This is a Hitskin.com skin preview
Install the skin • Return to the skin page
Късната бременност
Страница 1 от 1
Късната бременност
Късната бременност
Късната бременност
Някъде от края на 70-те години на 20-ти век започна стремителното нарастване броя на жените, раждащи около 40 годишна възраст и даже след нея. За четвърт век с 90% нарасна броя на родилките на възраст между 35-39 години, с 87% нарасна броя на младите майки на възраст над 40-те. Терминът “възрастна първораждаща” днес се използва за родилки над 35 години (а преди 5 години така наричаха 28-годишните). Стана съществено изместване на възрастовата граница на жените, способни да забременеят и родят.
Какви са причините, предизвикали това, с какви тенденции е свързано и какви проблеми крие? Ще се опитаме да изясним тези въпроси.
Непланираната бременност
Ще започнем с това, че съвременният жизнен стандарт предполага сексуална активност и редовен полов живот при жени, които не само са над 30-те, но и над 40-те и над 50-те… Така, естествено, се съхранява и самата възможност за забременяване.
При това значително голям брой бременности в зряла възраст се оказват неочаквани (и нежелани) за жената. За това свидетелства фактът от статистическите данни, че повече от 70% от бременностите в късна репродуктивна възраст (след 35-години) се прекъсват с изкуствен аборт.
Защото болшинството от жените около 35-40 годишна възраст вече са решили въпроса с планирането на семейството си и тяхната бременност е резултат на пренебрегването на противозачатъчните средства или недействане на използваните контрацептивни методи, станали неадекватни поради различни, в това число и възрастови изменения в организма: нередки са случаите, когато физиологичният метод за контрацепция въз основа на изчисляването на благоприятните за зачеване дни, дава “грешка”, свързана с нарушаването на цикъла поради навлизането в климактериума. Много жени справедливо смятат, че с възрастта способността им за зачеване намалява и престават да отделят нужното внимание на контрацептивите. Обаче намаляването на способността за зачеване въобще не означава безплодие и рискът от случайна бременност при немладите и непредпазващи се жени често се оказва по-висок, отколкото при младите предпазващи се жени. Способността им за зачеване намалява и те престават да обръщат внимание на контрацепцията.
И макар че понастоящем се запазва едва всяка десета бременност на жени над 40 годишна възраст, не бива да забравяме, че преди 20 години броя на такива раждания е бил съществено по-малък, така че налице е обнадеждаваща тенденция - все по-малко жени допускат нежелана бременност, все повече жени, забременели “случайно” в зряла възраст, решават да раждат, като така не само запазват живота на заченатото дете, но и в някаква степен си възвръщат младостта.
Планираната бременност
Обаче далеч не винаги бременността на жената, която е на възраст доста над 30-те, се оказва случайна и нежелана. Все по-често жените съзнателно отлагат раждането на деца “за после” – докато достигнат успехи в кариерата, докато решат жилищния въпрос, или просто докато се омъжат, защото в съвременния свят брачната възраст се увеличава. Това не е приумица и не е каприз, а обективна, макар и тревожна тенденция. Ако съвременният човек достига физическа зрелост доста по-рано от преди, то времето на социалната зрелост, когато човек е готов да създаде семейство и да възпитава деца, когато той сам, без странична помощ може да осигури на семейството и децата си достоен стандарт на живот, това време настъпва едва към тридесетте. Най-вероятно там се крие основната причина за това защо днес така остаряват младите родители.
Впрочем, достатъчно голям е и броят на жените, за които късното раждане не е първото. Нарасналият процент на разводите в съвременното общество води до това, че много жени на възраст между 30 и 40 години повторно встъпват в брак и желаят да родят дете от новия си съпруг. Но и при верните съпрузи именно към 35-40 годишна възраст доста често се появява възможност “да се обзаведат” с второ дете – имат стабилни позиции в работата си, стабилен доход, хубаво жилище. И - което е за отбелязване – имат желание не само да родят второ дете, но и да имат разнополови деца. Анкетите показват, че очакванията, свързани с появата на дете от определен пол е значително по-силно не при родителите на първо дете, а при тези, които искат именно братче за голямата дъщеря или сестричка за вече поотрасналия син. Това обстоятелство се обяснява и с факта, че при третата бременност жената има по-големи шансове да поиска да роди, ако предишните две деца са еднополови.
Но жените, решили да забременеят след 35 години често се сблъскват с това, че зачеването на тяхната възраст е свързано със съществени трудности (при това е абсолютно неважно дали жената иска да роди първородно дете, второ или трето). Понеже способността на жената за забременяване започва да намалява някъде след 30 годишна възраст, затова не е чудно, че колкото жената е по-възрастна, толкова повече време й е нужно да забременее. Това се дължи на различни причини. С годините при жената намалява броят на овулациите – все по-голям брой менструални цикли минават без образуване на яйцеклетка и настъпването на бременност в такъв цикъл естествено е невъзможно. При много жени с възрастта се развиват такива заболявания като ендометриоза (заболяване на слузестата обвивка на матката, свързано с хормонален дисбаланс и препятстващо имплантирането на ембриона), непроходимост на тръбите, при която попадането на яйцеклетката в кухината на матката става невъзможно, и т.п. Появяват се и различни екстрагенитални заболявания, препятстващи настъпването на бременност. Така, ако при жените под 30 години шансът да забременеят в един месечен цикъл е 20 %, то при жените над 40 този шанс е едва 5%.
Впрочем, както вече казахме, това, че за зачеването се изисква повече време съвсем не е равнозначно на безплодие. И все пак не бива да се губи време: ако след 6 месеца полов живот без контрацептиви не настъпи бременност, трябва да се обърнете към лекар, за да установи причините, препятстващи зачеването. Болшинството жени над 35 години са способни да забременеят, да износят и да родят здраво бебе и по силите на съвременната медицина е да им помогне за това.
Дълго чакана бременност
Отваряйки темата за бременността в зряла възраст, не можем да не споменем и жените, за които възможността да забременеят само с помощта на медицината става единственият им шанс да изпитат щастието на майчинството. Сред обръщащите се за помощ към клиника ЕКО (екстракорпорално оплождане) – последната надежда на жените с диагноза "първично безплодие" – много са тези, които са над 30 , а и над 40. Шансовете за раждане при такива жени е два пъти по-малък, отколкото при млади, но това все пак е някакъв шанс в сравнение с диагнозата, която преди 20 години звучеше като безжалостна присъда. Днес лекарите призовават жените да не отлагат лечението на безплодие и да прибягват до помощта на вспомагателни репродуктивни технологии, тъй като колкото пациентката е по-млада, толкова по-големи са шансовете за успех… Но това е днес, когато в света живеят повече от милион хора, родили с помощта на ЕКО. А четиридесет годишната жена с първично безплодие преди 20 години нямаше възможност да прибегне до тази процедура (първото бебе “в епруветка” се появи на света едва през 1978 година и доста далече от Русия), преди 10 години не е имала средства за осъществяването на тази манипулация и едва сега може да се опита да забременее… Безусловно е, че развитието на вспомагателните репродуктивни технологии, преди всичко екстракорпоралното оплождане – е един от факторите, обусловили нарастването на броя на късните бременности и броя на “остарелите” млади майки.
Обаче и почти отчаяната жена, която в продължение на много години е лекувала безплодие, и щастливата майка с двама сина-юноши, която дълго чака дъщеря, и преуспялата жена-бизнесмен, която най-накрая е намерила време да помисли за потомство, и жената, която вече се е отказала да мисли за брак, но неочаквано се е омъжила в “балзаковата възраст”, и зрялата дама, която се старае да задържи младия си съпруг – всички те, забременявайки, ще се сблъскат примерно с еднакви проблеми. Ще оставим настрана въпроса за предисторията на бременността и ще поговорим за медицинските особености на протичането на бременността в зряла възраст, за поведението на жената, за това от какво да се притеснява и за какво да се подготви в своето положение.
Медицинските проблеми по време на бременност в късна репродуктивна възраст
Предупреждавам: тук ще поговорим за проблемите, усложненията и опасностите, като оставяме настрана всички несъмнени прелести и предимства на късната бременност. Целта на статията ни е не да изплашим жената, която размишлява дали да се реши на тази крачка, а да я предупредим с какви трудности ще се сблъска и да й подскажем пътищата за тяхното преодоляване. При обсъждането на тези въпроси ще определим две теми: с какво бременността в зряла възраст е опасна за майката и какви проблеми могат да възникнат за детето на “възрастната” родилка. Естествено, трябва да не забравяме това, че това разделение ще е до голяма степен условно, защото бременната жена и плодът представляват един организъм и на практика всички проблеми на бъдещата майка в една или друга степен се отразяват и върху детето.
Рискове за жената
Помятане. Ако при жени до 30 години рискът от помятане е 10%, то за жените между 30-39 години той е вече 17%, а за жените между 40-44 години нараства до 33%. Увеличеният риск за неизносването на бременността е свързан не само с възрастовите изменения на целия женски организъм, но и със стареенето на самите яйцеклетки, в резултат на което много по-често се получава зачеване на плод с груби генетични нарушения.
Плацентни проблеми (хронична плацентна недостатъчност, седалищно положение на плода, преждевременно отлепяне на плацентата).
Изостряне на хроничните заболявания. Бременността може да предизвика изостряне практически на всяко хронично заболяване, а вероятността за наличие у жената на такива заболявания се увеличава с възрастта. Безусловно е, че бременност на фона на хронични заболявания на бъбреците ще изисква непрекъснато медицинско наблюдение. Повече от внимателно наблюдение на бременността е необходимо и при сърдечно-съдови заболявания, в частност при артериална хипертензия. Артериалната хипертензия сама по себе си е доста разпространено усложнение при бременност, а ако жената и преди е имала това заболяване, бременността може да влоши общото й състояние, увеличавайки риска от гестоза или предеклампсия (състояние, характеризиращо се с повишено кръвно налягане, отичане и наличие на белтък в урината). Най-тежкия вариант на гестозата - еклампсията (припадъци) може сериозно да разстрои работата на нервната система включително до инсулт и кома със сериозни нарушения на мозъчните функции.
При бременни жени над 40 години се развива диабет 3 пъти по-често, отколкото при бременни под 30 години. Диабетът на бременните изисква спазване на диета и изпълняване на специални предписания (примерно на 15 % от жените се предписват инжекции с инсулин). При жените, болни от захарен диабет, по време на бременността им се увеличава рискът от:
предеклампсия;
· преждевременно раждане;
· плацентни усложнения;
· специфични поражения на плода-диабетна фетопатия;
· мъртво раждане.
Развитие на усложнения на бременността:
гестоза (предеклампсия) - в зряла възраст жените са по-податливи към това усложнение, отколкото младите;
кровотечения (те могат да бъдат предизвикани от хормонални нарушения и проблеми, свързани с плацентата);
артериална хипертензия (при жените над 40 хипертонията се развива 2 пъти по-често, отколкото при жените под 30), увеличаваща риска от предеклампсия; хипертензията изисква прецизно наблюдение състоянието на майката и плода по време на бременността и раждането.
Многоплодна бременност (възрастта 35-39 е пикова за ражданията на близнаци).
Усложнения по време на раждането (голяма вероятност от слаба родова дейност, голям риск от разкъсване на меките родови пътища вследствие намалената еластичност на тъканите, кръвотечения, предизвикани от плацентни проблеми и т.н.).
Цезарово сечение. При първораждащите на 35-40 години вероятността от раждане с операция с цезарово сечение е 40%, над 40 години е 47% (в същото време само 14% от жените под 30 години раждат с помощта на цезарово сечение).
Рискът за бебето
Преждевременно раждане.
Ниско тегло.
В сравнение с младите жени по-продължителен втори период от раждането с опасност от хипоксия.
Риск от хромозомни отклонения в плода. Уви, с възрастта на родителите рязко нараства рискът от раждане на бебе с някакви хромозомни отклонения. Това е свързано с различни и не напълно изучени причини, като например стареенето на половите клетки и увеличаващо се с възрастта време за въздействие върху човешкия организъм на различни патогенни фактори и токсични вещества. (Всъщност с генните мутации при немладите жени е свързан и увеличеният процент на помятанията – ембрионите, развиващи се от клетки с повредени хромозоми се оказват нежизнеспособни)
Количеството на заболяванията, предизвикани от хромозомни отклонения, е достатъчно голямо, обаче най-известен и най-голям страх у родителите предизвиква синдромът на Даун – комбинация от умствена изостаналост и отклонения във физическото развитие, която е обусловена от присъствието на един излишен 21-ви хромозом. Вероятността от появата на бебе със синдром на Даун нараства пропорционално на възрастта на майката. (виж таблицата)
Възраст на майката Риск от синдром на Даун при бебето
25 1 на 1250
30 1 на 952
35 1 на 378
40 1 на 106
45 1 на 30
49 1 на 11
Обаче както се вижда от таблицата, даже петдесетгодишната жена има голям шанс (повече от 90%) да роди здраво бебе, а въобще 97% от жените, правили пренатални изследвания, получават потвърждение на това, че при тях вероятността да родят пълноценно бебе е същата, както и при младите жени.
Освен това развитието на съвременната пренатална диагностика дава на семейството възможност на достатъчно ранен етап от бременността да се изследва плода и да се установят (а често и да се изключат) възможни отклонения. И за младата жена не е излишно да направи такъв род изследвания, още повече, не бива да се пренебрегва медико-генетичната консултация от тези, които са навлезли в “рисковата група”. Всъщност някои от медиците именно в разцвета на пренаталната диагностика виждат една от причините за увеличаването броя на немладите жени: жените придобиват увереността, че и след 40 ще могат да родят здраво бебе.
И така, за какво свидетелстват данните от многобройните изследвания? Колкото и да е парадоксално, те са оптимистични: те показват, че преобладаващото болшинство от жените, решили се на късно раждане, раждат здрави деца!
Предстои Ви отново да преживеете или тепърва да откриете щастието на майчинството. Вие вече достатъчно сте поживели и притежавате онази мъдрост, която не присъства при двадесетгодишните, Вие знаете: нищо не се дава даром, без труд, жертви или усилия; Вие имате достатъчно сили и търпение, за да преодолеете всички трудности. Тази любов, тези чувства, които ще се родят заедно с детето, ще променят живота Ви. Щастието на майчината любов, гордостта от своето дете, втората младост – всичко това Ви предстои да изживеете в близките години, но за целта сега, в тези 9 месеца, от Вас ще се иска внимание, съсредоточеност, неуморимост, желязна воля и самодисциплина, както и ежедневна готовност за саможертва; от Вас ще се искат много повече сили, отколкото от младото майче, но не съжалявайте за това – всичко ще Ви се компенсира стократно!
Късната бременност
Някъде от края на 70-те години на 20-ти век започна стремителното нарастване броя на жените, раждащи около 40 годишна възраст и даже след нея. За четвърт век с 90% нарасна броя на родилките на възраст между 35-39 години, с 87% нарасна броя на младите майки на възраст над 40-те. Терминът “възрастна първораждаща” днес се използва за родилки над 35 години (а преди 5 години така наричаха 28-годишните). Стана съществено изместване на възрастовата граница на жените, способни да забременеят и родят.
Какви са причините, предизвикали това, с какви тенденции е свързано и какви проблеми крие? Ще се опитаме да изясним тези въпроси.
Непланираната бременност
Ще започнем с това, че съвременният жизнен стандарт предполага сексуална активност и редовен полов живот при жени, които не само са над 30-те, но и над 40-те и над 50-те… Така, естествено, се съхранява и самата възможност за забременяване.
При това значително голям брой бременности в зряла възраст се оказват неочаквани (и нежелани) за жената. За това свидетелства фактът от статистическите данни, че повече от 70% от бременностите в късна репродуктивна възраст (след 35-години) се прекъсват с изкуствен аборт.
Защото болшинството от жените около 35-40 годишна възраст вече са решили въпроса с планирането на семейството си и тяхната бременност е резултат на пренебрегването на противозачатъчните средства или недействане на използваните контрацептивни методи, станали неадекватни поради различни, в това число и възрастови изменения в организма: нередки са случаите, когато физиологичният метод за контрацепция въз основа на изчисляването на благоприятните за зачеване дни, дава “грешка”, свързана с нарушаването на цикъла поради навлизането в климактериума. Много жени справедливо смятат, че с възрастта способността им за зачеване намалява и престават да отделят нужното внимание на контрацептивите. Обаче намаляването на способността за зачеване въобще не означава безплодие и рискът от случайна бременност при немладите и непредпазващи се жени често се оказва по-висок, отколкото при младите предпазващи се жени. Способността им за зачеване намалява и те престават да обръщат внимание на контрацепцията.
И макар че понастоящем се запазва едва всяка десета бременност на жени над 40 годишна възраст, не бива да забравяме, че преди 20 години броя на такива раждания е бил съществено по-малък, така че налице е обнадеждаваща тенденция - все по-малко жени допускат нежелана бременност, все повече жени, забременели “случайно” в зряла възраст, решават да раждат, като така не само запазват живота на заченатото дете, но и в някаква степен си възвръщат младостта.
Планираната бременност
Обаче далеч не винаги бременността на жената, която е на възраст доста над 30-те, се оказва случайна и нежелана. Все по-често жените съзнателно отлагат раждането на деца “за после” – докато достигнат успехи в кариерата, докато решат жилищния въпрос, или просто докато се омъжат, защото в съвременния свят брачната възраст се увеличава. Това не е приумица и не е каприз, а обективна, макар и тревожна тенденция. Ако съвременният човек достига физическа зрелост доста по-рано от преди, то времето на социалната зрелост, когато човек е готов да създаде семейство и да възпитава деца, когато той сам, без странична помощ може да осигури на семейството и децата си достоен стандарт на живот, това време настъпва едва към тридесетте. Най-вероятно там се крие основната причина за това защо днес така остаряват младите родители.
Впрочем, достатъчно голям е и броят на жените, за които късното раждане не е първото. Нарасналият процент на разводите в съвременното общество води до това, че много жени на възраст между 30 и 40 години повторно встъпват в брак и желаят да родят дете от новия си съпруг. Но и при верните съпрузи именно към 35-40 годишна възраст доста често се появява възможност “да се обзаведат” с второ дете – имат стабилни позиции в работата си, стабилен доход, хубаво жилище. И - което е за отбелязване – имат желание не само да родят второ дете, но и да имат разнополови деца. Анкетите показват, че очакванията, свързани с появата на дете от определен пол е значително по-силно не при родителите на първо дете, а при тези, които искат именно братче за голямата дъщеря или сестричка за вече поотрасналия син. Това обстоятелство се обяснява и с факта, че при третата бременност жената има по-големи шансове да поиска да роди, ако предишните две деца са еднополови.
Но жените, решили да забременеят след 35 години често се сблъскват с това, че зачеването на тяхната възраст е свързано със съществени трудности (при това е абсолютно неважно дали жената иска да роди първородно дете, второ или трето). Понеже способността на жената за забременяване започва да намалява някъде след 30 годишна възраст, затова не е чудно, че колкото жената е по-възрастна, толкова повече време й е нужно да забременее. Това се дължи на различни причини. С годините при жената намалява броят на овулациите – все по-голям брой менструални цикли минават без образуване на яйцеклетка и настъпването на бременност в такъв цикъл естествено е невъзможно. При много жени с възрастта се развиват такива заболявания като ендометриоза (заболяване на слузестата обвивка на матката, свързано с хормонален дисбаланс и препятстващо имплантирането на ембриона), непроходимост на тръбите, при която попадането на яйцеклетката в кухината на матката става невъзможно, и т.п. Появяват се и различни екстрагенитални заболявания, препятстващи настъпването на бременност. Така, ако при жените под 30 години шансът да забременеят в един месечен цикъл е 20 %, то при жените над 40 този шанс е едва 5%.
Впрочем, както вече казахме, това, че за зачеването се изисква повече време съвсем не е равнозначно на безплодие. И все пак не бива да се губи време: ако след 6 месеца полов живот без контрацептиви не настъпи бременност, трябва да се обърнете към лекар, за да установи причините, препятстващи зачеването. Болшинството жени над 35 години са способни да забременеят, да износят и да родят здраво бебе и по силите на съвременната медицина е да им помогне за това.
Дълго чакана бременност
Отваряйки темата за бременността в зряла възраст, не можем да не споменем и жените, за които възможността да забременеят само с помощта на медицината става единственият им шанс да изпитат щастието на майчинството. Сред обръщащите се за помощ към клиника ЕКО (екстракорпорално оплождане) – последната надежда на жените с диагноза "първично безплодие" – много са тези, които са над 30 , а и над 40. Шансовете за раждане при такива жени е два пъти по-малък, отколкото при млади, но това все пак е някакъв шанс в сравнение с диагнозата, която преди 20 години звучеше като безжалостна присъда. Днес лекарите призовават жените да не отлагат лечението на безплодие и да прибягват до помощта на вспомагателни репродуктивни технологии, тъй като колкото пациентката е по-млада, толкова по-големи са шансовете за успех… Но това е днес, когато в света живеят повече от милион хора, родили с помощта на ЕКО. А четиридесет годишната жена с първично безплодие преди 20 години нямаше възможност да прибегне до тази процедура (първото бебе “в епруветка” се появи на света едва през 1978 година и доста далече от Русия), преди 10 години не е имала средства за осъществяването на тази манипулация и едва сега може да се опита да забременее… Безусловно е, че развитието на вспомагателните репродуктивни технологии, преди всичко екстракорпоралното оплождане – е един от факторите, обусловили нарастването на броя на късните бременности и броя на “остарелите” млади майки.
Обаче и почти отчаяната жена, която в продължение на много години е лекувала безплодие, и щастливата майка с двама сина-юноши, която дълго чака дъщеря, и преуспялата жена-бизнесмен, която най-накрая е намерила време да помисли за потомство, и жената, която вече се е отказала да мисли за брак, но неочаквано се е омъжила в “балзаковата възраст”, и зрялата дама, която се старае да задържи младия си съпруг – всички те, забременявайки, ще се сблъскат примерно с еднакви проблеми. Ще оставим настрана въпроса за предисторията на бременността и ще поговорим за медицинските особености на протичането на бременността в зряла възраст, за поведението на жената, за това от какво да се притеснява и за какво да се подготви в своето положение.
Медицинските проблеми по време на бременност в късна репродуктивна възраст
Предупреждавам: тук ще поговорим за проблемите, усложненията и опасностите, като оставяме настрана всички несъмнени прелести и предимства на късната бременност. Целта на статията ни е не да изплашим жената, която размишлява дали да се реши на тази крачка, а да я предупредим с какви трудности ще се сблъска и да й подскажем пътищата за тяхното преодоляване. При обсъждането на тези въпроси ще определим две теми: с какво бременността в зряла възраст е опасна за майката и какви проблеми могат да възникнат за детето на “възрастната” родилка. Естествено, трябва да не забравяме това, че това разделение ще е до голяма степен условно, защото бременната жена и плодът представляват един организъм и на практика всички проблеми на бъдещата майка в една или друга степен се отразяват и върху детето.
Рискове за жената
Помятане. Ако при жени до 30 години рискът от помятане е 10%, то за жените между 30-39 години той е вече 17%, а за жените между 40-44 години нараства до 33%. Увеличеният риск за неизносването на бременността е свързан не само с възрастовите изменения на целия женски организъм, но и със стареенето на самите яйцеклетки, в резултат на което много по-често се получава зачеване на плод с груби генетични нарушения.
Плацентни проблеми (хронична плацентна недостатъчност, седалищно положение на плода, преждевременно отлепяне на плацентата).
Изостряне на хроничните заболявания. Бременността може да предизвика изостряне практически на всяко хронично заболяване, а вероятността за наличие у жената на такива заболявания се увеличава с възрастта. Безусловно е, че бременност на фона на хронични заболявания на бъбреците ще изисква непрекъснато медицинско наблюдение. Повече от внимателно наблюдение на бременността е необходимо и при сърдечно-съдови заболявания, в частност при артериална хипертензия. Артериалната хипертензия сама по себе си е доста разпространено усложнение при бременност, а ако жената и преди е имала това заболяване, бременността може да влоши общото й състояние, увеличавайки риска от гестоза или предеклампсия (състояние, характеризиращо се с повишено кръвно налягане, отичане и наличие на белтък в урината). Най-тежкия вариант на гестозата - еклампсията (припадъци) може сериозно да разстрои работата на нервната система включително до инсулт и кома със сериозни нарушения на мозъчните функции.
При бременни жени над 40 години се развива диабет 3 пъти по-често, отколкото при бременни под 30 години. Диабетът на бременните изисква спазване на диета и изпълняване на специални предписания (примерно на 15 % от жените се предписват инжекции с инсулин). При жените, болни от захарен диабет, по време на бременността им се увеличава рискът от:
предеклампсия;
· преждевременно раждане;
· плацентни усложнения;
· специфични поражения на плода-диабетна фетопатия;
· мъртво раждане.
Развитие на усложнения на бременността:
гестоза (предеклампсия) - в зряла възраст жените са по-податливи към това усложнение, отколкото младите;
кровотечения (те могат да бъдат предизвикани от хормонални нарушения и проблеми, свързани с плацентата);
артериална хипертензия (при жените над 40 хипертонията се развива 2 пъти по-често, отколкото при жените под 30), увеличаваща риска от предеклампсия; хипертензията изисква прецизно наблюдение състоянието на майката и плода по време на бременността и раждането.
Многоплодна бременност (възрастта 35-39 е пикова за ражданията на близнаци).
Усложнения по време на раждането (голяма вероятност от слаба родова дейност, голям риск от разкъсване на меките родови пътища вследствие намалената еластичност на тъканите, кръвотечения, предизвикани от плацентни проблеми и т.н.).
Цезарово сечение. При първораждащите на 35-40 години вероятността от раждане с операция с цезарово сечение е 40%, над 40 години е 47% (в същото време само 14% от жените под 30 години раждат с помощта на цезарово сечение).
Рискът за бебето
Преждевременно раждане.
Ниско тегло.
В сравнение с младите жени по-продължителен втори период от раждането с опасност от хипоксия.
Риск от хромозомни отклонения в плода. Уви, с възрастта на родителите рязко нараства рискът от раждане на бебе с някакви хромозомни отклонения. Това е свързано с различни и не напълно изучени причини, като например стареенето на половите клетки и увеличаващо се с възрастта време за въздействие върху човешкия организъм на различни патогенни фактори и токсични вещества. (Всъщност с генните мутации при немладите жени е свързан и увеличеният процент на помятанията – ембрионите, развиващи се от клетки с повредени хромозоми се оказват нежизнеспособни)
Количеството на заболяванията, предизвикани от хромозомни отклонения, е достатъчно голямо, обаче най-известен и най-голям страх у родителите предизвиква синдромът на Даун – комбинация от умствена изостаналост и отклонения във физическото развитие, която е обусловена от присъствието на един излишен 21-ви хромозом. Вероятността от появата на бебе със синдром на Даун нараства пропорционално на възрастта на майката. (виж таблицата)
Възраст на майката Риск от синдром на Даун при бебето
25 1 на 1250
30 1 на 952
35 1 на 378
40 1 на 106
45 1 на 30
49 1 на 11
Обаче както се вижда от таблицата, даже петдесетгодишната жена има голям шанс (повече от 90%) да роди здраво бебе, а въобще 97% от жените, правили пренатални изследвания, получават потвърждение на това, че при тях вероятността да родят пълноценно бебе е същата, както и при младите жени.
Освен това развитието на съвременната пренатална диагностика дава на семейството възможност на достатъчно ранен етап от бременността да се изследва плода и да се установят (а често и да се изключат) възможни отклонения. И за младата жена не е излишно да направи такъв род изследвания, още повече, не бива да се пренебрегва медико-генетичната консултация от тези, които са навлезли в “рисковата група”. Всъщност някои от медиците именно в разцвета на пренаталната диагностика виждат една от причините за увеличаването броя на немладите жени: жените придобиват увереността, че и след 40 ще могат да родят здраво бебе.
И така, за какво свидетелстват данните от многобройните изследвания? Колкото и да е парадоксално, те са оптимистични: те показват, че преобладаващото болшинство от жените, решили се на късно раждане, раждат здрави деца!
Предстои Ви отново да преживеете или тепърва да откриете щастието на майчинството. Вие вече достатъчно сте поживели и притежавате онази мъдрост, която не присъства при двадесетгодишните, Вие знаете: нищо не се дава даром, без труд, жертви или усилия; Вие имате достатъчно сили и търпение, за да преодолеете всички трудности. Тази любов, тези чувства, които ще се родят заедно с детето, ще променят живота Ви. Щастието на майчината любов, гордостта от своето дете, втората младост – всичко това Ви предстои да изживеете в близките години, но за целта сега, в тези 9 месеца, от Вас ще се иска внимание, съсредоточеност, неуморимост, желязна воля и самодисциплина, както и ежедневна готовност за саможертва; от Вас ще се искат много повече сили, отколкото от младото майче, но не съжалявайте за това – всичко ще Ви се компенсира стократно!
______________________________
Dogs never bite me . Just humans .
Petia- Администратор
- Пол :
Брой мнения : 1452
Регистрация : 15.07.2010
Местожителство : Пловдив
Similar topics
» Диетите по време на бременност увреждат децата
» Признаци на бременност
» Анемия и бременност
» Радостта от секса по време на бременност
» Бременност и болки в гърба-как да ги облекчим?
» Признаци на бременност
» Анемия и бременност
» Радостта от секса по време на бременност
» Бременност и болки в гърба-как да ги облекчим?
Страница 1 от 1
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
|
|