзка с някакъв здравословен проблем.
При акупунктурната техника, която е най-широко разпространена като средство за отказване от тютюнопушенето, се прикрепят малки, извити скоби на три различни места по краищата на ухото. След това пациентът трябва да се опита да напрегне всяка една от скобите в момента, в който усети желание да запали цигара.
Акупунктурата с цел отказване на цигарите става все по-популярна и по-широко разпространена сред желаещите да се откажат от вредния навик. Дългосрочният успех на терапията обаче, все още не е напълно изследван от учените.

8. Бупропион
Бупропион е антидепресант, който също се използва за отказване от тютюнопушенето. Бупропион повишава ефекта на определени невротрансмитери в мозъка, по-специално допамин, което би могло да изиграе важна роля при никотиновата зависимост.
Медикаментът подобрява обмяната на веществата в мозъка, за да достави на пушача същия ефект, както никотинът. Не предизвиква зависимост, нито пък промяна в настроението. Фактът, че е антидепресант не означава, че не помага и на хора, които не страдат от депресия. Напротив, еднакво ефективен е и в двата случая. При употреба на бупропион трябва да имаме в предвид следното:

* Вероятно ще минат 2-3 седмици, преди бупропионът да започне да действа. Така че, трябва да започнем да го приемаме малко преди да спрем да пушим.
* Антидепресантът може да се използва и съвместно с друга терапия, заместваща никотина. Проучванията показват, че хората, които го използват заедно с никотинови лепенки, имат много добри постижения в стремежа си да се откажат от тютюнопушенето.
* От няколко години бупропионът се използва и като антидепресант. Той обаче би могъл да се взема като средство, спомагащо отказването на цигарите, и от хора, които не страдат от депресия, без да има някакво влияние на настроението им.
* Бупропионът не предизвиква зависимост и за разлика от другите терапии, заместващи никотина, може да се използва по-продължително.
* Въпреки, че при повечето хора поносимостта на антидепресанта е добра, има и случаи, в които се появяват и странични ефекти като сухота в устата, гадене, нервност, главоболие, изпотяване и безсъние. Много от страничните реакции изчезват при продължителна употреба на лекарството.
* Трябва обаче да се консултираме с лекаря си преди да пристъпим към приемане на антидепресанта, защото има и случаи, в които неговата употреба не е препоръчителна.

9. Литература
Много се опитват да се откажат от вредния навик без външна помощ. Има дейности, които биха могли да помогнат на пушача да се „пребори“ с никотиновия глад през първите две седмици след спирането на цигарите, което особено важи за опиталите се да откажат цигарите няколко пъти.
Една от най-съществените пречки по пътя към чисти бели дробове е промяната на поведението, което пък от своя страна е свързано с навиците, изградени в следствие на тютюнопушенето. Има книги и различни ръководства, които са предназначени да помагат на желаещите да се откажат от цигарите.
Най-важното в това начинание е желанието да идва от самия пушач, а не от някой друг. Различни проучвания показват, че само онези, които сами решат, че ще се откажат от цигарите, успяват да го постигнат, пише puls.bg.


Как да откажем цигарите? 78396943

Източник: http://woman.hotnews.bg

______________________________
Как да откажем цигарите? Creeping%252520up%252520on%252520caturday

descriptionКак да откажем цигарите? EmptyRe: Как да откажем цигарите?

more_horiz
Аз съм пушачка.По време на двете ми бременности и периода на кърмене не съм пушила.Но после постепенно пак започнах.Има дни и седмици,когато и една цигара не запалвам.А има дни,когато много ми се пуши.Въпреки,че са вредни-е на искам да ги отказвам,пък!!!

______________________________
искам сладолед на клечка,да спя върху кожа на мечка,с мъж без пречка и да правим буболечка :lovely:

descriptionКак да откажем цигарите? EmptyRe: Как да откажем цигарите?

more_horiz
цигарката е сладка работа.пуфкайте си и тва е.е умерено разбира се.не по 4 кутии.до 10 цигари на ден не вредят.

______________________________
Злото никога не умира,то само чака да се прероди!:otec:Как да откажем цигарите? Ywkb

descriptionКак да откажем цигарите? EmptyRe: Как да откажем цигарите?

more_horiz
Аз отказах сама цигарите окончателно/засега/ от февруари месец насам....
Отивам да си търся друга дрога,освен кафето и шоколада...книгите?знам ли?

______________________________
искам сладолед на клечка,да спя върху кожа на мечка,с мъж без пречка и да правим буболечка :lovely:

descriptionКак да откажем цигарите? EmptyRe: Как да откажем цигарите?

more_horiz
Деси или стела?кафето без цигарка и шоколадче не е сладко и не върви.това си е вид удоволствие.не си мъчи душицата. може да си пуфкаш 3или 4 цигари дневно няма нищо да ти стане.ще правиш повече любоффф и ще компенсираш вредата.:cvete:

______________________________
Злото никога не умира,то само чака да се прероди!:otec:Как да откажем цигарите? Ywkb

descriptionКак да откажем цигарите? EmptyRe: Как да откажем цигарите?

more_horiz
Деси!А ти?
Аз така ги пуших,по 2-3 на ден с кафето и понякога с вино вечер,ако съм с компания.Обаче накрая реших окончателно да ги спра.а иначе обичам кафето да ми е сладко,шоколада горчив,а секса-страстенКак да откажем цигарите? 2115147716 

______________________________
искам сладолед на клечка,да спя върху кожа на мечка,с мъж без пречка и да правим буболечка :lovely:

descriptionКак да откажем цигарите? EmptyRe: Как да откажем цигарите?

more_horiz
Аз съм Наско.започна да се задъхваш ли или си нямала проблеми?каква марка цигари си пушила?аз кафе не пия много много.или го обичам попско-с ракия.:slynce: винцето само домашно и да е сухо за да няма киселини.па секса аз съм се отдал на други работи.

______________________________
Злото никога не умира,то само чака да се прероди!:otec:Как да откажем цигарите? Ywkb

descriptionКак да откажем цигарите? EmptyRe: Как да откажем цигарите?

more_horiz
Не съм се задъхвала много,само понякога.Леки цигари пушех"Ева".Така ми е добре сега.
Ракия не близвам,обичам мерло и бяло охладено вино.

______________________________
искам сладолед на клечка,да спя върху кожа на мечка,с мъж без пречка и да правим буболечка :lovely:

descriptionКак да откажем цигарите? EmptyRe: Как да откажем цигарите?

more_horiz
Отказах цигарите преди 15 години. Беше голяма битка пробвала съм с различни заместители като никотинови лепенки и дъвки, също с хапчета но нищо не помогна. Накрая просто реших че спирам беше много трудно побърках семейството си и приятелите, постоянно бях нервна и избухвах но успях и съм много горда с това.

descriptionКак да откажем цигарите? EmptyRe: Как да откажем цигарите?

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply