Откриха потънал град край Черноморец
Откриха потънал град край Черноморец 469822d66814336570b6c7fc708713c5

Селището на нос Акра, което се намира в близост до град Черноморец, е възнтикнало малко след Троянската война, разкриха археолозите. За втора година тук се провеждат проучвания на сушата и под водата. Експедицията, ръководена от доц. Иван Христов, е попаднала на артефакти, доказващи, че още през IX век пр. н. е. по тези места е имало развита цивилизация.
Ранновизантийска крепост и потънало гръко-римското селище разказват историята на нос Акра. Както твърдят археолозите всяка находка от тях отваря нова страница от знанията за живота между големите и доста по-сериозно проучени полиси Анхиало и Аполония Понтийска. Със сигурност вече се знае - тук е кипяла оживена търговия.
Селището, скрито на морското дъно, има съдбата на повечето градове по нашите брегове - те са залети при бавното покачване на водите на Черно море. Има обаче и други хипотези, че природни катаклизми са унищожили живота тук - земетресение или огромни приливни вълни. Сега селището е локализирано на дълбочине от 50 см до около 3 метра под водата и вече могат да се правят изводи какви хора са живяли на това място - хора тясно свързани с морето.

Открития:
Откриха потънал град край Черноморец Image_1537813_128

Под водата е открито древно търговско селище – тържище, разположено в тих малък залив, южно от крепостта Акра. Обектът е разположен на площ от 2 декара. При подводните издирвания екипът на доц. Христов се е натъкнал на огромно количество строителна и битова керамика. Най-ранни са гръцките амфори от V в. пр. Хр. Следват плоски коринтски керемиди от Елинистическата епоха /IV-III в. пр. Хр./, както и ранноримски амфори от I-II век. Открити са и цели съдове, животински кости и каменни блокове от зидове.
Новооткритият обект се намира до непресъхващ извор. Археолозите приемат, че това е древно тържище /емпорион/, където са разтоварвани от морето малки кораби, с товар, предназначен за селищата на полуостров Свети Никола /днес в района на Черноморец.
Откриха потънал град край Черноморец Akin-stena4

Обектът е многослоен и доказателство за това са откритите на малка дълбочина десетки цели средновековни тухли. Очевидната приемственост в използването на този залив /включително и в момента/ обуславя неговото значение и дава преспективи за бъдещи проучвания.
Друг обект, върху който работи екипът на доц. Христов, е древен кей, разположен западно от приводнената част от крепостната стена на Акра. На дълбочина 3 метра е документирана дървена конструкция, от която са взети проби за дендрохронология и радиовъглероден анализ, с които ще бъде установено в Германия приблизителната датировка на обекта.
Изключителни важни са и други единични находки от подводните проучвания - старогръцки оловен щок и цяла средновековна амфора от XI век.
Откритата котва е от от края на X или началото на XI в. Тези амфори са много широко разпространени из цялото Средиземноморие и Черно море; срещат се дори в Швеция и са известни като амфори G ü nsenin type I, според класификацията на турската изследователка Н. Гюнсенин.

Откриха потънал град край Черноморец 36e9121af82652d59392f890ca3cbab0_big

Доказано е, че типът се произвежда на северния бряг на Мраморно море, край античния Ганос. В България това е най-често срещаният тип транспортни съдове.

"В римската епоха обаче, си мисля, че тук става въпрос за една персона собственик на богата вила, богат римлянин, които по всяка вероятност е търгувал с маслини, защото на много от амфорите откриваме графита, който е изписано Е, ела, еле, което на гръцки е точно означението за маслина" - твърди доц. Иван Христов, заместник-директор на НИМ.

Според доц. Христов преди векове тук е имало луксозно жилище, с водопровод, водостенно отопление, харакетрно за римските вили и скъпи предмети.

"Възстановихме една редица на няколко глинени тръби от водопровод, които се насочват към близкия водоизточник, т.е. имаме място, което е на 100 метра от поручвания обект, където до преди 50 год. е имало кладенец" - обясни още доц. Христов.
Откриха потънал град край Черноморец Image_1537817_128

Под водата водолазите отриха мраморна статуя, бутикова керамика и стъклена колбичка с благовонно масло, оцеляла на дъното цели 1600 години.

"Този предмет разказва за лукса, защото първо, тези предмети не са били достъпни за всеки поданик на Римската империя, затова говори и голяма час тот керамиката, открита тук - луксозна червенолакова. Акра вече разказва своята история" - разказа археологът Росен Власев.

Много интересна е между другото монетната находка от четири големи бронзови монети (фолиси) с лика на император Юстиниан Велики, които доказват, че крепостта е строена по времето на  император Анастасий около 513 година, а  по-късно е доукрепена от император Юстиниан.
Според доц. д-р Христов мястото крие и още едно предизвикателство - тук са открити невероятно добре запазени бункери от Втората световна война с много сложен лабиринт под земята. "Добавени към останалите археологически открития, те биха могли да станат невероятна атракция", убеден е той.


Откриха потънал град край Черноморец 4464d2df94d72174f3bbdd9aabd242dc_XL

Защо древните са се насочили към Акра?

Божидар Димитров твърди, че в този район е имало държави с определена територия. "По една щастлива случайност античните писатели са ни съобщили от къде до къде се е простирала територията на Аполония Понтика - от гр. Анхиало (днес Поморие) до нос Тиниада в Турция. Навсякъде в тази зона аполонийци са създавали села и градчета, като по този начин са решавали демографския бум на днешния Созополски полуостров.

Откъде идва името?
Хипотезата на Божидар Димитров е, че името Акра се е появило по българските земи след 1187 г. Тогава кръстоносците от Третия кръстоносен поход с крал Ричард Лъвското сърце претърпяват поражение във войната си със султан Саладин. Тяхна главна крепост е Акра в Израел и те я напускат. Ричард Лъвското сърце се връща в Англия, за да си търси короната, но подчинените му кръстоносци се наемат на служба във Византия. "Разбираме това, защото летописците, описвайки похода на цар Калоян към Варна през 1201 г., казват, че заварват крепостта, отбранявана от кръстоносци.

Откриха потънал град край Черноморец Cfb4a396b1b7cf7ea82830913e48511e

Акра е по-стар, отколкото са мислели археолозите?
До скоро се смяташе, че едноименната крепост, разположена край град Черноморец, е съществувала между 491 и 586 г., но тазгодишните проучвания показват, че селището там е възникнало малко след Троянската война.
"Открихме ранните траки на нос Акра - обяви доц. Христов. - Натъкнахме се на 5 ритуални ями, в които те вероятно са поднасяли дарове или са принасяли жертвени животни за боговете.

Досега говорехме за живот през VI в. на Акра и изведнъж, прониквайки на по-голяма дълбочина в една от сградите, попаднахме на керамика, сходна с откриваната в тракийските крепости в Медни рид, Странджа. Траките са слабо проучени по носовете на Южното Черноморие, затова Акра тепърва ще предизвиква интерес и необходимост от анализ."

Видео:


______________________________
When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground. ♥️
Откриха потънал град край Черноморец 7389738n


Откриха потънал град край Черноморец Badge1