BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.


BGWorld
Добре дошли при нас! Влезте в профила си, за да използвате пълноценно форума.
- Няма да виждате досадни реклами.
- Ще можете да гласувате в анкети.
- Достъп до всички раздели.
- Писане на коментари и още много други.
Все още нямате регистрация? Заповядайте, напълно безплатно е и отнема само минутка.

BGWorld
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BGWorldВход

description"Никога не ме оставяй" Empty"Никога не ме оставяй"

more_horiz
"Никога не ме оставяй" 4898143r


Автор: Кадзуо Ишигуро
Издател: Колибри
Издадена: 2008
Размери: 13.00x20.00
Брой страници: 286
Корица: Мекa
Цена: 11.00 лв.

Вероятно ще ви прозвучи малко странно, но Кадзуо Ишигуро е изявен автор на съвременна европейска проза. Макар и роден в Нагасаки, семейството му се премества в Англия, когато е едва на петгодишна възраст. Завършва там образованието си - английски език, философия и творческо писане, а по-късно става и гражданин на Обединеното кралство.
Колкото до литературния му принос, въпреки едва шестте си новели Ишигуро е носител на най-престижната британска литературна награда, "Уитбред", а настоящата му книга е включена в списъка на стоте вечни произведения на английски език на сп. "Тайм". Освен това се нарежда сред единиците, удостоени с ордени и от двете страни на Ламанша - през 1995 и 1998 г., съответно, е отличен с Ордена на Британската империя за особени заслуги към английската литература и Ордена за изкуство и литература на Министерството на културата на република Франция.
"Никога не ме оставяй" - шестият му и последен засега роман - ни връща едва десетилетие назад, към обрисувана в антиутопични краски Великобритания и чувствителната тема за клонирането, с нейните морални дилеми и последствия. Въпрос доста актуален в днешни дни, а и все още далеч от еднозначен отговор.
Всъщност, като при всяка висококачествена антиутопия, и при Ишигуро фантастичният и социално-философски елементи са до голяма степен маскирани в потока на повествованието. И каквито и внушения да влага, то тяхното тълкувание е оставено най-вече на въображението и съвестта на читателя. Нещо доста типично за жанра - новелата не предлага дори варианти на конкретни отговори, а разглежда феномена от различен ъгъл при едно теоретично негово развитие.
Същевременно, "Никога не ме оставяй" проследява израстването на група младежи от детството до зрялата им възраст, с всевъзможните съпътстващи го перипетии и конфликти в отношенията им. Трябва да призная, че е доста изненадващо от страна на автор-мъж, все пак, действието да бъде представено през очите на младо момиче. Но, струва ми се, Кадзуо Ишигуро се е справил перфектно с това предизвикателство. А и самият му стил е изключително лек и описателен, и на читателя на практика не е нужно никакво излишно време за адаптация, за да може да се потопи в атмосферата на романа.

Анотация:

Трийсет и една годишната Кати Х., като дете е живяла в Хейлшам, частно училище-пансион в живописната провинция на Англия, където децата растели защитени от външния свят, като са били възпитани да вярват, че са специални и тяхното добро здраве е решаващо не само за тях, но и за обществото, в което рано или късно ще навлязат. Кати отдавна е оставила зад себе си това идилично минало, но когато двама от нейните приятели от Хейлшам се завръщат в живота ѝ, тя спира да се съпротивлява на спомените си.
И така, докато приятелството ѝ с Рут се разпалва отново и чувствата, които отдавна са възпламенявали юношеското ѝ увлечение по Томи, се превърщат в любов, Кати си припомня годините им в Хейлшам. Тя описва щастливи събития на момичета и момчета растящи заедно, необезпокоени, дори успокоени, от тяхната изолация. Но тя също така описва и други събития – за раздор и неразбирателство, които намекват за мрачна тайна, криеща се зад възпитателната фасада на Хейлшам. С все по-ясна ретроспекция на миналото, тримата приятели са завладени от мисълта да разберат истината за тяхното детство и за сегашния им живот.
Разказ за измамното лековерие, „Никога не ме оставай” бавно разбулва необикновена, емоционална дълбочина и резонанс и е сред най-добрите творби на Кадзуо Ишигуро.
Превод: Merry
Редакция: milenaka



Филмът по книгата
"Никога не ме оставяй" Never_let_me_go

"Никога не ме оставяй" е чувствена и дълбоко пресъздадена екранизация по едноименната новела на Кадзуо Ишигуро. Рут (Кийра Найтли), Томи (Андрю Гарфилд) и Кати (Кери Мълиган) са приятели израснали заедно в Английски пансион. Отношенията между тях на пръв поглед са прекалено идеални и приятелски. С израстването си те се сблъскват с същността на външният свят, но и с вътрешните си тревоги – страхът от бъдещето и любовта им един към друг.

С развитието на филма ще видим дали те ще успеят да се справят с новите предизвикателства, които им поднася реалният свят. Дали ще преодолеят страховете си или ще бъдат смачкани от действителността.


Ето какво казват и самите актьори за историята:
Интервюта
Кийра Найтли, Кери Мълиган и Андрю Гарфилд за "Никога не ме оставай"


Какво ви привлече в историята на "Никога не ме оставяй"?
Андрю: Много рядко се намират сценарии, които са толкова директно свързани с животa, с това какво е да си жив и да се бориш за това чувство. Като актьори ние търсим точно такива смислени текстове. Смятам, че нито един от нас не се е и поколебал да стане част от тази красива история.
Кери: Прочетох книгата, веднага щом излезе. Хареса ми любовната история и идеята за хората, които искат да получат толкова прости неща от живота, а нямат тази възможност. Когато разбрах кои колеги ще се включат в лентата, почувствах, че всички сме на една вълна и ще направим един завършен филм. Бяхме едни от най-големите фенове на книгата и все още мисля, че сме.
Кийра: Не бях чела книгата, но когато получих сценария, веднага разбрах, че е уникален текст. Казах на приятелите ми: "Мисля да участвам в този филм.". Повечето от тях ми споделиха, че книгата им е страшно любима, а един от тях я определи историята като събирателна за нашето поколение.

Сценарият достатъчен ли ви беше или сверявахте подробности с книгата?
Кери: Книгата беше с нас през цялото време. Сценарият бе брилянтен и не сме променили нито един ред от него, но понеже историята се разказва от моята героиня, аз държах да се придържам към книгата за вдъхновение.
Кийра: Книгата беше много от помощ. За моята героиня аз разчитах както на нея, така и на мнението на всички останали.
Андрю: Романът много ни помогна да видим историята по един и същи начин.

"Никога не ме оставяй" е много емоционален филм. Трудно или лесно ви се стори да овладеете емоциите?
Андрю: Мисля, че е по-лесно да се разплачеш, отколкото да успееш да разсмееш хората.
Кери: Много по-трудно е да покажеш ентусиазъм и радост, отколкото да изглеждаш мрачен. Затова на нас ни беше по-скоро трудно да сдържаме сълзите си. Аз наистина плачех през цялото време.


трейлър

свали филма: тук

Последната промяна е направена от Merry на Съб 19 Фев - 22:28; мнението е било променяно общо 2 пъти

______________________________
"Никога не ме оставяй" Wiki-wordmark

Анита Блейк превод на български език

description"Никога не ме оставяй" EmptyRe: "Никога не ме оставяй"

more_horiz
Ако съдя за книгата по филма, то бих казала, че филма не струва... А за книгата не знам ❌

______________________________
"Никога не ме оставяй" 4454149a
Even if the path is a little blurry, KEEP WALKING.
You'll focus in when you know what you want.
Then the picture of your life will be crystal clear.
JUST DON'T EVER GIVE UP and DON'T EVER STOP WALKING
.

"Никога не ме оставяй" 4965902g

description"Никога не ме оставяй" EmptyRe: "Никога не ме оставяй"

more_horiz
Всеки с мнението си. Аз лично особено се трогнах от филма. В най-скоро време възнамерявам да си купя книгата. "Никога не ме оставяй" 909357165

______________________________
"Никога не ме оставяй" Wiki-wordmark

Анита Блейк превод на български език

description"Никога не ме оставяй" EmptyRe: "Никога не ме оставяй"

more_horiz
Книгата е с доста странна корица,но се радвам,че вече я има и в България.

______________________________
"Никога не ме оставяй" The_Vampire_Diaries_Signature_by_me969

description"Никога не ме оставяй" EmptyRe: "Никога не ме оставяй"

more_horiz
Книгите и филмите са две различни неща.. според мен разбира се. Нищо не може да замени четенето на една приятна книга дори и филм по нея...

description"Никога не ме оставяй" EmptyRe: "Никога не ме оставяй"

more_horiz
понякога във филмите изрязват доста сцени от книгите

description"Никога не ме оставяй" EmptyRe: "Никога не ме оставяй"

more_horiz
Не съм чела книгата, но филмът е прекрасен. Ако твърдите, че книгата е още по-добра, непременно ще я прочета.

description"Никога не ме оставяй" EmptyRe: "Никога не ме оставяй"

more_horiz
privacy_tip Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
power_settings_newLogin to reply