“Учи се от вчера, живей за днес, надявай се за утре. Важното е да не спираш да задаваш въпроси.”
Алберт Айнщайн
Личностният тип Логик е сравнително рядък, като съставлява само три процента от населението, което определено е добре да тях, защото нищо не би ги направило по-нещастни от това да са "обикновени". Логистите се гордеят с изобретателността и креативността си, със своята уникална перспектива и могъщ интелект. Обикновено познати като философи, мислители или разсеяни професори, този тип е допринесъл за много научни открития през вековете.
НЕИЗСЛЕДВАНИЯТ ЖИВОТ НЕ СИ СТРУВА ДА СЕ ЖИВЕЕ
Логиците са известни с брилянтните си теории и неуморна логика – всъщност те се считат за най-логически прецизните от всички личностни типове.
Хората от този личностен тип обичат моделите и откриването на несъответствия в изявления може почти да се счита за хоби, затова е лоша идея да лъжете Логик. Иронично е, че думите на Логиците трябва винаги да се приемат с нотка предпазливост – не защото са непочтени, а защото са склонни да споделят мисли, които не са развити докрай, като използват околните за проверка на идеи и теории по-скоро в спор със себе си, отколкото като действителни партньори в разговора.
Така тези личности може да изглеждат ненадеждни, но всъщност никой не е по-ентусиазиран и по-способен да забележи проблем, да изследва безкрайните фактори и детайли, който обграждат проблема и да разработи уникално и жизнеспособно решение – просто не очаквайте подробни отчети за напредъка. Хората, които споделят този личностен тип, не се интересуват от практическите и рутинни ежедневни дейности, но когато намерят среда, в която креативният им гений и потенциал могат да бъдат изразени, няма граница на времето и енергията, която Логиците ще отделят в разработването на проникновени и непредубедени решения.
Личностен тип Логик (INTP-A / INTP-T)
МЪДРОСТТА СЕ КОРЕНИ В ЛЮБОПИТСТВОТО
Те може да изглеждат постоянно зареяни във фантазиите си, но мисловният процес на Логиците е непрекъснат и умовете им са препълнени с идеи от момента на събуждането им. Това постоянно мислене може да ги накара да изглеждат меланхолични и отчуждени, защото те често провеждат пълнокръвни дебати в главите си, но всъщност Логистите са спокойни и дружелюбни, когато са сред хора, които познават и които споделят интересите им. Но това може да се превърне в непреодолима стеснителност, когато са сред непознати и приятелските шеги лесно могат да се превърнат в свада, ако вярват, че логическите им заключения или теории са подложени на критика.
Когато са особено развълнувани, разговорът може да стане дори несвързан, защото те се опитват да обяснят сложната верига от логически заключения, довели до формирането на най-новите им идеи. Често Логистите ще решат просто да прекъснат разговора преди дори да стане ясно какво се опитват да кажат, вместо да се опитат да изложат нещата ясно и просто.
Получава се и обратното, когато други се опитват да им обяснят мислите си посредством субективност и чувства. Представете си невероятно сложен часовник, който възприема всеки факт и идея, обработва ги чрез креативно размишление и връща най-логичния възможен резултат – ето как работят умовете на Логиците и този тип има ниска толерантност към емоционални гаечни ключове, които блокират зъбните колела на умовете им.
НЕКА ТЕЗИ, КОИТО ДВИЖАТ СВЕТА, ПЪРВО ПРОМЕНЯТ СЕБЕ СИ
Освен това Логиците едва ли изобщо ще разберат емоционалните оплаквания и приятелите им няма да намерят емоционална опора в тях. Хората с този личностен тип по-скоро правят серия от логически предложения за разрешаване на базовия проблем, перспектива, която не винаги бива приветствана от по-чувствителните им събеседници. Това най-вероятно е в сила и за повечето социални събирания и цели, например планиране на вечеря или брак, защото Логиците са далеч по-загрижени за оригиналността и ефективността.
Това, което наистина пречи на Логиците, е тяхната неспокойна природа и всепроникващият страх от провал. Логиците са толкова склонни да подлагат на преоценка собствените си мисли и теории от страх, че може да са пропуснали важно парче от пъзела, че може да изпаднат в застой и да се изгубят във въображаем свят, в който мислите им никога не се реализират. Преодоляването на съмненията в себе си е най-голямото предизвикателство за Логиците, но интелектуалните дарове, които дават на света, независимо дали малки или големи, си заслужават усилията.
______________________________
Винаги търся доброто в хората…лошото те сами го показват.