BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

descriptionСалвадор ДАЛИ EmptyСалвадор ДАЛИ

more_horiz
"Двете най-щастливи неща, които могат да се случат на един съвременен художник са: първо, да бъде испанец, и второ, да се нарича Дали. Случиха ми се и двете."

Салвадор ДАЛИ Dali

8:45 сутринта на 11 май 1904г. във Фигерас, Каталуния се ражда Салвадор Фелипе Хасинто Дали. Все още никой не е подозирал гения заложен в малкото човече. Израснал в семейството на проспериращ нотариус, прекарва детството си във Фигерас и в лятната им къща в крайбрежното рибарско селце Кадакес. В Кадакес е първото му студио, построено от неговите родители. Първоначалното си художествено образование получава в Общинското художествено училище. 15 годишен прави първата си публична изложба в общинския театър във Фигерас.

Салвадор ДАЛИ Memory-tmb

През 1921 г. майка му умира от рак, а баща му се жени за леля му. Следващата година Дали се мести в Мадрид, където учи в Академията по изящни изкуства "Сан Фернандо". Там веднага става известен с ексцентричният си вид – дълга коса, бакенбарди, дрехи в стил 19 век. Живее в студетнтско общежитие, където се сприятелява с Федерико Гарсия Лорка и Луис Бунюел. Прави експерименти в областта на кубизма, макар да не разбира напълно това течение. Голямо влияние на по-нататъшното му творчество оказват опитите му в дадаизма. Малко преди последните си изпити е изгонен от академията заради изявлението си, че никой във факултета не е достатъчно компетентен, за да го изпитва.

Заминава за Париж, където се запознава с кумира си Пабло Пикасо. През следващите години рисува вдъхновен от произведенията на Пикасо и Миро. Занимава се с театрален дизайн, сътрудничи на списания за изкуство. В Париж Миро го въвежда в кръговете на дадаистите и сюрреалистите. През 1928 г. заедно с Луис Монтаня и Себастиян Гаш публикува в Мадрид "Жълтият манифест". Участва в международната художествена изложба в института Карнеги в Питсбърг, Пенсилвания, където представя известната си творба "Кошница хляб".

Салвадор ДАЛИ Bread-tmb

През 1929 г. в Кадакес художникът среща Гала Елюар. По това време тя е омъжена за френският поет Пол Елюар. Дали е запленен от предизвикателната рускиня. Тя става негова любовница и муза. Когато се престрашава да й разкрие чувствата си, тя му заявява: "Мъничък мой, нима не разбираш, че никога вече няма да се разделим?" Оказва се права. През 1934 г. двамата сключват граждански брак. Заради връзката си с 11 години по--възрастната Гала, Дали се скарва с баща си, който го изгонва от дома си.

Салвадор ДАЛИ Leda-tmb

Картината му "Енигмата на Вилхелм Тел" обижда средите на сюрреалистите и художникът бива изключен от средите им макар да запазва връзка с тях.

Салвадор ДАЛИ Tell-tmb

С годините Дали не спира да шокира и изненадва света с екстравагантността и свободата си. През 1936 г. изнася лекция на Международната сюрреалистична изложба в Лондон облечен във водолазен костюм. Когато в Испания избухва гражданска война той напуска страната. Рисува картината си "Мека конструкция с варен боб: предчувствие за гражданска война". Появява се на корицата на списание "Таймс".

Салвадор ДАЛИ Narcis-tmb


През 1937г. Дали пише филмов сценарий за братя Маркс и се запознава с Харпо Маркс в Холивуд. Едновременно рисува и пише "Метаморфозите на Нарцис" - една всеобхватна разработка със средствата на параноично-критичния метод.

Тандемът Салвадор – Гала се оказва печеливша комбинация. Тя го вдъхновява да твори. Превръща се в негов счетоводител и трупа милиони от таланта му.

Стефан Цвайг запознава Дали с Зигмунд Фройд, на когото художникът прави множество портрети. Започва втората световна война. Двамата заминават за САЩ и бързо завладяват новия свят. За разлика от много свои "колеги" по четка се радва на признание и престиж. Също така и на несекващи финансови постъпления.
През 1942 г. Дали публикува своята романизирана автобиография "Тайният живот на Салвадор Дали". Работи с Уолт Дисни върху проект за анимационен филм, озаглавен "Дестино", който никога не е реализиран. Илюстрира "Дон Кихот" и "Макбет". Прави декори за филма на Алфред Хичкок "Омагьосан".

През 1948 г. Гала и Дали се завръщат в Европа. Подаряват на Ватикана платно и сключват втори, този път църковен брак. В Испания по това време властва диктаторът Франко. Гала настоява двамата да са в добри отношения и с църквата и с Франко. Гала и Салвадор Дали са обгърнати от лукс, обожание и страхопочитание. Отсядат винаги в най скъпите хотели и не престават да скандализират света с разкрепостеността си. Дали често организирал вечеринки, които се превръщали в оргии. Понякога художникът сам участвал в тях, друг път само гледал. Гала не се включвала, защото била заета с многобройните си млади любовници. Дали дори й подарява замък в който той самият не стъпва нито веднъж преди смъртта й.
На 10 юни 1982 г. Гала умира и Дали губи желанието си за живот. От този момент нататък той живее в замъка Пубол, който той подарява на Гала. Започва целенасочено да обезводнява организма си – може би опит за самоубийство. През 1984 г. в спалнята му избухва пожар при неизяснени обстоятелства, но Дали е спасен макар и с тежки изгаряния. Завръща се във Фигерас. Умира в родния си град на 23 януари 1989 г. от сърдечна недостатъчност. Погребан е в криптата на своя Театро-Музео във Фигерас. В своето завещание той оставя цялото си имущество и творчество на испансака държава. Наследсвото на художника (130 милиона) остава изцяло за държавата, а творбите се разделят между Мадрид и Фигерас. Петдесет и шест картини са предназначени за Театро-Музео "Дали" във Фигерас, а 130 творби ще бъдат изложени в Каталония. На негово име е кръстен астероидът 2919Dali, открит през 1981 г.

Мисли и афоризми на Дали:

"Единствената разлика между един луд и мен, е че аз не съм луд."
"Когато рисувате, винаги мислете за нещо друго"
"Не се страхувайте от съвършенството. Вие никога не ще го постигнете."
"Никога не съм вземал наркотици, аз съм наркотика"
"Красотата е просто сборът от осъзнатите ни перверзии"
"Едно е сигурно: мразя, под всичките и форми простотата"
"Бъдете сноб. Като мен. Снобизмът се състои в това да можиш да се добереш места, до които останалите нямат достъп, което поражда у въпроснитечувство за малоценност"
"Внимавайте със съвременната мръсотия. Събирайте я, възможно е да е било изхвърлено превъзходното"
"Душата е състояние на пейзажа, противно на романтичната представа, че пейзажът е душевно състояние"


http://www.libvar.bg


Една от най - известните картини на Салвадор Дали - "Раждането на човека"

Салвадор ДАЛИ 2bc067cccb

Салвадор ДАЛИ Salvador-Dali-Oil-Painting-07


Салвадор ДАЛИ Salvador-Dali-Oil-Painting-06

Салвадор ДАЛИ 48_Moment_of_First_Explosion

Салвадор ДАЛИ 84_the_face_of_war



Салвадор ДАЛИ Salvador%20Dali%20-%20The%20Ship


Салвадор ДАЛИ Salvador_dali_09_(3)

Салвадор ДАЛИ S_dali_110509_1
Салвадор ДАЛИ S_dali_110509


Има още доста интересни картини

descriptionСалвадор ДАЛИ EmptyRe: Салвадор ДАЛИ

more_horiz
този човек ме изумявал с неговите картини.Толкова са нерялни и богати на цвеове и страни- боже нямам думи

______________________________
Некъв нов модератор :haha:

Салвадор ДАЛИ 4205905T

Салвадор ДАЛИ 4347795O

descriptionСалвадор ДАЛИ EmptyRe: Салвадор ДАЛИ

more_horiz
И на мен ми е любим художник,заедно с Ешер
Имам пусната темичка и за него... Салвадор ДАЛИ 909357165

______________________________
искам сладолед на клечка,да спя върху кожа на мечка,с мъж без пречка и да правим буболечка :lovely:

descriptionСалвадор ДАЛИ EmptyRe: Салвадор ДАЛИ

more_horiz
Велик е! Един от най -добрите заедно с Моне и Рафаело

descriptionСалвадор ДАЛИ EmptyRe: Салвадор ДАЛИ

more_horiz
Дамм...не случайно тук там ми се явяват аватари негови картини, а самият той ми е окачен на аватара на скайп...
Обожавам го!!!

______________________________
Салвадор ДАЛИ 634378228

...защото Съвършенството си има име...и името му е Yoshiki Hayashi!...

descriptionСалвадор ДАЛИ EmptyRe: Салвадор ДАЛИ

more_horiz
Седял съм часове наред пред негови картини в опит да вникна поне малко в начина му на разбиране на света. Не бих казал че съм постигнал някакъв успех но обезателно е един от най-добрите.

descriptionСалвадор ДАЛИ EmptyRe: Салвадор ДАЛИ

more_horiz
Голям фен съм на всички негови творби. Салвадор ДАЛИ 909357165

______________________________

The.Walking.Dead
Supernatural
Game.Of.Thrones
The.Originals
The.Vampire.Diaries
True.Blood
Шменти.Капели.Легендата

Салвадор ДАЛИ Ml4o
"Never forget what you are. The rest of the world will not.
Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
-Tyrion Lannister

descriptionСалвадор ДАЛИ EmptyRe: Салвадор ДАЛИ

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply