BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

descriptionКакво да очаква жената при първо раждане? EmptyКакво да очаква жената при първо раждане?

more_horiz
Какво да очаква жената при първо раждане?

Какво да очаква жената при първо раждане? 18

Първата фаза на раждането се нарича ранно или латентно раждане
Има много вариации за това, какво е раждането за жената, която ражда за първи път. Времето на родилният процес е различно, но усреднено времето на активно раждане е 12 часа.

При някои от жените раждането е “по-трудно” или “по-лесно” в сравнение с други жени, поради причини като разположение и големина на бебето; размер на таза и много други физиологични, емоционални и психологични фактори, които оказват влияние върху този процес. Всяка жена има своите собствени очаквания за раждането. На някои то изглежда като необходимо зло, което означава, че то трябва да завърши с най-малко дискомфорт. Други гледат на този процес като естествено, духовно и чудотворно събитие, през които биха искали да преминат с възможно най-малко интервенции. Общото между хората, очакващи дете е това, че те искат здрава майка и бебе. Тъй като ражданията са много различни пристъпете към този процес с вяра, че лекарят ще Ви помогне при вземането на решение, ако се случи нещо неочаквано. Курсовете за бременни са много полезни в обучението на родителите по въпроса какво е “нормално” раждане.

Всяка болница и лекар имат собствени ръководни принципи и лични предпочитания, които следват по време на наблюдение на бременността, раждането, обезболяващите лекарствени средства, позата по време на раждане и т.н. Важно е да дискутирате тези въпроси с Вашият лекар.

Първата фаза на раждането се нарича ранно или латентно раждане. То свършва и започва активната фаза, когато е налице 4 см. разкритие. Продължителността на тази фаза от раждането е варираща, тя би могла да продължи от няколко часа до няколко дни. Тази фаза основно се характеризира с контракции. Те могат да бъдат повече или по-малко болезнени, нерегулярни или регулярни , като те често спират или намаляват с промяна в активността на родовата дейност. Трудно е да се определи дали е настъпило ранното раждане или са все още “подготвителните” контракции. Единственият начин да се определи това е чрез проследяване за наличие на разкритие. За жената, раждаща за първи път, понякога е трудно да определи кога да отиде в болницата. Разговор с Вашият лекар може да Ви помогне да определите кога е настъпило времето за това. В началото на раждането ходенето би могло да помогне, тъй като гравитацията помага на бебето да оказва натиск върху шийката на матката, което от своя страна учестява контракциите и ги прави по-регулярни. По някои път първата фаза на раждането може да бъде най-трудна, защото варира във времето и приема на болкоуспокояващи лекарства не е подходящо, защото може да забави родилният процес.

Когато пристигнете в болницата състоянието на бебето и контракциите ще бъдат проследени с помощта на фетален монитор. Към него са свързани два сензора, които се закрепват към коремната област с помощта на платнени ремъци. Единият сензор следи пулса на бебето, а другия показва честотата и времетраенето на контракциите (той не показва колко силни са те). Лекарят Ви ще провери за наличие на разкритие, което ще му помогне да установи дали е настъпила активната фаза на раждане (той ще провери има ли изтичане на около плодните води).

Ако прегледът с монитора не показва нищо обезпокоително имате няколко възможности. Можете да вземете топъл душ или вана, което би Ви помогнало да се отпуснете. Някои жени предпочитат да ходят, което може да ускори родилният процес. Други искат да приемат обезболяващи лекарства. Обикновено имате избор между обезболяващи лекарства или епидурална анестезия. Обезболяващите се приемат лесно и действат бързо. Те няма да Ви освободят напълно от болката, а ще намалят усещането Ви за силата на контракциите. Приемът им може да бъде повторен по време на раждането, но те не би трябвало да се приемат, когато раждането все още не започнало, защото някои от лекарствата ще достигнат и до бебето. При епидуралната анестезия се инжектира медикамент в епидуралната област (не в гръбначния мозък), ниско долу в гърба. Медикаментът блокира нервите в долната част на тялото. Тази процедура се извършва от анестезиолог, като инжектираният медикамент не достига до бебето. При нея съществуват някои допълнителни рискове, обсъдете всички плюсове и минуси с Вашият лекар преди раждането. Ако приемате обезболяващи лекарства сърдечната дейност на бебето трябва да се наблюдава продължително.

Често родилният процес не напредва така, както се очаква. В този случай добре е да сте запозната с възможните интервенции. Средното разширение по време на активната фаза на раждането за жена, раждаща за първи път е 1 см. разширение за 1 час. Ако раждането не напредва нормално или са налице изтекли околоплодни води, лекарят ще поиска да Ви даде медикамент на хормонална основа за увеличаване (предизвикване) на контракциите.

След като получите разкритие до 10 см. време е да започне напъването. Средното време за първо раждане е 50 минути, но то може да варира от 10 минути до 3 часа. Напъването е “тежка работа”. Жените, на които е направена епидурална анестезия често имат силен подтик за напън, след като са получили пълно разкритие. Фазата на напъване може да бъде по-дълга на жени, на които е правена епидурална анестезия, защото е трудно да правят ефективно напъване, тъй като чувствителността им е намалена. Понякога напъните не са достатъчно ефективни, бебето е голямо или показва признаци за проблем. В такива случаи се налага допълнителна интервенция. В рамките на 30 минути след раждане на бебето контракциите временно се прекратяват. После се възобновяват, но са безболезнени. Целта е да се отлепи и изгони плацентата, както и да се притиснат и затворят по естествен път кръвоносните съдове. На края, след цялата тежка работа раждането е приключило и започва родителството. /Biberonbg.com

______________________________
Dogs never bite me . Just humans .

descriptionКакво да очаква жената при първо раждане? EmptyRe: Какво да очаква жената при първо раждане?

more_horiz
Как протича раждането?


Раждането е особено състояние на жената, когато всяко движение, всяка система в женския организъм са насочени към успешната поява на бял свят на дългоочакваното бебе. Бъдещата майка и бебето са изминали дълъг, не лек път, пълен с радостно очакване, тревоги и надежди, възторг и вълнение. Път, дълъг 40 седмици. И ето сега е настъпил момента на дългоочакваната среща.



Преди раждането произтичат значителни промени в маточната шийка, отпушва се слузестата запушалка. Шийката на матката се свива и омеква. Тя играе голяма роля в процеса на раждането. От нея зависи, как по нататък ще протече раждането.

Раждането е обикновен физиологичен процес, който завършва всяка бременност. Раждането обикновено започва със силни периодични свивания на матката, след което следва пълното разкритие на шийката на матката, и изхода на главата на бебето през таза, след което излиза цялото тяло на плода, а след 15-20 мин плацентата и др.

Раждането, което завършва бременността, се явява сложен физиологичен процес, който протича с преминаването на плода по естествените родови пътища, и отделянето от майчинския организъм на плода, плацентата и всички около плодни обвивки. В акушерството наричат плода доносен, раждането нормално в края на 40 седмица, ако раждането е след този срок - плода е преносен, а когато раждането протича между 28-39 седмица, плода е недоносен, но жизнеспособен, а раждането преждевременно.

В раждането обикновено се различават период на пълното разкритие на шийката на матката (1 период), излизането на целия плод (2 период), след родов период, изхвърляне на плацентата и около плодните слоеве. В периода на разкритието на шийката на матката, произтича пълното разширение на родовия канал и смъкването на около плодния мехур. При пълното разкритие е нормално да се спука около плодния мехур. Понякога това се случва по-рано и това може да доведе до усложнения. Но понякога около плодния мехур не се пука, в този случай акушерката го пробива със специален инструмент, за да не задави детето с първите дихателни движения с около плодни води.

В акушерството различават тилно, лицево, челно, задно, колянно, напречно разположение на плода. При патологичните разположения се прибягва към различни акушерски намеси.

Раждането е естествен процес затова, ако раждането протича без усложнения, лекарите само наблюдават естествената динамика на развитието на родовата дейност, общото състояние на организма на жената и вътре утробното състояние на плода. Общото състояние на родилката се определя по оплакванията, външното състояние, честотата на пулса, кръвното налягане, данните от гинекологичния преглед. За пълното състояние на плода могат да се направят изводи след прослушване на сърцебиенето на плода, оценка на данните от кардиотокографията, която позволява с висока точност да се определи състоянието на плода по време на раждането. Всяка лекарска намеса по време на раждането (медикаментозна или инструментална) трябва да бъде обоснована с наличието на строги медицински показатели.

Първото раждане обикновено протича за около 15-20ч., а ако жената не е първескиня раждането може да е 10-12ч. Най-продължителния период е разкритието на маточната шийка - о 13-18ч. и 6-9ч. периода на изхвърлянето на плода при първескините е 1-2ч, а при останалите от 5-10 мин до 1ч. След родовия период при всички е 15-60мин (средно 30мин).

Раждането обикновено протича със силни болки, изразени в различни степени. Силата на болката обикновено зависи от състоянието на цялата централна нервна система, индивидуалния праг на чувствителност на болката, емоционалното настройване и общото състояние на организма. Силната болка по време на контракциите се дължи на разкритието на шийката на матката.

Обикновено раждането започва с контракциите. Контракциите са системни свивания на матката, които водят към разтварянето на маточната шийка. Обикновено болката трае няколко секунди, жената чувства, как корема става много твърд, а после матката бързо се отпуска. След като контракцията премине, болката изчезва напълно. В началото контракциите са слаби, продължават няколко секунди, а промеждутъкът между тях е 13-15 минути. С течение на раждането контракциите се усилват, стават по-чести, по-болезнени, по-продължителни, по-редовни, съпровождат ги болки в кръста и долната част на корема, възникват на всеки 3-5 мин.

Но раждането може да протече и по друг начин - изтичане на около плодните води, в този случай е необходимо жената да се отправи веднага към родилния дом, без да чака започването на контракциите. Там лекар ще прецени състоянието на родовия път, състоянието на плода, ще назначи схема за протичане на раждането. Някои признаци, които сочат за наближаващото раждане:

"отпускане на корема", бременната жена започва да диша по-лесно
пъпът на корема изпъква напълно
понижаване на активните движения на плода
тъпа болка в долната част на корема, понякога леки контракции на матката
понякога, загуба на тегло (1-2 кг)
отпушване на слузестата запушалка.
Но се среща и заплашителното преждевременно раждане - появяват се признаци на повишена активност на матката преди 37 седмица от бременността. При това започват бързи патологични изменения на шийката на матката.


______________________________
Какво да очаква жената при първо раждане? Creeping%252520up%252520on%252520caturday

descriptionКакво да очаква жената при първо раждане? EmptyRe: Какво да очаква жената при първо раждане?

more_horiz
Лелееееееее!Така изглежда малко "страшничко",но е добре да има адекватна информация.Всъщност при всяка жена,при всяко раждане е различно.Всички ги боли /малко или много/,но усилията и "мъките"си струват накрая.И тялото "забравя".Така сме устроени от природата,иначе щяхме да раждаме само по един път.

______________________________
искам сладолед на клечка,да спя върху кожа на мечка,с мъж без пречка и да правим буболечка :lovely:

descriptionКакво да очаква жената при първо раждане? EmptyRe: Какво да очаква жената при първо раждане?

more_horiz
Абсолютно съм съгласна с desistela ! И двета ми бременности протекоха различно, както и раждането. Преди да родя първото си дете изчетох всякакви мнения и съвети с идеята да се "подготвя" за това което ми предстои, но когато "мигът на щастието" настъпи забравих всичко ,което бях чела! Всичко е инстинкт!

descriptionКакво да очаква жената при първо раждане? EmptyRe: Какво да очаква жената при първо раждане?

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply