BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

power_settings_newLogin to reply
+25
mimsity_ss
Radost_09
Yoni
Димнидора
dani-97
iveta
dimitrina.peeva
Phelan
hriss11
finfito
meri
jaklin_
evtimova
m.bllacky
bybylinka
ipls_
maksi777
me.loco
biliana_911
svetlinsem
EvaMars
Ludstoker
taniia
Zaharka
escapingthesun
29 posters

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
На 14 февруари празнуваме Трифон Зарезан или Ден на лозаря - традиционен български народен празник в чест на Свети Трифон. Също така е и празникът на влюбените - Свети Валентин. Българската православна църква пък отбелязва днес Успението на Свети Кирил Славянобългарски.

От хилядолетия се прави и пие вино по нашите земи и е традиция да се отбелязва денят на лозарите и винарите. Българският празник е в чест на Свети Трифон, който се счита за пазач на лозята. Според народната традиция колкото повече вино се изпие и пролее на празника, толкова е по- голям ще е добивът през новия лозарски сезон. Днес се извършва ритуалното зарязване на лозята, което подсеща за приближаването на пролетта и началото на селскостопанската дейност. Трифон Зарезан се чества от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите на 14 февруари (по григорианския календар). Празникът се среща още като Зарезановден, Трифун Чипия, Трифун Зарезой, Трифун пияница.

Католическият празник Свети Валентин е приет за деня на влюбените. Този празник е повод за изпращане на поздравителни картички, подаряване на шоколадови бонбони и балони във формата на сърца. Древните римляни празнуват Деня на любовта на 14 февруари, като отправят молитви към богинята на брака и майчинството Юнона. Момичетата, които си търсят мъж, пишат писмо и го хвърлят в дълбока кутия. Този, който го извади, става техен съпруг.

Интересно е, че и двамата светии, Валентин и Трифон, са живели почти по едно и също време- в първите векове на новата ера, и двамата имат лечителска дарба, и двамата я проявяват, докато лежат в килията и чакат мъченическата си смърт на кладата. И двамата са ревностни християни и са загинали точно заради това.

На 14 февруари църквата отбелязва църковния празник на Успение на Свети Кирил Славянобългарски. Константин Философ, наречен Кирил. Той притежавал такива дарования, които му отворили вратите на Магнаурската школа в Цариград. Завършил образованието си с прозвището Философ и бил назначен за патриаршески библиотекар и преподавател. Отегчен от суетата, Константин избягал тайно в манастира на малоазийския Олимп при своя брат Методий, където в пост и молитва създали славянската азбука и превели свещените книги на православната църква на езика на солунските българи.

Можете сами да изберете кой празник да празнувате - Свети Валентин в романтична обстановка, далеч от забързаното ежедневие или Трифон Зарезан в компанията на приятели и хубаво вино. Е, вие кой празник избирате да празнувате? А защо не и двата?





http://radiovidin.bnr.bg
http://www.24chasa.bg

______________________________
˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•●

Go on and pull me under, cover me with dreams, love me mouth to mouth, now you know I can't resist 'cause you're the air that I breathe...

˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•● ˙·٠•●
Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 5ebeb31088bcb1a926e7566de5806468
Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Animated_gif_024_hippo

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Трифон Валентин? Зарязан Валентин? Варианти много... Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 2115147716

______________________________
Love me if you can, hate me if you dare!

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Зарезан,естествено! Явно си личи ЕГН-то! :lmao: Свети Валентин ми идва малко "странен",пък и не съм католичка.Не че Трифон Зарезан не е езически,ама си ми е по-близък.На 14-ти се смях много над една публикация в нета - групировка на име "Зарезан" е поела отговорност за покушението на свети Валентин.

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Ами, честно не виждам проблем нито в единият празник, нито в другия. Според мен празниците са точно това - празници. Те са, за да се веселим и да се порадваме малко, което не правим често вече. Да не говорим, че май май всички се напиваме еднакво независимо кой празник от двата е.... Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 2115147716

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
О, и аз съм за Трифончо! ;-)

______________________________

The.Walking.Dead
Supernatural
Game.Of.Thrones
The.Originals
The.Vampire.Diaries
True.Blood
Шменти.Капели.Легендата

Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Ml4o
"Never forget what you are. The rest of the world will not.
Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
-Tyrion Lannister

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Защо трябва да има разделение? Ако си с точният човек всичко е лесно. ;)

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
По принцип не празнувам нито единия нито другия, но не виждам причина да се делят. Просто още един повод да се празнува и да се пие. Макар, че се съмнявам на повечето от нас да им трябва повод Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 2115147716

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Аз празнувам Свети Валентин-чествам любовта си към алкохола и най-вече към домашното вино.Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 909357165Не съм много романтична и ненавиждам розовото,а ако някой се опита да ми подари нещо с форма на сърце най-верояно бих му го завряла някъде.За това на този хубав ден,както всеки друг хубав ден аз пия.Приятелят ми знае,че го обичам и се стремя да му го поакзвам с действията си всеки ден,а не веднъж в годината да се лигавя.

______________________________
Светът е смешно място. Трябваше да се смее човек, иначе щеше да се побърка.
Тери Пратчет
Направо кърти...парапети прашни,
разбива с трясък сивия бетон,
че Любовта Е дрогата на Бога
напомня ми стихът ти в полутон.

Блогът ми за фенове на жанра ужаси!Цъкнете линкчето,ако се интересувате!Благодаря! :dance:
Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин Baner-10

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Аз съм за Трифончо, приятен и забавен празник споделен със приятели!:love: 

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Тази дилема май най-често е за хора без половинка, тогава си имаме извинение да не се поддадем на розовата лудостВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 909357165)

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
На 14-ти февруари празнувам любовта към червеното домашно вино на дядо  Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 2115147716

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Хмм.. Харесвам ги и двата, но романтиката от Свети Валентин ми идва в повечко :-D

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Трифон зарезан!

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
И двата празника:-)

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
А пък ние си уважаваме и двата празника-през деня мъжа ми е с момчетата,а вечерта с мен.

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Аааа разбира се , че Трифон зарезан ! Традиционния български празник! Нямам нищо против любовта, ама подобни вносни празници не са ми по вкуса. А що се отнася за празник на любовта.... това може да се празнува всеки ден стига да си с правилния човек, който те кара да се чувстваш невероятна и специална всеки ден , не само в един определен!

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Трифон зарезан !

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Трифон Зарезан, а обичаш ли един човек всеки ден ще е свети валентин.

______________________________
"Исках да те нямам завинаги, а не да те имам за кратко." Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 1786223778

("Лавина", Блага Димитрова)

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
Трифон зарезан

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
И двата празника, поводи да има Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин 909357165

descriptionВечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин EmptyRe: Вечната дилема - Трифон Зарезан или Свети Валентин

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply