Как технологиите ще променят живота ни след 5 години? 0uod3vabi1m1ld72k0bn
Преди пет години изобщо не сме подозирали, че "фейсбук" ще се превърне в една от най-използваните думи в ежедневието ни, нито сме очаквали, че ще имаме достъп до безплатен интернет на мобилния телефон, докато пътуваме в метрото. Технологиите се развиват толкова бързо, че е почти невъзможно винаги да сме в час с най-новите тенденции. Класацията The Next Five in Five обаче, ни дава точно тази възможност. В нея са събрани иновации, които имат потенциала да променят начина, по който работим, живеем и се забавляваме в следващите пет години.



Ето как през следващите пет години, технологическите иновации ще влязат в бита ни:



1. Ще виждаме холограмна проекция на нашите приятели в 3D формат


В следващите пет години технологията 3D, използвана и във филмите, ще ни даде възможност да общуваме с 3D холограми на нашите приятели в реално време.

3D навлиза все повече във филмовата и телевизионна индустрия и учените вече разработват варианти, за да превърнат видео разговора в холограмен или още наречен "3D telepresence” (3D телеприсъствие). Техниката използва светлинни лъчи разпръсквани от обектите и реконструира картина на този обект – сходна техника, с тази използвана от човешките очи, за да визуализират заобикалящата ги среда.



2. Ще използваме батерии, които се зареждат от въздуха


Иска ли ви се батерията на лаптопа ви да издържи цял ден в движение и на натоварен работен режим? А защо не мобилен телефон, който се зарежда докато го носите в джоба си?
В следващите пет години, научният напредък при технологиите на транзисторите и батериите ще направят така, че нашите уреди да издържат до десет пъти повече, отколкото сега. В най-добрия случай дори е възможно батериите завинаги да изчезнат при по-малки устройства.
Вместо тежките литиево-йонни батери, използвани днес, учените работят върху такива, които използват въздуха, за да взаимодействат с богат на енергия метал, като по този начин се елиминира основния инхибитор при дълго издържащите батерии. Ако разработките са успешни, резултатът ще бъдат леки, мощни и многократно зареждащи се батерии, които ще могат да задвижват всичко - от електрически коли до потребителски уреди. Някои ръчни часовници използват тази технология днес - те нямат нужда от навиване и се зареждат от движението на ръката. Същият принцип може да се приложи при мобилните телефони, например – просто разтърси и набери (shake and dial).



3. Няма да е нужно да сме учени, за да спасим планетата


Дори и да не сме физици, ние сме ходещи сензори. След пет години, сензорите в нашия телефон, кола, портмоне и дори нашите постове в Туитър ще събират данни, които ще дават на учените представа за средата ни в реално време. Ще имаме възможност да предоставяме тази информация в подкрепа на борбата срещу глобалното затопляне, за спасяване на застрашени видове или издирване на вредни растения или животни, които заплашват екосистемите по света. Ще станем свидетели на появата на нов клас учени, които ще използват съществуващи прости сензори, за да създават масивни обеми с данни за изследвания.


Обикновени наблюдения като например кога започва топенето на снега във вашия град, кога се появяват първите комари, ако няма течаща вода, където някога е имало поток – всичко това е ценна информация, която учените до момента нямат в необходимото количество. Дори лаптопът може да бъде използван като сензор за засичане на сеизмична активност



4. Придвижването до работното място ще бъде направлявано индивидуално


Представете си да пътувате до работа по булеварди, където няма задръствания, в тролей, което не е претъпкан от хора, по маршрут, по който няма работни дейности и без да се тревожите, че ще закъснеете за работа.

В следващите пет години напреднали технологии за анализ ще предоставят индивидуални напътствия, които ще помагат на пътуващите да достигнат дестинацията за най-кратко време. Приспособяващи се системи за трафик ще научават маршрута и поведението на пътуващия и ще предлагат по-голяма сигурност и по-изчерпателна пътна информация отколкото е достъпна днес.



5. Компютрите ще помагат за енергетиката


Иновациите в компютрите и центровете за обработка на данни правят така, че енергията, която те отделят да се използва за отопление на сгради през зимата и захранване на климатиците през лятото.

С помощта на нови технологии, като система за водно охлаждане, разработена от IBM, базирана на единна интеграционна единица, при която термалната енергия от един клъстър компютърни процесори може ефикасно да бъде рециклирана, за да осигури топлата вода за офис или къща.
Пилотен проект в Швейцария вече включва компютърна система, снабдена с такава технология и се очаква да спести до 30 тона емисии въглероден двуокис за година.
Източник: http://kaprizen.com

______________________________
Усмихвай се дори да ти се плаче… Усмихвай се дори да те боли…

Живей с кураж… И никога недей допуска живота да те победи!!!
***



Как технологиите ще променят живота ни след 5 години? 4205875R